شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

پاییزگردی در تهران

پاییزگردی در تهران

خیابان های پاییزی تهران جاذبه این روزهای پایتخت است

اسم پاییز در فرهنگ لغت به معنای پایریز است. یعنی زمانی که برگ درختان زیر پا می‌ریزد و خش‌خش صدا می‌دهد. کم‌کم در طول زمان این نام تغییر کرده و به شکل امروزی یعنی پاییز درآمده است. پاییز نوستالژیک‌ترین فصل سال هم هست، فصل عاشقان.

هر کجای دنیا که باشید دلتان برای پاییز ایران، بخصوص تهران تنگ می‌شود. پاییز، هوای ابری و بارانی، درخت‌هایی که در حال برگ‌ریزان هستند و مردمی که لباس‌های گرم و کاموایی رنگارنگ به تن کرده‌اند. پاییز تهران اگر زیباترین نباشد مثل فصل‌های دیگر زیباست. درخت‌ها با افسون زیبایی‌شان را به ما تحمیل می‌کنند. می‌شود در یک عصر یا صبح خیلی زود پاییز در تهران گردش کرد، هوا هم آنقدر سرد نشده که سوزش اذیت کند. دست‌ها را فرو کنید در جیب و راه بیفتید. گردشگری تنها شامل سفرهای دور و دراز نمی‌شود. برای گردشگری حتما لازم نیست از شهر خارج شد و مدت زیادی را در جاده سپری کرد. سیاحت پاییز تهران هم بخشی از گردشگری است. پیاده‌روی در برخی خیابان‌های تهران آدم را یاد شهرهای شمالی می‌اندازد. هوای ابری، تهران را خواستنی‌تر و زنده‌تر می‌کند. اما برای پیاده‌روی در پاییز کدام خیابان‌های تهران مناسب‌ترند؟

● گردش در بلندترین خیابان ایران

شاید اولین خیابانی که برای گردشگری در پاییز به ذهن هر کسی خطور کند، خیابان ولیعصر باشد. چنارهای محبوب ولیعصر آن را در هر فصلی دوست‌داشتنی می‌کند. این خیابان طولانی در خیلی جاهایش پیاده‌روهای عریضی دارد که نیمکت‌هایی برای استراحت در آن گذاشته‌اند. ولیعصر را باید از بالا به پایین قدم زد چون شیب‌اش به سمت پایین است. دیدنی‌های این مسیر جز رنگ شگفت‌آور برگ‌ها، مغازه‌ها،‌ رستوران‌ها و کافه‌هایی است که در طول مسیر واقع شده و می‌توانید از آنها استفاده کنید. در مسیر میدان تجریش تا چهارراه پارک‌وی از طبیعت باغ فردوس، موزه سینما، آش و حلیم سیدمهدی، کتابفروشی نشر باغ، رستوران‌ها و کافه‌ها غافل نشوید. در مسیر پارک وی تا میدان ونک می‌شود به آجیل و خشکبار تواضع، پارک ملت، آب‌ انار محمد، بازارچه صفویه، مرکز خرید اسکان و کافه‌های آن سر زد. از میدان ونک تا میدان ولیعصر هم علاوه بر مغازه‌های مختلف، شهر کتاب ونک در انتهای خیابان کار و تجارت، پاساژ ونک، مرکز خرید ونک و آسمان، پارک ساعی، کله‌پزی ساعی، شهرکتاب ساعی، سینما آفریقا، سینما استقلال و سینما قدس و پاساژ‌ها و مغازه‌های دیگری قرار دارند. از میدان ولیعصر تا میدان راه‌آهن مسیر کمی شلوغ‌تر است چون کسب و کار رونق بیشتری دارد و تعداد مغازه‌ها بیشتر می‌شود. سر راه پارک دانشجو و مجموعه تئاترشهر را خواهید دید و پاییز را با تمام وجود حس خواهید کرد.

