شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نگیــن کردستـان

نگیــن کردستـان

دریاچه زریوار در سه کیلومتری غرب مریوان در استان کردستان است و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان به حساب می‌آید. وجه تسمیه زریوار و زریبار که هر دو در منطقه متداول است، به واژه «زری» که در زبان کردی به معنی دریاچه است، بازمی‌گردد. زریوار از نادرترین و زیباترین دریاچه‌های شیرین است و از آن به عنوان بزرگ‌ترین چشمه آب شیرین جهان یاد می‌کنند.

آب این دریاچه از چشمه‌های جوشان و رودخانه‌های چندی که به آن می‌ریزد، تامین می‌شود. زریوار با قرار گرفتن در یک دره طولی نسبتا وسیعی از دو طرف شرق و غرب با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده است. بیشه‌زارهای نیمه انبوه از دیگر پوشش‌های گیاهی اطراف این دریاچه است. در جنگل‌های اطراف دریاچه می‌توان از بلوط به عنوان گونه غالب جنگلی در کنار گونه‌های جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی، زالزالک و بادام در شیب‌ها نام برد. سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی و عروس ماهی از گونه‌های بومی دریاچه هستند. گیاهان خاردار و نی‌های حاشیه دریاچه، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، پیچک‌ها و جگن زیبایی دریاچه را بیشتر کرده‌اند. از شگفتی‌های زریوار جزیره‌های متحرکی است که در آن وجود دارند. این جزیره‌ها از ریشه‌های در هم تنیده نی و گیاهان حاشیه‌ای دریاچه تشکیل شده‌اند که با جریان آب و باد از کناره‌های دریاچه جدا شده و در وسط آن به چشم می‌خورند، گاه مساحت این جزیره‌های کوچک در زریوار به ۲۰ متر هم می‌رسد. از لحاظ اقلیمی منطقه‌ای که زریوار در آن واقع شده تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد دارد. از این رو گاه در زمستان به دلیل سردی هوا آب دریاچه یخ می‌زند؛ اما در تابستان گرمای آن از میانگین دمای ۵/۲۴ درجه سانتیگراد تجاوز نمی‌کند.

برای سفر تفریحی به زریوار می‌توان از دو وسیله نقلیه اتوبوس و ماشین‌های شخصی استفاده کرد. اگر از ماشین شخصی برای این سفر استفاده می‌کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که ناچارید مسافتی در حدود ۷۶۱ کیلومتر را تا دریاچه رانندگی کنید، بنابراین برای چنین مسافتی به لحاظ هزینه‌ای و آمادگی بدنی خود را آماده کنید، پیش از سفر حتما استراحت کرده باشید. برای رسیدن به مریوان بایستی از شهرهای ساوه، همدان، قروه و سنندج بگذرید و از آنجا بتوانید خود را به این دریاچه زیبا برسانید، در ساحل زریوار متاسفانه محلی برای نشستن در کنار دریاچه نیست؛ اما قایق‌هایی هستند که مسافران علاقه‌مند را به بخش‌های مختلف دریاچه می‌برند. اگر هم ترجیح می‌دهید از اتوبوس استفاده کنید باید به ترمینال غرب بروید، در آنجا دو نمونه اتوبوس برای رفتن به مریوان وجود دارد که تحت عنوان اتوبوس‌های ارزان قیمت و اتوبوس‌هایی با قیمت معمول دسته‌بندی می‌شوند. عموما اتوبوس‌های ارزان‌قیمت با زیر ۱۰ هزار تومان شما را به مریوان می‌برند؛ این اتوبوس‌ها تنها در روزهای خاصی وجود دارند و اتوبوس‌های با قیمت معمول نیز در حدود ۱۴ هزار تومان برای شما هزینه برمی‌دارند. اما از آنجا باز ناچار خواهید شد که با ماشین دربست به دریاچه بروید.

برای اسکان می‌توانید به همراه خود چادرهای مسافرتی داشته و آن را در نزدیکی دریاچه برپا کنید. دراین روش شما قادر خواهید بود از امکانات پذیرایی و بهداشتی نزدیک دریاچه بهره بگیرید. اما اگر اقامت در هتل را ترجیح می‌دهید می‌توانید در مهمانسرای جهانگردی مریوان که در نزدیکی دریاچه است، اقامت کنید. اتاق‌های این مهمانسرا سه تخته و برای هر شب ۱۰۰ هزار تومان است که به ازای یک نفر اضافه، ۲۰ هزار تومان به آن افزوده می‌شود. گشتی در بازار مریوان می‌تواند از دیگر جاذبه‌های سفر شما باشد تا در آنجا از پارچه‌های هزار رنگ کردی یکی را انتخاب کرده و در همان جا برای شما خیاطان کرد، پیراهن زنانه یا لباس مردانه کردی بدوزند. گیوه و شال دیگر سوغات‌های شما از این سفر می‌تواند باشد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.