شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشاری کبود به نام کرکبود

آبشاری کبود به نام کرکبود

اگر به دنبال مکانی خنک و کوهستانی می‌گردید، اگر می‌خواهید یک روز مفرح و شاد همراه با کمی پیاده روی داشته باشید، اگر می‌خواهید از آبشاری خروشان دیدن کنید پیشنهاد ما «آبشار کرکبود» است.

کرکبود یکی ازچندین روستای منطقه طالقان بوده که در فاصله ۱۳۵ کیلومتری غرب استان تهران قرار دارد، کرکبود روستایی است در شمال شرقی مرکز طالقان وبه فاصله ۵ کیلومتری از آن که وجه تسمیه آن تیرگی و کبودی صخره‌های اطراف این روستا است که به کرکبود معروف است.آبشار کرکبود با ارتفاع ۱۵ متر از کوه‌های شمالی طالقان سرچشمه گرفته ودارای خروجی آب فراوانی است که پس از گذر از دره‌ای عمیق به رودخانه شاهرود می‌پیوندد.

بهترین فصل بازدید بهار و تابستان بوده که با توجه به گرمی هوا بازدید از آبشار را مفرح می‌کند، موقعیت آبشار به گونه‌ای است که ریزش آب از این ارتفاع همراه با ریزگردهایی است که در نزدیک آن بودن لذت بخش است. جهت رفت وبرگشت مسیر از تهران تا روستای کرکبود باید زمانی حدود ۴ تا ۵ ساعت با وسیله نقلیه شخصی را در نظر گرفت و الباقی زمان را به بازدید از آبشار و دیگر جاذبه‌های منطقه طالقان اختصاص داد. وسایل مورد نیاز این سفر عبارتند از: همراه داشتن یک وعده غذای ظهر، میان وعده، کلاه و عینک آفتابی، کفش مناسب پیاده روی و... . از آنجا که آبشار در دره‌ای بزرگ و عمیق واقع شده و آب ورودی تبدیل به رودخانه‌ای خروشان می‌شود که در پائین دست و حاشیه این رودخانه می‌توان محل‌های استراحت زیادی پیدا کرد که جهت صرف غذا بهترین گزینه هستند.

در یکی از روزهای تابستان ساعت ۶صبح حرکت را از تهران به مقصد طالقان و به هدف بازدید از این آبشار آغاز می‌کنیم. مسیر ما اتوبان کرج- قزوین- شهرستان ابیک وکمی جلوتر از آبیک، به خروجی طالقان نزدیک می‌رسیم که تابلوی آن تا ۲۰۰متر مانده به خروجی کاملا مشخص است. تا اینجا مسافتی حدود ۹۰ کیلومتر و زمانی حدود ۱ساعت را سپری کرده‌ایم و از این نقطه تا شهرک طالقان باید ۴۰ کیلومتر دیگر را رانندگی کنیم. مسیری که اوایلش کفی و الباقی کوهستانی. در طی مسیر و در کنار جاده اگر دوست داشتید به مردم منطقه سودی برسانید، با توقفی کوتاه در کنار یکی از دست فروشان محلی، از میوه‌های فصل خریداری کنید که الحق محصولاتی تازه و خوشمزه و با قیمت مناسب است. بعد از یک ساعت به شهرک طالقان می‌رسیم. منطقه‌ای با آب و هوایی متفاوت که رودخانه شاهرود از میانه آن گذشته و به سد بزرگ طالقان می‌ریزد. سدی که چند سالی بیش نیست که از ساخت آن می‌گذرد و جلوه زیبایی بر منطقه داده و تبدیل به یکی از تفرجگاه‌های پایان هفته مردم منطقه و تهرانی‌ها شده است.

