شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جایی برای دوستی انسان ها و حیوانات

جایی برای دوستی انسان ها و حیوانات

باغ وحش لوژان

اولین تصویری که با شنیدن «باغ وحش» در جلوی چشمان ما پدیدار می‌شود، تعدادی حیوان در قفس است. در این جا تماشاگران باید از پشت میله‌های آهنی و فنس‌ها به تماشای این حیوانات که از محیط طبیعی زیست‌شان کیلومتر‌ها دور هستند و در قفس نگهداری می‌شوند، بپردازند.

تجربه‌ای که ما در مورد باغ وحش در ایران داریم، شاید چندان تجربه جالبی نباشد. حتی به نوعی موجب آزار رساندن به حیوانات نیز می‌شود. می‌توان به جرات گفت: از این منظر ما در ایران چیزی به اسم باغ‌وحش نداریم و آنچه که هست زندان حیوانات است.

باغ‌وحش در واقع باید به معنای زیستگاه طبیعی حیوانات باشد. در باغ وحش «لوژان» که در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین واقع شده است، حیوانات در قفس‌های در بسته نیستند. بلکه این انسان‌ها هستند که وارد محوطه و قفس آنان می‌شوند. در حقیقت در باغ وحش لوژان شهر بوینس آیرس پایتخت آرژانتین همه چیز با روال معمول باغ وحش‌های دیگر جهان فرق می‌کند.

در این باغ وحش تماشاگران می‌توانند وارد محوطه ای که حیوانات در آن نگه داری می‌شوند، بشوند. با حیوانات وحشی و بعضا گوشت خواران و گربه سانان خطرناک چند دقیقه را وقت گذرانی کنند، عکس یادگاری بگیرند، به آنان غذا بدهند. کودکان می‌توانند از نزدیک پلنگ، ببرهای بنگال، شیر‌های آفریقایی، فیل، زرافه و... را ببینند.

باغ وحش لوژان از سال ۱۹۹۴ پذیرای توریست‌های علاقه‌مند به حیات وحش است. در «لوژان» به حیوانات وحشی آموزش داده شده است که با انسان‌ها دوست باشند و آسیبی به تماشاگرانی که وارد محوطه آنان می‌شوند، نرسانند. همین موضوع موقعیت منحصر به فردی به این باغ وحش داده است و آن را تبدیل به عجیب ترین باغ وحش دنیا کرده است. سالانه هزاران توریست برای دیدن این جاذبه توریستی که در نوع خودش منحصر به فرد است، به آرژانتین می‌روند. اکنون خود این باغ وحش تبدیل به یکی از درآمدزاترین جاذبه‌های توریستی در آرژانتین شده است.

