شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غلیـان آب شیـرین از دل اوان

غلیـان آب شیـرین از دل اوان

اوان نام دریاچه ای دائمی با آب شیرین در دل کوه‌های الموت در استان قزوین است. آب این دریاچه از چشمه‌های بالادست و کف دریاچه تامین می‌شود، غلیان دائمی آب در این دریاچه موجب می‌شود که آب آن صاف و زلال باقی بماند.

عمیق ترین بخش دریاچه اوان ۷/۵ متر عمق دارد که در بخش جنوب شرقی آن واقع شده هر چند که برخی عمق این دریاچه را یک تا ۲۰ متر تخمین زده‌اند. در اطراف دریاچه درختان آلبالو، سیب، گیلاس، سنجد، فندق، گردو، بید، چنار و تبریزی در کنار گیاهان علفی نظیر کنگر، شیرین بیان و گون وجود دارد. از گونه‌های جانوری اطراف اوان می‌توان به کل و بز کوهی – که به علت شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته‌اند - پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ (نوعی سمور)، سیاه گوش (گربه وحشی) انواع عقاب‌ها، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و انواع گنجشک‌سانان، قورباغه، لاک‌پشت و خرچنگ اشاره کرد.

در این دریاچه همچنین ماهی‌هایی نظیر قزل‌آلای رنگین‌کمان، کپور، اردک ماهی و سه گونه سیاه ماهی به چشم می‌خورند. دریاچه اوان در حلقه چهار روستای اوان، دربن، زوار دشت و زرآباد و در ارتفاع یک هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایقرانی و در پاییز، مامن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است. کسانی که مایلند سفری یک روزه در کنار محیطی زیبا را تجربه کنند، می‌توانند سفر به دریاچه اوان را در برنامه خود قرار دهند. به این منظور می‌توان از چهار شیوه سفر بهره گرفت. سفر با ماشین شخصی، اتوبوس و قطار و یا تورهای یک روزه. اما در هر یک از این حالت‌ها شما ناچارید ابتدا به قزوین بروید و از آنجا به سمت دریاچه رهسپار شوید. چنانچه با قطار به این شهر می‌روید باید با قطار شش صبح ۱۵۰۰ تومانی به این شهر سفر کنید که پس از دو ساعت و نیم به این شهر می‌رسد.

اگر از ماشین شخصی استفاده می‌کنید باید بنزین به اندازه ۱۵۲ کیلومتر برای رسیدن به قزوین و پس از آن دوساعت رانندگی در جاده پر پیچ و خم برای رسیدن به دریاچه را در باک خود داشته باشید. اگر با اتوبوس به این شهر می‌روید باید صبح زود در ترمینال غرب حاضر باشید. به قزوین که رسیدید می‌توانید صبحانه را در این شهر صرف کنید چون تا دریاچه هنوز دوساعتی راه باقی مانده است. اگر از وسایل نقلیه عمومی(قطار یا اتوبوس) استفاده کرده باشید، حال ناچار به کرایه کردن تاکسی هستید، این تاکسی‌ها از میدان مینو شما را به دریاچه می‌برند. اگر هم از ماشین شخصی استفاده می‌کنید ابتدا باید به میدان مینو برسید و از سمت دریاچه اوان رهسپار شوید. متاسفانه دریاچه اوان نیز مانند دریاچه ولشت به واسطه استقبال گسترده گردشگران این روزها، نیازمند توجه بیشتر است. از این رو چنانچه این دریاچه را برای تعطیلات خود برگزیدید، حتما کیسه‌ای را برای بازگرداندن زباله‌های خود به همراه داشته باشید تا زمانی دیگر که گذرتان به این دریاچه افتاد آن را همچنان زیبا ببینید و بتوانید ساعات خوشی را در آن سپری کنید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.