شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

رونق گردشگری با لاله های هلندی

رونق گردشگری با لاله های هلندی

امروزه لاله‌های هلندی تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری این‌کشورشده است. بزرگ‌ترین زمین‌های گل‌های لاله در محلی به نام باغ گل کوکن هف قرار دارد. این باغ از سال ۱۹۴۹ تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین جذابیت‌های توریستی این منطقه شده است.

بودن در نمای باشکوهی از میلیون‌ها گل لاله و انواع دیگر گل واقعا حس‌و‌حال بهار را به انسان می‌دهد. این مکان اولین بار در قرن ۱۵ درمیان جنگل‌های دست‌نخورده و به صورت تپه‌های شنی کوچک کشف شد. آن زمان اینجا متعلق به جاکوبا وان بییرن بود. مردم هم در اینجا اقامت گزیدند و مشغول جمع‌آوری گیاهان برای آشپزخانه قلعه شدند.‌ گفته می‌شودحدود سال ۱۸۳۰ معماری به نام «زوچر» برای طراحی یک باغ دعوت شد. او تحت تاثیر سبک مزرعه‌های انگلیسی طراحی اولیه این باغ را انجام داد که تا به امروز هم به همان شکل مانده است. درحال حاضر کوکن هف با ۳۲ هکتار وسعت معروف‌ترین و بزرگ‌ترین باغ گل دنیاست و سایر باغ‌ها به عنوان مکمل، در کنار آن فعال هستند دیدنی‌ترین و نایاب‌ترین گل‌های هلند در این باغ پرورش می‌یابد. هشت هفته در سال در‌ این باغ به روی توریست‌ها باز است. لاله‌های رنگارنگ، واژگون، سنبل و نرگس از رنگ‌های متنوع که در کنار هم طیفی از زیباترین رنگ‌ها را به وجود آورده است. این باغ که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد، ‌در هر قسمت از باغ گل‌های متنوع در رنگ‌های مختلف با طرح و نقش خاصی کنار هم قرار گرفته‌اند.

درختان شکوفه‌های گیلاس و سیب که در بخش دیگری از باغ وجود دارد زیبایی غیر‌قابل‌توصیف به این باغ بخشیده است همچنین این درختان در کنار حوض آب و جویبار‌ها طراوت خاصی را به این مجموعه بزرگ داده ‌است. طاق‌هایی از شمشادها در بخش دیگری از باغ و حتی شمشادهایی که به صورت ماز طراحی شده‌اند و در گوشه‌ای دیگر آسیاب بادی بزرگی که رو‌به باغ است در هر صورت توریست‌های زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. ‌ تاریخچه ورود گل لاله به هلند به حدود ۱۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد که ترک‌های ترکیه آن را از آسیای میانه به اروپا آوردند. به دلیل شباهت ضمنی لاله و کلاه‌هایی که ترک‌ها در آن زمان بر سر داشتند، این گل لاله نامیده شد. هلندی‌ها عاشق آن شدند و شروع به تکثیر و بهترکردن نسل آن کردند. لاله‌های وحشی اولیه به بزرگی لاله‌های امروزی نبودند. امروزه کار تکثیر لاله و تجارت آن به جایی رسیده است که روزانه بین ۹ تا ۱۳ میلیون دلار گل لاله در بازار گل هلند به فروش می‌رسد. گل‌ها در اواخر اکتبر یا اول نوامبر کاشته می‌شوند و سپس بعد از شکفته‌شدن به گلفروشی‌ها فروخته می‌شوند. سالانه بیش از ۳میلیارد گل در اینجا رشد می‌کنند و دوسوم آنها بیشتر به کشورهایی مثل آلمان و آمریکا صادر می‌شوند.

● نمایش گل

... اولین نمایش گل، ۵۰ سال پیش در دهکده کوچک بولن استریک انجام گرفت و این ابتکار به نام کشاورزان این دهکده ثبت شد. به این ترتیب آنها نتیجه زحماتشان را که پرورش گل‌های رنگارنگ و مختلف بود بر گاری‌ها و چرخ‌های دستی می‌نشاندند و در میان دهکده و روستاهای اطراف به حرکت در می‌آمدند. این کار ، هم برای باغ کوچک‌شان به نوعی تبلیغ بود و سبب افزایش فروش و درآمد می‌شد و هم تفریحی به حساب می‌آمد که تماشاگران از آن لذت ببرند... و این ابتکار امروز به مراسمی باشکوه تبدیل شده است که با فرا رسیدن ماه آوریل، هزاران نفر از افراد بومی و توریست‌های سراسر دنیا را به دیدن عظمت و جلالی باورنکردنی از انواع گل‌ها دعوت می‌کند.

قبل از آغاز نمایش، ماه‌ها صرف می‌شود تا داوطلبانی مشتاق تزئین اشیای گوناگون با گل‌ها را به پایان ببرند. پرکردن سطح کشتی چوبی بزرگ با گل‌های زینتی جذاب و به حرکت در آوردن آن به واسطه چرخ‌های کوچک در سراسر آمستردام و حومه پایتخت و تمامی کلک‌های کوچک تزئین شده که به دنبال کشتی در حرکت هستند، کاری طاقت‌فرساست. در زمان نمایش گل در هلند ـ ماه آوریل ـ جنب و جوشی باورنکردنی در میان شهرهای مختلف برپا می‌شود و مهاجرت‌های داخلی بسیاری برای تماشای نمایش‌ها صورت می‌گیرد. اما تمام زحمت‌های صرف شده به منظور تزئین اشیای مختلف با گل، به آنچه در نهایت رخ می‌دهد، ارزش دارد چرا که نمایش‌ها در حقیقت کارناوال‌های تبلیغاتی برای باغ‌ها و کشاورزان مختلف به حساب می‌آیند و این روند سبب افزایش فروش، صادرات و درآمد آنها خواهد شد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.