شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفر اروپا به آسیا از ایران

سفر اروپا به آسیا از ایران

سال‌ها پیش اشتران و اسب‌ها تنها وسیله‌های ارتباطی برای سفر‌های دور و نزدیک بودند و در این میان راهی وجود داشت که با شهرت جهانی خود شرق و غرب دنیا را به هم ارتباط می‌داد.

بیشتر مسافرانی که در دنیای باستان و روزگار کهن تصمیم به سفر داشتند، ناگزیر به استفاده از راه ابریشم بودند. راهی که بخش بزرگی از آن از ایران می‌گذشت.

با توسعه تکنولوژی و اختراع وسایل مدرن و سریع جهت سفر، رفته‌رفته راه‌های زمینی برای سفر‌های دور از رونق افتاد و امروزه کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که برای سفرهای دور خود، مسیر زمینی را انتخاب کند.

اگرچه در سفرهای هوایی طی چند ساعت می‌توان از فراز چند کشور گذشت، اما در این گونه سفرها از تقابل فرهنگ و ارتباط بین مسافر و دستاوردهای فرهنگی سفر خبری نیست؛ البته هنوز هم هستند افرادی که در این روزگار حتی با دوچرخه یا خودروی خود به صورت انفرادی یا گروهی به سفرهای بین‌قاره‌ای رفته و معمولا تجربه‌ای شگفت‌انگیز را روایت می‌کنند.

چندی پیش در حال جستجوی مقالات تازه در زمینه گردشگری بودم که به صورت اتفاقی در سایت «ویکی تراول» با مقاله‌ای روبه‌رو شدم که نشان می‌داد گروهی در تدارک سفر زمینی از استانبول تا دهلی‌نو هستند.

سفری از قاره اروپا تا هندوستان که بخش اعظم این مسیر در ایران قرار داشت. در این مقاله به ویژگی‌های کشورهای بین راه و عادت‌ مردمان و معرفی شهرهای بین راه پرداخته شده بود.

متن زیر ترجمه مقاله فوق است و باید در نظر داشت که این اطلاعات جالب و دیدگاه مثبت نسبت به گردشگری ایران و فرهنگ مردم خوب ما از یک سایت معتبر بین‌المللی در زمینه گردشگری ترجمه شده است و مخاطب اصلی آن مردم اروپا هستند.

این برنامه پیشنهادی برای سفر زمینی از کشور ترکیه تا هندوستان براساس برنامه سفر و تجربه صدها گردشگری تنظیم شده است که در گذشته این راه را طی کرده‌اند. راهی که از روزگار دور تا امروز مسافران شرق و غرب دنیا از آن می‌گذشتند.

به دلیل پاره‌ای مشکلات ممکن است شما نتوانید دقیقا تمام مراحل این برنامه را پیگیری کرده و در این موارد باید به فکر راه‌های جایگزین باشید؛ برای نمونه در بسیاری از موارد به دلیل مشکلات سیاسی بین دو کشور هندوستان و پاکستان، مرزهای زمینی دو کشور بسته شده و این وضع تا مدتی ادامه خواهد داشت.

در این سفر شما از سه کشور زیبا ولی متفاوت با یکدیگر گذر خواهید کرد تا به مقصد خود یعنی هندوستان برسید. این سه کشور عبارتند از: ترکیه، ایران و پاکستان. اگرچه عبور از افغانستان نیز امکان‌پذیر است، ولی به‌دلیل مشکلات ناشی از جنگ و نبود امنیت گردشگران در این کشور، این‌مسیر توصیه نمی‌شود.

توصیه می‌شود که پیش از سفر نسبت به تطبیق تقویم میلادی با تقویم کشورهای اسلامی اقدام کنید زیرا در این کشورها مردم نسبت به رعایت آداب و رسوم مذهبی خود بسیار مقید بوده و هر بیگانه‌ای باید به این رسوم احترام بگذارد.

