شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کرانه های شگفت

کرانه های شگفت

تصویری که عموما از نقاط ساحلی وجود دارد، افقی آبی رنگ و دریای نیلی و ساحلی شنی در زیر آفتاب درخشان است. در برخی مواقع نیز این ساحل می‌تواند صخره‌ای یا ترکیبی از شن و صخره باشد و دریا نیز بسته به شرایط جوی آرام و ساکن یا مواج و خروشان.

به هر حال همیشه قرار گرفتن در شرایط خارج از حالت معمول در طبیعت یکی از انگیزه‌های سفر گردشگران به شمار می‌رود و سواحل و دریا‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در این شماره از ده‌تایی‌ها به دیدن ۱۰ ساحل عجیب و استثنایی می‌رویم که مشابه آنها در هیچ جای دیگر وجود ندارد و هر یک در نوع خود از عجایب روزگار به شمار می‌روند.

● گذرگاه غول‌ها

ساحلی را در نظر بگیرید که در آن همه چیز عادی و طبیعی است و دورنمای تپه‌های سبز رو به ساحل و آسمانی آبی و زیبا؛ ولی از نمای نزدیک‌تر که ببینی گویی راه پله‌ای بزرگ و طبیعی از سمت ساحل به اعماق دریا ساخته شده و اولین چیزی که در ذهن بیننده با دیدن آن القا می‌شود، حرکت غول‌ها و موجودات افسانه‌ای از این گذرگاه به سمت دریا یا بالعکس است.

این ساحل شگفت‌انگیز در شمال ایرلند از حدود ۳۸ هزار قطعه سنگ بازالت به هم تنیده تشکیل شده است که دست هنرمند طبیعت، آن را به شکل پلکانی به دریا ساخته است.

افسانه‌های ایرلند باستان در مورد این ساحل روایت می‌کند که این پله‌ها توسط پهلوان اسطوره‌ای این کشور یعنی فین مک کول ساخته شده تا از این طریق به داخل دریا رفته و با رقیب دیرینه خود یعنی بناندونر، پهلوان اسکاتلندی مبارزه کند.

داستان وقتی جالب‌تر می‌شود که دقیقا در آن سوی دریا و در ساحل ایزل اسکاتلند نیز مشابه این پدیده آتشفشانی و پلکان عجیب وجود دارد.

● ساحل سبز پاپکولی

تصور کنید در حال پیاده‌روی در کنار دریا هستید و ناگهان با ساحلی کاملا سبز رنگ روبه‌رو می‌شوید! سبزی این ساحل به دلیل پوشش گیاهی، علفزار و موارد اینچنینی نیست.

خب طبیعی است که احتمال دهید این رنگ به دلیل وجود جلبک و خزه روی سنگ‌ها باشد؛ ولی مطمئنا کاملا شگفت‌زده خواهید شد هنگامی که جلوتر رفته و مشاهده کنید این رنگ سبز به ماسه‌های ساحلی تعلق دارد.

به‌ هر‌حال سبز بودن شن‌های ساحلی به اندازه کافی عجیب است که این ساحل در رتبه دوم عجیب‌ترین سواحل دنیا قرار بگیرد.

● ساحل ونیس فلوریدا

 ترسناک‌ترین موجود دریاها بویژه در حاشیه سواحل‌، کوسه‌ها هستند؛ موجوداتی که همواره کابوس شناگران ساحلی و موج‌سواران بوده و همه‌ساله در اخبار شاهد قربانی شدن تعدادی از انسان‌ها توسط حملات کوسه‌ها هستیم.

با این مقدمه سراغ سومین ساحل عجیب دنیا می‌رویم که البته تقریبا در آن هیچ کوسه‌ای دیده نمی‌شود، ولی با این حال به پایتخت دندان‌های کوسه در جهان مشهور است.

ساحل ونیس در ساراسوتای فلوریدا پوشیده از هزاران قطعه فسیل دندان‌های کوسه‌های دوران ماقبل تاریخ است.

تقریبا یکی از اصلی‌ترین تفریحات مراجعه‌کنندگان به این ساحل، الک کردن شن‌ها و پیدا کردن دندان‌های ترسناک کوسه‌های ماقبل تاریخ است. البته اگر مدتی کوتاه در ساحل قدم بزنید می‌توانید تعدادی از این دندان‌های ترسناک را ببینید.

