شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کاخ پوتالا تبت، مقر رهبر بوداییان

کاخ پوتالا تبت، مقر رهبر بوداییان


The White Palace 's east garden in Potala Palace Lhasa Tibet

 

قصر پوتالا محل و اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود، تا این‌که تنزین گیاتسو، چهاردهمین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی به هندوستان گریخت. هم اکنون قصر پوتالا به موزه دولتی چین تبدیل شده است. این قصر زیبا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آیین بودایی است، گرفته است. تبت از نظر بسیاری از افراد جزو اماکن غریب دنیا است. شاید دسترسی به مناطق کوهستانی و واقعا بکر تبت برای آدم‌های معمولی خیلی کار آسانی نباشد؛ اما شهر لهاسا و فضای باستانی و عجیب آن را باید دید. لهاسا شهری بسیار مرتفع است و در ۳۶۵۰ متری از سطح زمین قرار دارد. لهاسا بیش از هزار سال تاریخ فرهنگی دارد و البته بار معنوی آن هم بسیار است. نام شهر در زبان تبتی معنی «سرزمین بودا» است و این «سرزمین» یکی از بناهای مرتفع و بسیار معروف دنیا را نیز در خود جای داده است. شاید اسم کاخ پوتالا برای بسیاری آشنا نباشد. این کاخ روی تپه سرخ در مرکز لهاسا قرار دارد و مرتفع‌ترین کاخ در سراسر دنیا به شمار می‌رود. پوتالا در زبان سانسکریت به معنی «منزلگاه بودای آمرزندگی یا بخشنده» است و از قرن هفتم میلادی به بعد، قصر زمستانی دالای لامای تبت بوده است.


افسانه ها حکایت از این دارند که پادشاه تبت به نام «سانگتسن گمپو» در قرن ۷ میلادی  برای ادای احترام به عروس خود که شاهزاده «ون چنگ» از خاندان «تانگ» چین (۶۱۸ – ۹۰۷ قبل از مسیح) بود، این قصر را ساخته است. این قصر ۹ طبقه و صدها اتاق دارد و روی تپه سرخ تبت بنا نهاده شده است. کاخ پوتالا این‌گونه و با معماری و تزییناتی ویژه ساخته شد. اما این کاخ در جریان جنگ‌های مختلف به شدت آسیب دید و بعدها تعمیر و بازسازی شد. سال‌ها پس از سقوط سلسه گمپو و در طول جنگ، این قصر نیز تخریب شد. قصری که در حال حاضر وجود دارد در خلال سال‌های ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ قبل از میلاد مسیح، توسط سلسله «کوئینگ» بازسازی شده است. کاخ پوتالا از دو بخش تشکیل شده‌است؛ قصر قرمز به عنوان بخش مرکزی و قصر سفید به عنوان بخش‌های کناری.

 

قصر قرمز
قصر قرمز یا «پوترانگ مارپو» بلندترین بخش قصر است و در مرکز آن قرار گرفته است. این بخش اکنون در اختیار نمازگزاران بودایی است تا در آن‌جا آموزه های دینی بیاموزند. به این دلیل آن را قرمز رنگ کرده و نامیده‌اند که قدرت و شکوه آن را بیشتر نشان دهد. این بخش تالارها، محراب و کتابخانه‌های متعددی دارد و در میان آن‌ها راهرو و گالری‌های کوچکی نیز به چشم می‌خورند. تالار بزرگ غربی، مغار دهارما، محراب راهب‌ها، آرامگاه سیزدهمین دالای لاما و غیره، همه در این قصر قرار دارند. تالار بزرگ غربی با ۷۲۵ متر مربع مساحت، بزرگ‌ترین بخش قصر پوتالا است. در این تالار انواع نقاشی‌های دیواری بسیار زیبا را می‌توان مشاهده کرد که هر کدام بازگوکننده داستان یا رویدادی هستند. تالار بزرگ غربی سه محراب دارد. محراب شرقی، شمالی و محراب جنوبی.

قصر سفید
قصر سفید یا «پوترانگ کارپو» در حال حاضر به دفتر اداری دولت محلی تبت تبدیل شده است. دلیل انتخاب رنگ سفید، انتقال مفهوم آرامش و صلح است. تالار بزرگ شرقی در طبقه چهارم مساحتی حدود ۷۱۷ متر مربع را به خود اختصاص داده است و محلی برای برگزاری مراسم مذهبی و رویدادهای سیاسی است. طبقه‌های پنجم و ششم، محل خدمت نمایندگان دولت است و طبقه هفتم محل زندگی دالای لاما است که شامل دو بخش به نام‌های محراب شرقی آفتاب و محراب غربی آفتاب است. 

