شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

توضیحات کاربردی

توضیحات کاربردی

پوشاک مناسب باید به صورت لایه ای و متناسب با هوای محیط و فعالیت استفاده شود, به طوری که همواره بدن خشک باشد

● پوشاک

- اصل مهم، همراه داشتن پوشاک ضدباد و ضدآب و گرم است.

- پوشاک مناسب باید به صورت لایه‌ای و متناسب با هوای محیط و فعالیت استفاده شود، به طوری که همواره بدن خشک باشد.

- همیشه خشک باشید، در زمان‏های استراحت لباس اضافه بپوشید.

- پوشاک مناسب برای حضور در طبیعت شامل سه لایه است: لایه اول (زیرین) از جنس فیلیس (پلی پروپیلن یا پلی‌استر یا ...) با این ویژگی که گرمای بدن را حفظ کرده، دیر خیس و زود خشک می‌شود. لایه دوم (میانی) نیز می‌تواند از جنس فیلیس ضخیم، که نوعی از آن ضد باد نیز بوده، سبک و راحت است، دیر خیس و زود خشک می‌شود. لایه سوم (بیرونی) باید ضد باد، ضد آب و با قابلیت تنفس باشد و حتما کلاه متصل نیز داشته باشد، استفاده از پوشاک بیرونی به رنگ‌های قرمز، فسفری، نارنجی و زرد در کوهستان مزایای زیادی دارد.

- لباس‌ها باید رنگارنگ، گرم، ضدباد و ضدآب باشد و همیشه لباس اضافی/ یدکی/ ذخیره به علاوه کلاه و دستکش (حتی در تابستان، که قله‌ها و دشت‌ها ممکن است هنوز به‌طور آزاردهنده‌ای سرد و بادی باشند.)، همراه داشته باشید. یک سیستم لایه‌ای شامل حداقل یک لایه اولیه، لایه میانی و پوشش ضدباد/ضدآب خارجی، طراحی شده تا رطوبت را از جوار بدن شما دفع کند، شما را گرم، خشک و راحت نگه دارد. قطعا به شما توصیه نمی‌کنیم که شلوار جین بپوشید.

- روی یک کلاه خوب سرمایه‌گذاری کنید! نزدیک به ۷۰ درصد گرمایی که بدن از دست می‌دهد، از طریق بالای سر شماست؛ بنابراین پوشش سرمناسب ضروری است.

- جوراب، دستکش و کلاه مناسب، ضخیم از جنس فیلیس یا پشم است.

- در زمان خرید پوشاک، موارد مهمی مانند وزن، گرما، قابلیت تنفس، زمان لازم برای خشک شدن و اندازه بودن را بررسی کنید. دو لایه لباس سبک و نازک بسیار بهتر و گرم‌تر از یک لایه لباس ضخیم و سنگین است.

- لباس مناسب در هوای گرم بسیار حیاتی است. پوشش شما باید نازک، گشاد، با رنگ روشن باشد و هوا به راحتی در لابه‌لای آن جریان یابد.

- استفاده از کلاه، دستکش، روسری یا شال، شما را از آفتاب و گرما مصون می‌دارد.

● کفش

- کفش کوه‌پیمایی باید ساق‏دار، سبک، راحت و از جنس چرم باشد. زیره آن ضخیم، با انعطاف کم و دارای اصطکاک باشد، همچنین گرم بودن و ضدآب بودن آن ضروری است.

- گتر مکمل یک کفش کوه‌پیمایی است و از نفوذ برف به داخل کفش جلوگیری کرده و همچنین مانع خیس و کثیف شدن کفش و شلوار می‌شود.

● کوله

- کوله تاثیر زیادی بر سلامت و راحتی شما دارد. اندازه کوله باید متناسب با سفر و فعالیت شما باشد، تمام وسایل مورد نیاز را همراه ببرید و داخل کوله به نحوی مناسب بچینید.

- چراغ پیشانی کوچک با همراه داشتن باطری اضافه ضروری است.

- باتوم یک وسیله بسیار اساسی برای کوه‏پیمایی است، ضمن کاهش فشار بر زانوها و ستون فقرات موجب مصرف کمتر انرژی کوه‏پیما می‌شود، همچنین به حفظ تعادل شما کمک می‏کند.

- عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب نیز ضروری هستند، در هوای آفتابی برای محافظت بهتر، از کلاه آفتابی نیز بهره بگیرید.

- نقشه‌ها، کتاب‌های راهنما، اطلاعات محلی، مراکز هواشناسی برای هر سفری ضروری است، نقشه و قطب‌نما تجهیزات ضروری هستند و باید همراه خود شما باشند، نه در کوله پشتی‌تان و باید به‌طور متناوب به آن مراجعه شود! دانستن دقیق اینکه کجا هستید، هر گونه تصمیم‌گیری را بسیار ساده‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر می‌کند.

- یک سوت به همراه داشته باشید و علامت دهی برای نجات را یاد بگیرید.

- چراغ قوه، به همراه باطری و لامپ اضافی/یدکی/ذخیره، یک ضرورت قطعی است.

- کوهنوردان و دوچرخه سواران کوهستان باید کلاه ایمنی بپوشند. در شرایط زمستانی کلنگ، کرامپون و کیف بقا، ضروری هستند.

- بسته کمک‌های اولیه اساسی، شامل داروهای ضروری (برای مثال برای دیابت، آسم، گلودرد‌، حساسیت)، قیچی، چاقوی کوچک جیبی، چسب زخم و ... است.

● کیف بقا چیست؟

همیشه علاوه بر وسایل «کمک‌های اولیه» یک «کیف بقا» همراه داشته باشید. محتویات این کیف معمولا شامل موارد زیر است. تمامی این وسایل را در یک ظرف فلزی دردار قرار دهید و آن را با چسب آب‌بندی کنید.

- تجهیزات ارسال پیام کمک (سوت، آیینه)

- تجهیزات مواقع ضروری (چاقو چندکاره، کبریت ضد آب، فندک، قطب‌نما، شمع)

- تجهیزات برپایی سرپناه (نایلون بزرگ، پتوی نجات، کیسه بیواک)

- غذا و آب (چای، نمک و شکر بسته‏بندی شده)

- تجهیزات ضروری پزشکی (چسب زخم)

- کاغذ و قلم آب‌بندی شده

- سنجاق قفلی، گیره کاغذ، نایلون بزرگ، طناب نازک، مقداری مفتول فلزی نازک)

- لباس یدکی برای گرم شدن (لباس لایه اول)

- ساعت یدکی همراه

● چیدن کوله

شاید شما با پیدا کردن یک شکلات که دوازده ماه در ته کوله مانده و له شده، لذت ببرید؛ اما باید کوله خود را پیش از هر سفر، مرتب و تمیز کنید و وسایل لازم را فهرست کنید.

درباره سفرتان فکر کنید، واقعا چه چیزهایی نیاز دارید همراه خود ببرید؟ ما به شما فهرستی ارائه دادیم، ولی حالا شما تصمیم گرفته‌اید که چه چیزهایی را همراه خود بردارید، با دقت کوله‌چینی کنید، کافی است در تعادل وزنی کوله اشتباه کنید؛ نه تنها به آسانی خسته خواهید شد، بلکه می‌توانید برای زانوها، لگن، کمر و گردنتان مشکل ایجاد کنید.

اول از همه، به پوشاندن کل کوله با یک روکش ضدآب فکر کنید، البته کوله‌هایی با پوشش خارجی ضدآب در بازار هستند، داشتن لباس یدکی، اگر خیس و سرد باشد، هیچ فایده‌ای برایتان نخواهد داشت.

اگر گاز و سوخت حمل می‌کنید، آن را در یک کیف بگذارید و در یک جیب جدا، دور از غذایتان، قرار دهید. وسایل سنگین باید تا جای ممکن در نزدیک‌ترین مکان به قسمت پایینی کمر شما (مرکز ثقل بدنتان)، قرار گیرند و وسایل سبک، در قسمت‌های بیرونی.

وسایلی را که نیاز دارید با تناوب زیاد، به آنها دسترسی داشته باشید، در قسمت بالای کوله یا در جیب‌ها بچینید: خوراکی، آب، بسته‌ی کمک‌های اولیه اساسی، کرم ضدآفتاب.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.