● ساحل آب ‌گرم

چهارمین ساحل عجیب این فهرست در نیمکره جنوبی و در قاره اقیانوسیه قرار دارد. اگر شما در یک زمان خلوت و بدون هیچ پیش‌زمینه قبلی به این ساحل سفر کنید شاهد خواهید بود که با پایین رفت آب دریا و آغاز روز، افراد مختلفی به سمت ساحل آمده و در فاصله‌ای نسبتا دور از دسترس امواج شروع به کندن چاله‌هایی در ماسه می‌کنند.

تعجب نکنید، هیچ عملیات عمرانی قرار نیست در اینجا انجام شود و این افراد هم برای آفتاب گرفتن و استفاده از چشمه‌های آب معدنی اینجا آمده‌اند.

نکته عجیب در مورد این ساحل، ویژگی خاص آن است که اگر در آن کمی زمین را به صورت یک چاله حفر کنید از پایین حفره آب شروع به جوشیدن کرده و چاله را پرمی‌کند، آبی که براساس مطالعات انجام شده مشابه آب‌های معدنی است. بسیاری از گردشگران به این ساحل آمده و چشمه معدنی مخصوص خود را ایجاد می‌کنند و در آن غوطه‌ور می‌شوند.

● ساحل ژوراسیک

این نامگذاری فانتزی برای ساحل ژوراسیک و همچنین تاریخچه حضور دزدان دریایی در آن در ذهن گردشگران تداعی‌کننده فیلم‌های مشهور پارک ژوراسیک و دزدان دریایی کارائیب است. ساحل ژوراسیک در منطقه دورست و در قسمت جنوب شرقی انگلستان قرار گرفته و با طول ۹۵ مایل، مجموعه‌ای از عجایب طبیعی و زیباست.

این ساحل را عده‌ای بهشت زمین‌شناسان و دیرین‌شناسان می‌نامند و دلیل نامگذاری آن هم وجود بقایای فسیلی و ردپاهای تعداد زیادی دایناسور و سایر موجودات غول‌پیکر مربوط به ۱۸۵ میلیون سال پیش و دوره ژوراسیک است. تنها با قدم زدن در امتداد این ساحل شما قادر خواهید بود با بقایای فسیل یک دایناسور یا ردپاهای باقیمانده یکی از آنها رو‌به‌رو شوید.

● ساحل سنگ‌نگاره‌ها

ساحل سنگ‌نگاره‌ها یا Wrangell’s Petroglyph در شمال قاره آمریکا نه‌تنها یکی از عجیب‌ترین سواحل دنیا به حساب می‌آید بلکه یکی از اسرارآمیزترین رازهای باستان‌شناسی را نیز در دل خود پنهان کرده است.

در این نوار ساحلی بیش از ۴۰ صخره با نقوش مختلفی از جمله ماهی، وال، نقوش هندسی و...‌ نقش بسته شده که هیچ‌کس نمی‌داند در چه زمانی و توسط چه افرادی صورت گرفته است؟ تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد که احتمالا این نقوش و تصاویر باید متعلق به اقوام تلینگیت باشد که حدود‌۸۰۰۰‌سال پیش در این منطقه زندگی می‌کردند.

این ساحل کاربری تفریحی ندارد و به واسطه وضع آب و هوا و جغرافیایی آن برای شنا و استراحت مناسب نیست و شاید همین موضوع سبب شده تا این آثار ارزشمند و شگفت‌انگیز باستانی در آن حفظ شده و باقی بمانند.

● ساحل ماهو

این ساحل زیبا در دریای کارائیب به صورت عادی کاملا معمولی و شبیه تمام سواحل عادی دیگر دنیاست؛ ولی در اینجا هم مثل ساحل شیشه‌ای کالیفرنیا، دست انسان آن را تبدیل به یکی از سواحل عجیب و غریب دنیا کرده تا این ساحل هم سر از فهرست ده‌تایی‌ها دربیاورد.

فرض کنید در حال شنا در آب‌های آرام ساحلی هستید یا در شن‌های کنار دریا در حال استراحت.

قطعا تنها چیزی که انتظار آن را ندارید، رد شدن چرخ‌های یک هواپیما از فاصله چند متری سرتان است. خوشبختانه هواپیما در حال سقوط نیست و دلیل حرکت آن در این ارتفاع، وجود فرودگاه سنت مارتین است.

این فرودگاه برای هواپیماهای کوچک و متوسط طراحی و ساخته شده است، اما امروزه هواپیماهای غول‌پیکر مانند بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس آ ۳۴۰ روی آن فرود می‌‌آیند.

