شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

بازار و خرید در شهر شیگاتسه - تبّت

بازار و خرید در شهر شیگاتسه - تبّت
ازنظر اکثر مردم جهان، تبت سرزمین اسرارآمیزی است. مکان دورافتاده و فرهنگ منحصربه‌فرد آن که با دنیای مدرن بسیار فاصله دارد به جذبه و شهرت آن اضافه می‌کند. صنایع دستی سنتی نشان دهنده فرهنگ تبتی سوغات‌های محبوبی برای گردشگران به شمار می‌آیند. شیگاتسه مکان فوق العاده‌‌ای برای بازدید و خرید این صنایع دستی جذاب است. 

صنایع دستی در شیگاتسه

صنایع دستی ظریف بسیار زیادی در شیگاتسه وجود دارد شامل: چاقوی تبتی، تانگ کار (Tangkar)، پشتی و اجناس طلایی و نقره ای. چاقوی تبتی در زندگی تبتی‌ها یک وسیله ضروری به شمار می‌آید. چاقوی استیل نه تنها به دلیل استفاده کاربردی آن در زندگی روزمره بلکه به دلیل ارزش هنری اش از اهمیت زیادی برخوردار است. معروف‌ترین چاقوهای تبتی از لهاتسه در شیگاتسه می‌آیند. دسته این چاقوها معمولاً از شاخ گاو، استخوان گاو یا چوب ساخته می‌شود و بعضی از چاقوهای نفیس‌تر با نقره یا مس به صورت ملیله دوزی تزئین شده‌‌‌اند. غلاف چاقوها معمولاً از جنس برنج، مس سفید یا نقره است که تصاویر حیوانات و گیاهان بر روی آن‌ها حک شده است. بعضی از غلاف‌ها حتی طلاکاری شده یا با طلا و جواهر منبت کاری شده‌‌‌اند. چاقوی تبتی تا حدی نماد تبت است و شاید به یادگاری فوق العاده سفرتان تبدیل شود. (نکات: در هنگام سوارشدن به هواپیما بردن چاقو به داخل آن ممنوع است؛ حتی در چمدانتان نیز ممنوع است. فقط می‌توانید چاقو را به آدرس منزلتان پست کنید.)

نقاشی تانگ کا در شیگاتسه

تانگ کا نوعی نقاشی اسکرول است که بر روی پارچه‌ی موج دار پنبه‌‌ای يا ابريشمي ضخيم کشیده می‌شود و نماد عالی هنر تبتی به شمار می‌آید. تانگ کا به عنوان مشخصه‌ی بودائی‌‌ها، افسانه‌هاى قومى و اجدادى و حکایات مملو از نمادهای مذهبی است. معمولاً از تانگ کا در دکوراسیون استفاده می‌شود، هرچند، کلکسیونرها هم اجناس تانگ کا را جمع می‌کنند. هنر دستی زیبای دیگر در تبت «پشتی» است که نوعی فرش تبتی محسوب می‌شود. پشتی‌های شیگاتسه با توجه به طراحی و رنگشان معروف‌ترین پشتی‌ها هستند. انواع مختلف طرح‌ها مانند اژدها، ققنوس، دریا، ابر و گیاهان بر روی آن‌ها وجود دارد. پشتی‌ها با اندازه 1.8 متر طول و 0.9 متر عرض معمولاً به صورت جفت فروخته می‌شوند و دکوراسیون فوق العاده‌‌ای برای منزلتان محسوب می‌شوند.

اجناس طلا و نقره شهر شیگاتسه

اجناس طلا و نقره تاریخچه کاملاً طولانی در منطقه شیگاتسه دارند. این اجناس به دلیل ساخت نفیس و طراحی منحصربه‌فردشان معروف هستند. اکثر این اجناس به شکل جواهرآلات و زیورآلات مانند انگشتر، گوشواره و گردنبند هستند. همچنین می‌توانید وسایل خانه ازجمله ظروفی همچون تُنگ، چوبک غذاخوری و بشقاب و همچنین برخی اجناس مذهبی مانند چرخ‌های عبادت را پیدا کنید.

بازارهای تبت در شیگاتسه

در بخش شمالی شهر شیگاتسه یک بازار وجود دارد. انواع مختلف اجناس برای زندگی روزمره در این بازار به فروش می‌رسند و درصورتی که مقصد بعدی شما مکان دوری است اینجا مکان فوق العاده‌‌ای برای خرید ملزومات به شمار می‌آید. اگر می‌خواهید صنایع دستی بخرید، دهکده ژاکسیجیکای (Zhaxijicai) واقع در جنوب شیگاتسه مکان مناسبی برای خرید است چراکه این دهکده به خاطر صنایع دستی نفیس اش معروف است چاقوی تبتی، اجناس طلایی و نقره‌‌ای و جواهرآلات همگی در اینجا موجود هستند.

دسته ها: چین و تبّت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.