شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تفریحات سمنانی

تفریحات سمنانی

«جنگل ابر» تا «کویر» در انتظار شماست

سرانجام سازمان محیط زیست با ساخت جاده ای به عرض پنج متر در میان جنگل ابر موافقت کرد؛ با ساخت این جاده تعداد زیادی درخت قطع خواهد شد، بنابراین قبل از اینکه این جنگل هیرکانی از بین برود آن را از نزدیک ببینید

استان سمنان هم کویری است و هم کوهستانی. هم می توان از طریق آن به کویر مرکزی و حتی ریگ جن راه یافت و هم می توان به ارتفاعاتش رفت و از جنگل زیبایی مانند جنگل ابر حض لازم را برد.

این استان علاوه بر جاذبه های ناشناخته گردشگری که دارد، آثار تاریخی زیادی از جمله مقبره های عرفا را نیز در خود جای داده است. با این وجود با آنکه از نظر بعد مسافت به تهران، پایتخت ۱۲ میلیون نفری ایران نزدیک است اما آنچنان که باید و شاید گردشگران به آن توجه نمی کنند.

● جنگل ابر

جنگل ابر قسمتی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است که با گونه های گیاهی و جانوری نادر، یکی از منحصر به فردترین زیست بوم های ایران محسوب می شود. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور و در حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر و در استان گلستان در کنار روستای ابر قرار دارد و به دلیل اینکه در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است.

در این جنگل ابرها آنقدر به درخت ها نزدیکند که به نظر می رسد جنگل روی ابرها سوار است و می توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت ایران به شمار می رود.

بهتر است هر چه زودتر جنگل ابر را از نزدیک ببینید چون ساخت جاده ای به عرض پنج متر از وسط آن به تصویب رسیده و با این کار تعداد زیادی از درختان چند میلیون ساله قطع می شوند و به طور حتم این جنگل بی نظیر زیبایی امروز خود را از دست خواهد داد.

● آرامگاه بایزید بسطامی

این آرامگاه در شمال آرامگاه امامزاده محمد (ع) در شهر بسطام، شش کیلومتری شاهرود در مجموعه ای مشتمل بر یک مسجد و چند مزار و بنا قرار دارد. آرامگاه این عارف بزرگ، بسیار ساده و فاقد هرگونه تزئین است و به نظر می رسد هیچگاه ساختمانی مشابه مقبره دیگر بزرگان روی آن بنا نشده باشد.

مقبره بایزید بسطامی دارای یک پنجره مسقف آهنی است. روی قبر شیخ یک سنگ مرمر قرار دارد که جملاتی از مناجات مشهور علی بن ابی طالب (ع) بر آن حک شده است. آن طور که از این سنگ برمی آید؛ متعلق به شخصی به نام قاضی ملک است که احتمال می رود حاکم قومس (سمنان) بوده باشد، ولی اینکه چگونه از اینجا سردرآورده کسی چیزی نمی داند.

با فاصله اندکی از آن مزاری برجی شکل با گنبد رُک وجود دارد که به امامزاده محمد، فرزند امام جعفر صادق (ع) منسوب است و گفته می شود امام او را برای راهنمایی مردم، همراه بایزید به بسطام فرستاده بود. به قولی، او پیش از درگذشت بایزید فوت کرده و در محل کنونی به خاک سپرده شد.

● آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقان

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در ۲۴ کیلومتری شاهرود در تپه ای در شمال روستای خرقان قرار دارد.

ساختمان آرامگاه چندان امتیازی ندارد و بنای آن از آجر است و گویا در چند سال اخیر بنا شده است. روی قبر شیخ یک قطعه سنگ مرمر است که اشعاری بر آن حک شده است. در جوار این آرامگاه مسجدی بوده که مطابق نوشته برخی از مؤلفان دارای گنبدی مخروطی شکل و آراسته به کاشی های زیبا بوده است.

در حال حاضر از مسجد و گنبد یاد شده فقط محراب آن باقی مانده که برخلاف مسجدهای دیگر این نواحی رو به باختر (غرب) است. محراب مذکور دارای گچ بری های زیبا و استادانه است.

● آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد در مرز استان سمنان و گلستان در شهرستان خان ببین و در شش کیلومتری جنوب این شهر و در میان جنگلی بسیار زیبا واقع شده است. تعداد این آبشارها به هفت عدد می رسد و در نزدیکی آنها غارهایی نیز وجود دارد.

غارهای این جنگل به دیو سپید و سمندر معروف هستند. آبشار اول ۲۵ متر ارتفاع و ۸۱ متر عمق دارد و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع و به عمق ۸۰ متر است و عروس آبشارهای منطقه نیز شناخته می شود.

● شرایط تور

یک شب و دو روز سفر به استان سمنان و اقامت در خانه روستایی با صبحانه، ناهار برایتان ۹۵ هزار تومان هزینه دارد. این تور به همراه بیمه، راهنما و وسیله حمل و نقل است. از آنجا که باید در جنگل ابر و آبشار شیرآباد پیاده روی کنید بهتر است کفش مناسب پیاده روی همراه داشته باشید. گشت ها نیز همین جاهایی است که در این نوشتار به آنها اشاره شده است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.