شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

بسیار سفر باید کرد

بسیار سفر باید کرد

تعطیلات عید فطر فرصتی مناسب برای سفر رفتن

اگر شما هم هوای سفر به سرتان زده است تعطیلات عید فطر فرصت مناسبی است که نباید آن را از دست نداد. چند روز تعطیلی آن هم بعد از ماه مبارک رمضان که حال روح‌تان خوب است و دارد نور بالا می‌زند حسابی می‌چسبد. سفری که خیلی‌ها دوست دارند داشته باشند اما به خاطر کوتاهی تعطیلات تابه این فکر می‌کنند کجا بروند و چه کار کنند فرصت را به راحتی از دست داده‌اند. سبک زندگی این بار کارتان را راحت کرده است و برای تعطیلات‌تان، یک سفر یک روزه یا ۲ روزه پیشنهاد می‌کند.

● کلات نادری

۳:۰۰

موقعیت مکانی:

۱۴۵ کیلومتر که از طرف شمال مشهد حرکت کنید و پس از عبور از روستای پاژ به شهری می‌رسید به نام کلات.

ویژگی‌ها و جاذبه‌ها:

کلات را به نام کلات نادری می‌شناسند چرا که نادرشاه افشار سال‌ها پیش دژ نفوذ ناپذیری در اطراف آن ساخت. نادر این دژ طبیعی را برای نگهداری غنایمی که از فتح هندوستان آورده بود، برگزید و جماعتی از سپاهیانش را مأمور حفاظت از آن کرد. مهم‌ترین یادگار نادر در کلات، کاخی است به نام قصر خورشید. قصری که معماری‌اش تلفیقی از هنر ایرانی و هندی است. مطمئنا کلات که بروید بی خیال آبشار قره سو و ارتکند نمی‌شوید. آبشار اُرتکند، در کیلومتر ۱۱۰ مسیر مشهد به کلات نادری و در روستای قلعه نو (کلات نادری) واقع است که از جاده اصلی ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. این آبشار در حوالی بخش زاوین است و یکی از مناطق بکر و ییلاقی کلات است. آبشار قره‌سو هم در جنوب غربی کلات و در فاصله ۱۰ کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده از سمت کلات قرار دارد. وجود ۸ آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، چیزهایی است که خیال‌تان را برای رفتن به آبشار راحت می‌کند.

امکانات رفاهی:

کلات از آن جا که شهر است، می‌شود گفت امکانات رفاهی خوبی دارد. مسافرخانه برای یک اقامت ۲ روزه در آن وجود دارد. با توجه میزان ساعتی که قرار است در مسیر باشید و البته جاذبه‌های کلات پیشنهاد می‌کنیم کلات را ۲ روزه ببینید. آن جا همه چی پیدا می‌شود از نان شب تا...

● اخلمد

۱:۳۰

موقعیت مکانی:

در ۸۵کیلومتری شمال غرب شهرستان مشهد و در مسیر جاده مشهد به قوچان واقع شده ‌ا‌ست. حدود ۴ کیلومتر بعد از شهرستان چناران یک مسیر فرعی ۲۰ کیلومتری رو به کوه‌های بینالود، شما را به روستای زیبای اخلمد می‌رساند.

ویژگی‌ها و جاذبه‌ها:

اخلمد را بعضی‌ها با کوه‌ها و دیواره‌های سنگی فوق‌العاده‌اش می‌شناسند و بعضی با آبشارهای خنک و روستای سرسبزش. تا وسط روستا را می‌توان با خودرو رفت اما بعد از آن، برای دیدن آبشارهای اخلمد، حدود ۲ کیلومتر پیاده‌روی در پیش دارید؛ مسیرش هم سرراست است، مسیر رودخانه را بگیرید تا شما را برساند به اولین آبشار. اخلمد یک سد تاریخی هم دارد به نام بایسنقر میرزا که دیدنش خالی از لطف نیست. اخلمد ۴تا آبشار دائمی و چندین آبشار فصلی دارد که بزرگ‌ترین آبشار آن ۴۵ متر ارتفاع دارد.

امکانات رفاهی:

خیالتان راحت، روستای اخلمد امکانات یک سفر یکی دو روزه را دارد! از آذوقه گرفته تا یک سقف که اگر چادر همراه نداشتید، بتوانید شب را به صبح برسانید.