در بین مردم محلی این منطقه به شوخی درباره این فرودگاه گفته می‌شود که اگر شما در کنار ساحل مشغول آفتاب گرفتن باشید شانس بوسیدن چرخ‌های یک هواپیما را که با فاصله کمی از بالای سرتان عبور می‌کند، خواهید داشت.

● ساحل سرخ

ساحل سنتورینی در کشور یونان هشتمین ساحل عجیب این فهرست است که به دلیل خاک سرخ رنگ و غیرعادی خود که با صخره‌های سیاه رنگ احاطه شده، شبیه قطعه‌ای از سیاره مریخ است که در کنار دریای اژه قرار گرفته است.

دلیل سرخ بودن این خاک وجود بقایای گدازه‌های آتشفشانی و آثار انفجارهای آن در میلیون‌ها سال پیش است.

این ساحل اگرچه در مکانی نسبتا دورافتاده قرار دارد؛ ولی ویژگی استثنایی آن، باعث شده تا یکی از شلوغ ترین سواحل یونان محسوب شود. سرخی شن‌های این ساحل به اندازه‌ای است که آب دریا در مناطق کم‌عمق به رنگ قرمز درآمده و شبیه خون می‌شود.

● ساحل شیشه‌ای

این ساحل شگفت‌انگیز در کشور آمریکا هیچ ربطی به طبیعت ندارد و بیشتر حاصل سهل‌انگاری و بی‌مبالاتی انسان‌هاست که همواره اصلی‌ترین نیروی مخرب طبیعت به‌شمار می‌روند. در قرن نوزدهم‌‌میلادی و دهه‌‌های نخستین قرن بیستم مردم کالیفرنیا برای راحت شدن از زباله‌های شهری، آسان‌ترین راه را انتخاب کرده و آنها را به دریا می‌ریختند.

خوشبختانه در اوایل قرن بیستم شهرداری کالیفرنیا از این اقدام جلوگیری کرد. در طول سال‌های متمادی آنچه قابل تجزیه بود، تجزیه شده و آنچه را که دریا می‌توانست به درون خود بکشد ناپدید شد و تنها امروزه بقایای صد‌ها هزار بطری و شیشه شکسته در ساحل باقی‌مانده که بر اثر گذشت زمان و فرسایش ناشی از موج و شن‌های ساحل دیگر شباهتی به شیشه ندارند و هیچ لبه تیز و برنده‌ای برای آنها باقی نمانده و آنچه امروز در این ساحل دیده می‌شود، نمای سنگریزه‌های رنگارنگ و زیبا و نیمه‌براقی است که تمامی ساحل را پوشانده و در حقیقت بقایای همان شیشه‌های شکسته قرن نوزدهم هستند.

این ساحل امروزه به صورت یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری به حساب آمده و کسی اجازه برداشتن شیشه‌ها را ندارد و اگر شخصی بخواهد حتی یک تکه از این شیشه‌ها را با خود از منطقه خارج کند، با جریمه سنگینی رو‌به‌رو می‌شود.

● ساحل جزیره پرندگان

این ساحل به تنهایی چیز عجیب و غریبی ندارد، ولی تاریخچه این ساحل و رویدادهای جالب آن، ساحل جزیره پرندگان را تبدیل به یکی از سواحل مشهور دنیا کرده است. این ساحل در منطقه‌ای خالی از سکنه در فاصله ۳۰ دقیقه تا نخستین محل زندگی انسان در کارولینای شمالی قرار دارد.

سال‌ها پیش یکی از ساکنان کارولینای شمالی یک صندوق پستی در این ساحل نصب کرده و درون آن کاغذ و قلم قرار داد تا قدمی هر‌چند کوچک در راه نجات پرندگان دریایی برداشته باشد، این صندوق مشکی رنگ ‌سال‌۱۹۸۱ و در اوج تخریب محیط زیست حیوانات توسط انسان شروع به کار کرد و در کمال ناباوری کارکرد این صندوق پستی به نجات یک جزیره که زیستگاه پرندگان بود، منتهی شد.

این روش سنتی و دست‌نوشته‌های قدیمی ‌علاوه بر موفقیت در این زمینه به آینده زندگی حیوانات نیز کمک شایانی کرد.

امروزه تمامی نامه‌های انداخته شده در آن صندوق به صورت یک مجموعه نگهداری شده و داستان‌های افراد بسیاری از دل این صندوق بیرون آمده و به جهانیان عرضه شده است.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.