در این صورت بدون تردید با بهترین نوع مهمان‌نوازی از سوی این مردم روبه‌رو خواهید شد، به همین دلیل حتما مجموعه قوانین مربوط به کشورهای مسیر خود را تهیه کرده و همراه داشته باشید و همچنین تلاش کنید برنامه سفرتان به گونه‌ای باشد که در نیمه شب به یکی از شهرهای مسیرتان نرسید.

● گام اول: دریافت روادید

بهترین روش برای دریافت روادید ایران در گام نخست مراجعه به وب‌سایت وزارت امور خارجه این کشور و پر کردن فرم‌های مربوط و واریز مبلغ مورد نیاز است تا برای شما شماره‌ای صادر شود که با داشتن آن‌شماره می‌توانید به سفارتخانه یا کنسولگری‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور خودتان مراجعه کرده و روادید ورود به ایران را دریافت کنید.

برای دریافت روادید پاکستان نیز می‌توانید مستقیما به سفارتخانه این کشور در کشور خودتان مراجعه کرده و درخواست روادید کنید.

موضوع روادید برای کشورهای هندوستان و ترکیه متفاوت است، زیرا این کشورها از اتباع بسیاری از کشورهای اروپایی مطالبه روادید نکرده و در‌صورتی هم که نیاز به صدور روادید داشته باشید، براحتی می‌توانید روادید سفر خود را در مرزهای زمینی دریافت کنید.

● گام دوم: زمان‌بندی سفر

حداقل زمان مورد نیاز برای این سفر ۱۵ روز و حداکثر زمان آن بستگی به حوصله، زمان و بودجه شما داشته و می‌تواند تا ماه‌ها ادامه داشته باشد.

شما در این سفر قرار است از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطار استفاده کنید و براساس محاسبات روی کاغذ اگر شما دائم از یک اتوبوس به اتوبوس دیگری سوار شده و در راه هیچ توقفی نداشته باشید، ۱۱ روزه این مسیر را طی می‌کنید که البته به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست.

تعداد زیادی کتاب سفرنامه از افرادی که این مسیر را به صورت زمینی طی کرده‌اند در کتابفروشی‌ها و اینترنت موجود است که توصیه می‌شود پیش از شروع سفر آنها را تهیه و مطالعه کنید.

طول این مسیر حدود ۸۰۰۰ کیلومتر است و بهترین برنامه زمان‌بندی سفر بدون توقف به این ترتیب ارائه می‌شود که البته توصیه می‌کنیم در شهرهای بین راه توقف‌های بیشتری داشته باشید و از دیدنی‌های مسیر لذت ببرید:

استانبول تا تهران سه روز / تهران تا زاهدان دو روز / زاهدان تا کویته دو روز / کویته تا لاهور یک روز / لاهور تا دهلی‌نو یک روز.

● مقصد اول ترکیه

ترکیه و بویژه مناطق غربی آن همواره مورد توجه گردشگران مختلفی از سراسر دنیا قرار داشته و شما براحتی می‌توانید تمامی امکانات ابتدایی و مورد نیاز سفرتان را در این قسمت تهیه کنید؛ البته هرچه شما به سمت شرق ترکیه سفر کنید، گردشگران کمتری را مشاهده می‌کنید و به همین نسبت مردم این مناطق کمتر به حضور گردشگران عادت دارند.

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و شما در این شهر می‌توانید به سه طریق سفرتان را شروع کنید: گزینه اول استفاده از اتوبوس است که به صورت مستقیم شما را به تهران می‌رساند.

بیشتر این اتوبوس‌ها متعلق به شرکت‌های ایرانی بوده و از نظر راحتی و امکانات قابل قبول هستند؛ البته این سفر دو روز به طول می‌انجامد و برای شروع سفرتان بسیار کسل‌کننده خواهد بود.