● چشمه سبز

۲:۳۰

موقعیت مکانی:

در ۶۰کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. برای دسترسی به آن باید حدود ۴۰ کیلومتر در جاده مشهد- قوچان طی کنید، سپس ۱۰ کیلومتر تا روستای گلمکان راه دارید و بعد از آن تا چشمه سبز حدود ۲۰ کیلومتر راه کوهستانی وجود دارد.

ویژگی‌ها و جاذبه‌ها:

اگر از آن‌هایی که چشمه سبز را دیده‌اند بپرسی، اولین چیزی که می‌گویند این است که هوای این منطقه واقعاً معرکه است؛ به‌ویژه در تابستان که حسابی خنک است. دریاچه به‌وجود آمده از آب این چشمه هم واقعاً دیدنی و خاص است. در مسیر رسیدن به این چشمه، مناظر زیبای طبیعی وجود دارد که همراهی رودخانه گلمکان با آن، نمی‌گذارد خسته شوید. در ضمن این چشمه در مسیر قله شیرباد هم قرار دارد، پس اگر اهل کوهنوردی هم هستید، کفش مناسب را فراموش نکنید.

امکانات رفاهی:

هرچیزی را که فکر می‌کنید در یک سفر تفریحی یک روزه به دردتان می‌خورد را همراهتان بیاورید؛ انتظار ندارید که وسط رشته کوه بینالود بتوانید آب معدنی و پفک بخرید؟!

● زشک

۱:۰۰

موقعیت مکانی:

این روستا در۴۵ کیلوکتری شمال غربی مشهد قرار دارد. بعد از رسیدن به منطقه ییلاقی شاندیز، حدود ۱۲ کیلومتر که به مسیرتان ادامه دهید، به زشک خواهید رسید.

ویژگی‌ها و جاذبه‌ها:

روستای زشک در یک دره سرسبز و خوش آب و هوا واقع شده که وجود یک رود دائمی و چندتا چشمه، این روستا را به یک مکان هیجان‌انگیز برای طبیعت‌گردی تبدیل کرده است. درختچه‌های تمشک این روستا شهرت جهانی دارند! طوری که یکی دو ساعت از زمان‌تان به خوردن تمشک خواهد گذشت. قله چمن هم در ۸ کیلومتری زشک قرار دارد.

امکانات رفاهی:

مسیر روستای زشک پر از رستوران و چایخانه است. برای فراهم کردن سایر امکانات هم مشکلی نخواهید داشت.

● ابرده

۱:۳۰

موقعیت مکانی:

ابرده سفلی در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر طرقبه و ۴۳ کیلومتری مشهد قرار گرفته است.

ویژگی‌ها و جاذبه‌ها:

این روستا در دره واقع شده است و رودخانه زشک هم از میان آن عبور می‌کند. بسیار سرسبز و پرآب است. قدمت این روستا به ۷۰۰ سال قبل بازمی‌گردد که می‌توانید تاریخ قرن ۸ هجری قمری را که بر روی دیواره مسجد جامع ابرده حک شده، ببینید. باغداری و تولید صنایع‌دستی در این روستا رونق دارد.آرامگاه شیخ حافظ ابردهی (علی شاه) با گنبد کوچک فیروزه‌ای، در وسط قبرستان ابرده قرار دارد که برای اهالی آن محترم است.

امکانات رفاهی:

هر ساله هزاران نفر گردشگر از این روستا دیدن می‌کنند. به همین دلیل، در روستا امکانات خوبی برای گردشگران فراهم شده است.

● کدکن

۳:۰۰

موقعیت مکانی:

شهر کدکن در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده است. بعد از نیشابور، اگر جاده را ۷۰ کیلومتر ادامه دهید، به شهر کدکن می‌رسید.

ویژگی‌ها و جاذبه‌ها:

کدکن، شهری سرسبز و کوه‌پایه‌ای است. رشته کوه سپیدر و آبشار معروف آن، همچنین قله ملکوه (ملکان) با ارتفاع ۳۰۱۳ متر و چشمه معروف به "چشمه پونه"، از مناظر زیبای کدکن هستند که سالانه هزاران گردشگر و کوهنورد را به خود جذب می‌کنند. آبشار بلند و زیبای روستای دافی در ۳ کیلومتری کدکن هم از مکان‌های پرطرفدار تابستانی است.

امکانات رفاهی:

مناطق دیدنی این شهر، فاصله زیادی از آن ندارند و برای خرید و ... مشکلی نیست.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.