بعد از خرید مایحتاج مورد نیاز از داخل مغازه‌های شهرک مسیر آبشار را در پیش می‌گیریم. مسیر ما خیابان اصلی شهرک به سمت شمال است، بعد از میدان دوم که با مجسمه‌ای در بالای آن مشخص است به سمت راست می‌رویم. بعد از خروج از شهرک، جاده شیب داری را تقریبا ۵ کیلومتر ادامه می‌دهیم. از نشانه‌های صحیح بودن مسیر آبشار رستورانی با فضایی بزرگ و آلاچیق‌های حصیری در سمت راست جاده است که در آن پارکینگ ودیگر امکاناتی از قبیل: مغازه، رستوران و سرویس بهداشتی به چشم می‌خورد، از این مکان تا خروجی روستای کرکبود حدود ۲ کیلومتر دیگر باقی مانده. ورودی روستا در سمت چپ جاده اصلی و با ورودی سربالایی شروع می‌شود. وارد جاده روستا شده و ۲ کیلومتر دیگر باید رانندگی کنیم. از آنجایی که این آبشار در آخر هفته‌ها بازدیدکنندگان زیادی دارد روستاییان از ورود خودروهای غریبه به داخل بافت روستا جلوگیری کرده و الحق با تدابیری که اندیشیده‌اند روستای خود را تمیز و بکر نگاه داشته‌اند.

خودرو را پارک و به سمت آبشار روانه می‌شویم. مسیری که می‌بایست از داخل کوچه باغ‌های زیبای این روستا گذر کرد، مسیر آبشار با تابلوهایی دست‌نویس کوچکی مشخص است (بهتر است جهت سر در گم نشدن از روستاییان راهنمایی بگیرید).

از روستا تا آبشار زمانی ۱۵ دقیقه‌ای لازم است، فقط در انتهای مسیر به دره‌ای برمی‌خورید که با توجه به شیب تند آن باید با احتیاط کامل از آن عبور کنید (به‌خصوص افراد مسن و کودکان)، با احتساب زمان توقف‌ها و پیاده روی ۳ ساعت از مبدا، زمان گذشته است.

بعد از گرفتن چند عکس از بالای دره به پایین رفته و به استراحت و لذت بردن از این موهبت الهی می‌پردازیم. آبی خنک و زلال که از دل کوه‌های بلند طالقان سرچشمه گرفته و غرش‌کنان از بالای شکاف سنگ‌ها به پایین می‌ریزد.

● اشاره

موقعیت: : استان البرز-شهرستان طالقان -روستای کرکبود

فاصله از تهران: مسافت تقریبی ۱۳۵ کیلومتر

جهت برنامه‌ریزی و سفر به این منطقه از مسیر پیشنهادی ذیل می‌توانید استفاده کنید:

تهران اتوبان کرج- قزوین شهرستان طالقان روستای کرکبود

● چند توصیه

در داخل شهرک طالقان امکاناتی از قبیل: پمپ بنزین، رستوران، مغازه و فروشگاه، نانوایی و... وجود دارد.

در هنگام برگشت از آبشار اگر زمانتان رامدیریت کنید می‌توانید از سد بزرگ طالقان نیز دیدن کنید.

اگر اهل ماهیگیری هستید می‌توانید از اداره محیط بانی طالقان مجوز‌های لازم را دریافت و در دریاچه سد به ماهیگیری بپردازید.

اگر حس و حال رانندگی ندارید می‌توانید از معدود آژانس‌هایی که این‌گونه تورها را برگزار می‌کنند، کمک بگیرید. هزینه تور یکروزه وبازدید از آبشار حدود ۳۰.۰۰۰ تومان برای هر نفر است.

نکته آخر، فرهنگ سفر و طبیعت‌گردی است، متاسفانه مشاهده می‌شود پسماندهای برخی مسافران در حاشیه رودخانه وسد طالقان رها شده و تصویر زشتی را به وجود آورده. که امید است با تکرار این جملات شاهد ارتقای سطح فرهنگ طبیعت‌گردی باشیم.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.