در قصر سفید صدها اثر هنری به شکل دیوار نگاشته، مجسمه، فرش، چینی، نقاشی و آثار هنری از طلا و نقره از قرن‌ها پیش نگهداری می‌شود. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار دارد. مغار دهارما و محراب مقدسین و اوشوها همان‌طوری که در قرن ۷ میلادی ساخته شده بودند، باقی مانده‌اند و در آن‌ها می‌توان مجسمه سانگستن گمپو و شاهزاده ون چنگ را مشاهده کرد. قصر پوتالا، بخش‌های دیگری نیز دارد که شامل مدرسه بودایی، حوزه علمیه، چاپخانه، باغ‌ها، حیاط‌ها و حتی زندان می‌شود. بیش از ۳۰۰ سال است که این قصر وجود دارد و انواع فرهنگ‌های مختلف اثرات خود را همچون نقاشی‌های دیواری، مجسمه یا پند و حکایت در این قصر باقی گذاشته‌اند. با وجود این‌که کاخ پوتالا دارای بیش از یک هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما مساحتی به اندازه‌ای کمتر از نیم مترمربع (۰/۴۶۵) دارد.  این کاخ که در ارتفاع سه هزار و ۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده، شامل کاخ سفید، کاخ سرخ و ساختمان‌های الحاقی بوده که نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است.
دالای لامای فعلی- مثل دالای لاماهای قبلی- تا اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی در همین کاخ پوتالا زندگی می‌کرد اما با بروز درگیری‌ها در سال ۱۹۵۹ مجبور شد از تبت بگریزد. تبتی‌ها در آن زمان با نیروهای نظامی وابسته به حکومت کمونیستی چین درگیر شدند و مناقشه‌ای نظامی به راه افتاد که نتایج آن تاکنون و با توجه به کنترل منطقه تبت توسط حکومت چین همچنان ادامه پیدا کرده است. کاخ پولاتو تا زمانی که دالایی لامای چهاردهم به دهارامسالا در هند فرار کرد محل اقامت دالایی لاما بود. به هر حال، دیدن کاخ مرتفع پوتالا یکی از تجربه‌هایی است که نباید از دستش داد. معمولا بهترین زمان برای سفر به لهاسا و دیدن این کاخ، فاصله زمانی مارس تا اکتبر است. اما به هر حال به دلیل ارتفاع زیاد شهر، در طول روز با دماهای مختلفی رو به رو می‌شویم. بنابراین هنگام سفر به این منطقه زیبا باید لباس گرم و مناسب همراه داشته‌ باشیم. 


سه راه برای رفتن به شهر مرتفعی مثل لهاسا وجود دارد: از راه جاده، هواپیما و قطار. سفر با هواپیما راحت است و وقت زیادی نمی‌گیرد اما فرصتی به بدن شما نمی‌دهد که خود را با تغییر ارتفاع هماهنگ کند و به همین خاطر ممکن است پس از رسیدن به شهر لهاسا احساس بیماری و عدم تعادل کنید. سفر از راه جاده، این برتری را دارد که هم مناظر زیبای منطقه را می‌بینید و هم بدنتان به تدریج با تغییر ارتفاع هماهنگی پیدا می‌کند. اما بهترین راه، سفر با قطار است. وقتی در قطار هستید مناظر نفس‌گیر منطقه کوهستانی خیلی راحت‌تر در معرض دید قرار دارند و امکانات خوبی هم در دسترس وجود دارد. دولت ناحیه خودمختار تبت پس از هشت ماه مطالعه و بررسی «مقررات حفاظت از کاخ پوتالای منطقه خودمختار تبت» را منتشر کرد. این یگان مقررات حفاظتی ویژه برای یک مجموعه ساختمان تاریخی در این منطقه محسوب می‌شود. 
نام کاخ پوتالا که در قرن هفتم ساخته شد، در سال ۱۹۹۴ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو درج شد. از سال ۲۰۰۲ این کاخ به طور گسترده مرمت و بازسازی شد. مسئول ذیربط منطقه خودمختار تبت می‌گوید که اگر در مدیریت و حفاظت از کاخ پوتالا از شیوه‌های موثر استفاده نکنیم، ارزش میراث فرهنگی آن به طور واقعی نموده نشده و نسل آینده نیز با تاریخ و فرهنگ مربوط به آن آشنا نخواهند شد. با توجه به رشد سریع صنایع گردشگری در تبت از زمان راه‌اندازی راه آهن چین هایی-تبت، از ژانویه سال ۲۰۰۶ شمار بازدیدکنندگان از کاخ پوتالا روزانه در حد ۲۳۰۰ نفر کنترل شده است.

دسته ها: چین و تبّت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.