روش بهتر گرفتن اتوبوس در مسیرهای کوتاه‌تر مانند ارزروم است. روش دوم استفاده از قطار است. از استانبول می‌توانید نسبت به تهیه بلیت قطار به مقصد شهر تاتوان در کنار دریاچه وان اقدام کرده و از آنجا با قطار به تبریز بروید.

گزینه سوم نیز استفاده از کشتی‌های مسافرتی دریای سیاه تا شهر ترابوزان و سپس حرکت زمینی به سمت ایران است.

ارزروم گذرگاه گردشگری شرق ترکیه به شمار می‌رود و از آنجا شما می‌توانید زمینی به سمت شهر کوچک دوغوبیازیت که آخرین شهر ترکیه پیش از مرز ایران است حرکت کنید. از این شهر تاکسی‌های زیادی می‌توانند شما را تا مرز ایران هدایت کنند.

● ایران

مردم ایران برخلاف مردم شرق ترکیه، رفتار بسیار دوستانه‌ای با گردشگران دارند و شما در این کشور با محبت و مهربانی زیادی از سوی ایرانیان روبه‌رو خواهید شد.

مرز ایران و ترکیه می‌تواند یکی از دیدنی‌های مسیر سفرتان باشد، زیرا کوه‌های آرارات براساس روایات انجیل محلی است که کشتی نوح پیامبر پس از پایان توفان در آن به زمین نشست.

پس از عبور از مرز به شما توصیه می‌کنیم مستقیما به سمت تبریز حرکت کنید؛ تبریز یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران در مسیر حرکت شما به حساب می‌آید و دیدنی‌های فراوانی دارد.

می‌توانید در این شهر چند روزی استراحت کرده و از دیدنی‌های آن بازدید کنید و از غذاهای لذیذ ایرانی لذت ببرید. شهر بعدی مقصد شما در ایران، پایتخت این کشور یعنی تهران است؛ شهری بسیار بزرگ با ۱۰ میلیون جمعیت که در آن نشانه‌های تمدن و سنت را به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد.

در تهران شما امکان حرکت به سمت کرمان را با اتوبوس و قطار خواهید داشت. اتوبوس همه روزه و قطار سه روز در هفته به سمت کرمان حرکت می‌کند. البته به شما توصیه می‌کنیم اگر زمان در اختیار دارید حتما در ابتدا به شهرهای زیبای اصفهان و شیراز سفر کنید.

سفر به این شهرها برای هر گردشگری یک فرصت ارزشمند برای دیدن شگفتی‌ها و دیدنی‌های بسیار است. به گمان بسیاری از گردشگران، اصفهان زیباترین شهر در تمام ایران به شمار می‌رود.

پس از اصفهان شما می‌توانید در مسیر کرمان به سمت شیراز حرکت کرده و از این شهر زیبای ایران با باغ‌های پرآوازه‌اش دیدن کنید. شهر باستانی و مشهور پرسپولیس (تخت‌جمشید) در نزدیکی شیراز قرار دارد.

پس از شیراز مقصد شما شهر کرمان است که در آن بسته به زمانی که می‌خواهید صرف کنید، می‌توانید توقف داشته و سپس به سمت زاهدان حرکت کنید؛ البته حتما به شما توصیه می‌کنیم زمانی برای دیدن شهر و قلعه بم اختصاص دهید.

برای طی این مسیر گزینه‌های اتوبوس، قطار و تاکسی در برابر شما قرار دارد. زاهدان آخرین شهر بزرگ مسیر شما تا مرز پاکستان است و پس از آن نیز تا شهر کویته هیچ آبادی در راهتان نیست و بهتر است در زاهدان برای دو روز خود آب، کنسرو و مواد غذایی خریداری کنید.

مرز میرجاوه واقع در صحرایی بسیار بزرگ آخرین نقطه ایران پیش از ورود شما به پاکستان است. حتما به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در طول روز به مرز برسید زیرا این مرز هر‌روز غروب بسته شده و تا فردا صبح باز نمی‌شود.

 

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.