● بلوار کشاورز

شاید مناسب‌ترین خیابان برای گردش در پاییز بلوار کشاورز باشد. این بلوار علاوه بر پیاده‌روهای دوطرف خیابان، پیاده‌رویی هم در وسط دارد که پر از درختان کهن و نیکمت‌هایی برای استراحت است. بلوار کشاورز یکی از سرسبزترین خیابان‌های تهران است که قاب زیبایی از پاییز در اختیارتان می‌گذارد. بلوار کشاورز صبح‌ها شرایط دوگانه‌ای دارد. در ساعاتی که همه سر کار می‌روند خیابانش پر از ماشین و ترافیک است، اما از عابرپیاده در پیاده‌روهایش خبری نیست. سینما بلوار، هتل بلوار و پارک لاله از قدیمی‌های بلوار کشاورز هستند. اسم سینما قبلا مدائن بوده و یکی از بهترین و کلاس‌بالاترین سینماهای شهر محسوب می‌شده. سال ۱۳۴۵ ساخته شده و پاتوق بسیاری از سینماگران و گرافیست‌ها بوده که آن موقع دوران جوانی خود را سپری می‌کردند. اما حالا سینما از ریخت افتاده و درجه دو محسوب می‌شود. بلوار در احاطه ساختمان‌های دولتی و بانک‌هاست و تعداد بانک‌ها هم سال به سال بیشتر می‌شود، اما هنوز باریکه سبز وسط بلوار نگذاشته این خیابان حالتی رسمی به خود بگیرد.

● گردش سبک

از دیگر خیابان‌های پردارودرخت که پیاده‌رویی مناسب گردش دارد، خیابان شریعتی تهران است که از پیچ شمیران شروع می‌شود و به‌ میدان قدس می‌رسد. این خیابان با درخت‌های سر‌به‌فلک کشیده و کهنسالش شبا‌هت‌های بسیاری به ولیعصر دارد. قدم زدن را می‌توانید در این خیابان از میدان قدس شروع کنید و به سمت سه راه ضرابخانه بیایید. مغازه‌های بسیاری سر راهتان قرار گرفته‌اند که می‌توانید جلوی ویترین‌شان به تماشا بایستید و خستگی درکنید یا خرید کنید. اما برای پیاده‌روی حتما باید بار سبک به همراه داشت تا کمتر خسته ‌شد. از میدان قدس تا سه‌راه‌ضرابخانه، نان سحر، بولینگ عبدو، سینما فرهنگ، حسینیه ارشاد و پاساژ‌ها و مغازه‌هایی وجود دارد که یکنواختی راه را از بین می‌برند. بخشی از تهران قدیم را می‌توانید در کوچه‌پس‌کوچه‌های شریعتی ببینید. هنوز کوچه‌باغ‌ها و خانه‌های قدیمی جای خود را کاملا به ساختمان‌های جدید و برج‌ها نداده‌اند.

● سیاحت خیابان‌ها

خیابان‌های بسیار دیگری هستند که برای گردش پاییزی مناسب‌اند. مثلا میدان ارگ و محوطه دور بازار تهران که حالا سنگفرش شده جان می‌دهد برای پیاده‌روی. می‌توانید روی نیمکت‌های اطراف بازار بنشینید یا سوار تراموا، کالسکه یا دوچرخه شوید. خیابانی را برای گردشگری انتخاب کنید که هم سرسبز باشد و هم پرمغازه تا دچار خستگی نشوید. مثلا خیابان کریم‌خان هم پیاده‌روهای پهنی دارد و پر از کتابفروشی است. در نزدیکی‌اش پارک مریم و خانه هنرمندان ایران قرار دارد. خیابان‌هایی مثل میرزای شیرازی و ایرانشهر که به کریمخان می‌رسند هم جان می‌دهند برای گردش عصرگاهی در پاییز.

به هر حال تا دیر نشده و پاییز از نفس نیفتاده است دیدن برگ​ریزان پاییزی در خیبان های تهران را از دست ندهید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.