شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

بهترین جمله ها درباره سفر از آدم های مشهور

بهترین جمله ها درباره سفر از آدم های مشهور

سفرها معمولا یا تفریحی هستند یا کاری؛‏‌ اما هر سفر تجربه‌ای گرانبهاست که نباید آن را کم‌ارزش بشمارید. بزرگ‌ترین و مشهورترین انسان‌ها درباره سفر، جمله‌های فلسفی گفته‌اند که خواندن آنها​را به شما توصیه می کنیم

● مهم‌ترین گام، گام اول است

«طولانی‌ترین سفرها، حتی سفرهای چند هزار کیلومتری با یک گام شروع می‌شوند.» از «لائوژو»

به نظرتان این جمله خیلی ساده است؟ این جمله هوشمندانه نه درباره سفرها که درباره تمام امور زندگی صادق است. خب، همه ما آرزوها و رؤیاهای زیادی در سر داریم اما حتی یک قدم هم برای محقق شدن آنها برنمی‌داریم. واقعا برای همه سفرهای رؤیایی باید اولین گام را برداشت، وقتی گام اول برداشته شود بقیه کارها راحت می‌شود. درباره سفرها اگر گام اول را بردارید دیگر به عقب برنمی‌گردید.

● آیا عاشقش هستید؟

«این را به تجربه فهمیده‌ام: بهترین راه برای اینکه بفهمید کسی را دوست دارید یا از او متنفر هستید، این است که همراه او سفر کنید.» از «مارک تواین»

این جمله خیلی شبیه یکی از ضرب‌المثل‌های ما ایرانی‌هاست. واقعیتی روانشناختی در پس این جمله و این ضرب‌المثل وجود دارد، آن هم این است که انسان‌ها در شرایط خاص سفر بیشتر خود

واقعی​شان را نشان می‌دهند، در ضمن در سفرهاست که انسان‌ها در عین تجربه سفر، به کشف و شهود در خود و روابط شخصی‌شان هم می‌پردازند، زیرا در سفر از روزمرگی‌های معمول زندگی دور می‌شوند و این ذهنشان را آماده تجزیه و تحلیل می‌کند. در سفر است که دوستی‌ها به اختلافات و دشمنی‌ها به دوستی​ها بدل می‌شود. شما چه بخواهید و چه نخواهید طی یک سفر نکته‌های بسیاری را درباره همسفران خودتان کشف می‌کنید.

● عددها مهم نیستند

«بارها و بارها دیده‌‌ام که آدم ها درباره میزان مسافتی که در یک روز یا در یک هفته طی کرده‌اند صحبت‌کنند، اما به ندرت دیده‌ام که آنها از آنچه طی مسافت‌ها دیده‌اندحرف بزنند.» از «لوئیز آمور»

خب، همه ما آدم‌های زیادی را می‌شناسیم یا دیده‌ایم که فهرست کشورها و اماکن تاریخی و گردشگری که از آنها بازدید کرده‌اند را با افتخار می‌شمارند؛ «۶۲ کشور»، «‌۳۵۸ کشور»، «هر ۵ قاره» و... اما واقعا چند درصد آنها را دیده‌اید که درباره اماکن و آدم‌های جالبی که دیده‌اید توضیح دهند؟ سفر کردن یعنی دیدن، کشف کردن و تجربه کردن،‌ یعنی دیدن فرهنگ‌های مختلف، برخورد با آدم‌های جدید و یاد گرفتن درباره جهان و درباره خود، تعداد سفرها مهم نیست؛ مهم چیزهایی است که دیده‌اید، تجزیه و تحلیل کرده‌اید و به یاد سپرده‌اید.

● شباهت سفر و ازدواج

«سفر مثل ازدواج است، بزرگ‌ترین اشتباه در آن، این است که فکر کنی همه چیز تحت کنترل توست.» از «جان اشتاین بک»

این جمله را می‌توان از هوشمندانه‌ترین جمله‌های مربوط به سفر دانست، اگر ازدواج کرده باشید، قطعا می‌دانید که هیچ وقت نباید دچار این توهم باشید که همه چیز زیر نظر و زیر کنترل شماست. خب، در سفر هم همین‌طور است. شما در یک سفر باید هر لحظه این آمادگی را داشته باشید که با یک اتفاق جدید یا یک حادثه روبه‌رو شوید، بخشی از تجربیاتی که شما در سفرها کسب می‌کنید از همین رودررویی با شرایط متفاوت و اتفاقات و حوادث است، در واقع اگر شما یاد بگیرید به جای هراسان یا غمگین شدن هر وضعیت و هر اتفاقی را مدیریت کنید آن وقت درس‌های بزرگی برای زندگی‌تان می‌گیرید.

● عشق سفرها را پیدا کنید

«همه آنهایی که عاشق سفر هستند، نمرده‌اند» از «جی. آر. آر. تالکین»

اگر کتاب «ارباب حلقه‌ها» را خوانده باشید، احتمالا از میزان فانتزی‌های ذهنی و رؤیاپردازی‌های ذهن نویسنده این کتاب متعجب شده‌اید اما بدانید که خود آقای تالکین گفته تمام فانتزی‌های ذهن فوق‌العاده‌اش را مدیون سفرهایش و به خصوص دقت در کشف مکان‌های جدید و ناشناخته طی سفرهایش است. این نویسنده مشهور می‌گوید که مطمئن باشید انسان‌هایی را پیدا خواهید کرد که مثل شما عاشق سفر کردن و رفتن به دل ناشناخته‌ها و ندیده‌ها باشند. این نویسنده می‌گوید که هیچ‌وقت نسل آنهایی که سفر، بزرگ‌ترین و لذت‌بخش‌ترین تفریح‌شان است، منقرض نخواهد شد و برای همین اگر شما از این گروه هستید، هرگز تنها نخواهید ماند.