باغ وحش لوژان در پایتخت آرژانتین را در واقع می‌توان یکی از عجیب‌ترین باغ وحش‌های دنیا دانست. البته در برخی از مناطق حفاظت شده در آمازون یا آفریقا ما با پدیده «سافاری» مواجه هستیم. اما موقعیت «لوژان» از این نظر منحصر به فرد است که انسان‌ها بدون هیچ محافظی و از نزدیک می‌توانند با حیوانات خصوصا گربه سانان بزرگ در ارتباط باشند. البته بازدید از باغ وحش لوژان در عین حال که بسیار هیجان انگیز و وسوسه‌گر است، اما خطرات خودش را هم دارد. برای همین تماشاگر نیازمند آن است که از روحیه ماجراجویی فوق‌العاده‌ای برخوردار باشد. در باغ وحش لوژان، برعکس بسیاری از باغ وحش‌های موجود در جهان، برای ورود تنها تهیه بلیت کافی نیست. بلکه برای بازدید از حیوانات، توریست‌های ماجراجو می‌بایست از همان آغاز یک دوره کوتاه یک ساعته در مورد چگونگی رفتار با حیوانات و آشنایی با خلق و خوی حیوانات موجود در این باغ‌وحش را بیاموزند. تازه این تمام ماجرا نیست. شما اگر آنقدر شجاع و ماجراجو باشید که بخواهید از این باغ‌وحش از نزدیک بازدید کنید، می‌بایست یک برگه تعهدنامه‌ امضا کنید. در این تعهدنامه آماده است که شما با مسوولیت خودتان از این باغ‌وحش بازدید کرده‌اید و در صورت هر اتفاقی برای شما تمام مسوولیت بر گردن خود شما است، هیچ‌کس دیگری از جمله مسوولان باغ وحش پاسخگوی اتفاقات بعضا ناگوار برای شما نیستند. البته تاکنون گزارشی در مورد اینکه برای توریست‌ها اتفاق ناگواری افتاده باشد از این باغ وحش نرسیده است. این امر به آن دلیل است که حیوانات نگهداری شده در این باغ وحش آن چنان آموزش دیده اند که با انسان‌ها با مهربانی و مدارا برخورد کنند. شما می‌توانید دست به گردن ببرها و شیر‌ها بیاندازید، با توله خرس‌ها کشتی بگیرید، به اسب آبی از نزدیک غذا بدهید، با کرگدن‌ها در حالی که بر پشتشان سوار شده‌اید، عکس یادگاری بیندازید. این همه مرهون آموزش‌های سختگیرانه‌ای است که این حیوانات سال‌ها است دیده‌اند. البته از طرف مسوولان باغ‌وحش هیچ‌گاه رمز و راز این آموزش‌ها فاش نشده است. مسوولان این باغ وحش این راز را پیش خود پنهان نگه داشته‌اند. همین مخفی کاری موجبات آن شده است که گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد نحوه این آموزش‌ها به وجود بیاد. برخی از کارشناسان بر این اعتقادهستند که به احتمال قوی یکی از روش‌های مسوولان باغ وحش برای آرام نگاه داشتن حیوانات درنده و به نوعی اهلی کردن حیوانات این باغ وحش تغذیه بیش ازحد حیوانات است. در واقع به این حیوانات آن‌قدر غذا داده می‌شود که هیچ میل و رغبتی به آن ندارند که یک توریست دوربین به دست را به عنوان غذای بعد از ظهر خود نوش جان کنند.

خوب گویا برای اینکه وارد عجیب‌ترین باغ وحش جهان بشویم می‌بایست از این مراحل که بی‌شباهت به هفت خوان رستم نیست، بگذرید. اما نگران نباشید، تجربه دیدار از نزدیک با حیوانات کمیاب آن هم از نزدیک‌ترین فاصله ممکن و دست به گردن انداختن و بازی کردن با آنان آن قدر لذت بخش و ماندگار است که به تمام دردسرهایش می‌ارزد.

شما اکنون وارد عجیب‌ترین باغ وحش دنیا شده‌اید؛ باغ وحشی که در آن شما اجازه دارید آزادانه وارد محوطه تمام حیوانات وحشی شوید و به آنها دست بزنید، عکس بگیرید و بازی کنید. در این میان باید به این نکته هم توجه داشته باشید که هیچ‌گونه اقدام و تمهیدات خاصی جهت حفظ جان و ایمنی توریست‌ها در نظر گرفته نشده است، تنها باید به حیوانات باغ وحش اطمینان کنید و سعی کنید رفتار دوستانه‌ای با آنان داشته باشید. تا به حال که اتفاق بدی برای کسی نیفتاده است. شاید به دلیل تماس مستمر و هر روزه‌ای که حیوانات باغ وحش لوژان باتوریست‌های ماجراجویی که از نزدیک از آنها بازدید می‌کنند، داشته‌اند. موجب شده مانند حیوانات اهلی رفتار کنند و حتی از بازی کردن و همراهی توریست‌ها لذت هم ببرند. لذتی دو طرفه از همزیستی با حیوانات وحشی در باغی مفرح و دلپذیر.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.