● این زندگی شماست، این سفر شماست

«تک‌تک جاده‌ها را رفته‌ام، بیشتر از این، خیلی بیشتر از این، همه این جاده‌ها را به شیوه خودم رفته‌ام» از «پل آنکا»

ترانه «پل آنکا» را فرانک سیناترا خواند و این ترانه در جهان مشهور شد، همه این ترانه درباره این است که زندگی‌تان را به شیوه خودتان داشته باشید، یعنی با قدم‌های خودتان در زندگی‌تان پیش بروید. درباره مسافرت هم همین‌طور است، با سلیقه خودتان سفر کنید، به جاهایی که دوست دارید بروید و حتی اگر با تور همراه هستند خودتان را به تصمیمات گروه نسپارید بلکه کاری را بکنید که از آن لذت می‌برید.

● غرور بی‌دلیل را فراموش کنید

«سفر کردن انسان‌ها را فروتن می‌کند، زیرا در سفر است که شما پهناور بودن جهان و عظیم بودن همه آنچه در آن زندگی می‌کنند را کشف می‌کنید.» از «گوستا و فلوبر»

دیدن کشورهای مختلف، عجایب طبیعی، مخلوقات گوناگون و وسعت جهان و پدیده‌‌های عجیب و غریب آن می‌تواند به انسان این حس را بدهد که خودش چقدر در مقابل این عجایب و مخلوقات گوناگون کوچک است. در واقع سفر می‌تواند غرور بی‌دلیل انسان‌ها را از بین ببرد. البته این به آن معنا نیست که سفر اعتماد به نفس شما را از بین می‌برد، برعکس با سفر کردن شما می‌توانید ساخته‌های دست انسان‌ها را ببینید و به توان و نیروی عظیم انسان‌ها پی ببرید و از این راه اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید. اما در سفر شما غرور کاذب‌تان را فراموش خواهید کرد، در ضمن بسیاری از مسائل و مشکلات که فکر می‌کنید بزرگ هستند، کوچک بودن‌شان را به شما نشان خواهند داد و اینگونه دست از نگرانی‌ها و اضطراب‌های بی‌دلیل برخواهید داشت.

● جالب‌ترین جاها در نقشه​ها نیستند

«در نقشه نیست، دنبالش نگرد، جالب‌ترین جاها در نقشه نیستند» از « هرمان ملویل»

خب، همه ما می‌دانیم که برج ایفل یکی از مناطق دیدنی پاریس است و در سفر به مصر باید به دیدن اهرام ثلاثه بروید یا اگر توانستید آبشارهای آنجل و نیاگارا را از نزدیک ببینید اما واقعیت این است که لذت‌بخش‌ترین سفرها آنهایی هستند که در آنها خودتان به کشف و شهود می‌رسید. ممکن است شما در ساحل یک دریا سنگی را پیدا کنید که از تمام اماکن دنیا به نظر شما زیباتر باشدیا در کوچه و پس‌کوچه‌های شهری چند شاخه گل پیدا کنید که از تمام موزه‌های دنیا زیباتر به نظر برسند.

● با روحتان سفر کنید

«سفر کردن، فقط تماشا کردن و عکس گرفتن نیست، این تغییری است که پایدار است تغییراتی که سفر در شما ایجاد می‌کند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌کند» از «میریام برادی»

داشتن یک سفر تفریحی پرهیجان خوب است اما واقعا بهترین سفرها آنهایی است که روح شما را هم درگیر ‌کند. اگر همین لحظه به سفرهایتان فکر کنید قطعا یکی،‌ دو سفر را در آغاز به‌خاطر خواهید آورد، چرا؟ صرفا به دلیل آنکه در آن سفرها بیشتر به شما خوش گذشته است؟ نه، اگر دقیق‌تر فکر کنید، می‌بینید که در این سفرهای خاص شما تجربه‌های جدید کسب کرده‌اید و پس از بازگشت از آنها تغییراتی کوچک یا بزرگ، در زندگی شما اتفاق افتاده است. قطعا این سفرهای خاص روی نحوه تفکر و نحوه نگرش شما تاثیر گذاشته‌اند .

● خانه‌تان را خیلی دوست دارید؟ سفر نکنید

«دلم نمی‌خواهد در سفر حس کنم در خانه‌ام» از «جورج برناردشاو»

آن شعار «ما می‌دونیم که به هر هتلی که می‌رید دوست دارین اون رو به شکل خونه خودتون در بیارین» را فراموش کنید، خب واقعیت این است که شما سفر می‌کنید تا چیزهای جدیدی را ببینید و تجربه‌های جدید کسب کنید، خب اگر می‌خواهید هرجا که می‌روید حس کنید در خانه‌تان هستید، بهتر است از خانه‌تان تکان نخورید، در همان خانه بمانید و از راحتی آن لذت ببرید. چرا پول و وقت‌تان را هدر می‌دهید؟ سفر یعنی لذت بردن و هیجان داشتن، بدون چالش اینها را ممکن است به دست آورید؟ واقعیت این است که مسافران حرفه‌ای و توریست‌های واقعی دشمن راحتی و یکنواخت بودن هستند و همیشه راهی پیدا می‌کنند که در سفرها قالب روزمره زندگی‌شان را بشکنند..

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.