شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دیدار از فراز لندن

دیدار از فراز لندن

لندن بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر انگلستان است. این شهر، به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان محسوب می‌شود.

لندن در قرون وسطی شهری کوچک و محدود به چند محله بوده ولی بعد از گذشت چند قرن به شهری بزرگ تبدیل شده است.

به اعتقاد بسیاری از جهانگردان لندن از معدود شهرهای دنیاست که هرچند بار که به آن سفر کنید باز هم جذابیت و تازگی خاص خود را دارد.

بازی‌های المپیک لندن بهانه‌ای شد تا نگاهی به جاذبه‌های گردشگری این شهر بیندازیم.

لندن خانه مشهورترین جاذبه‌های جهان است. از بیگ بن گرفته تا اتاقک‌های قرمز رنگ تلفن. در طی یک نظرسنجی از ساکنان شهر لندن در مورد مکان‌های شاخص این شهر، آنها مکان‌های زیر را به عنوان نماد این شهر برگزیدند:

● ساعت بیگ بن

مجموعه خانه مجلس و برج ساعت که برجسته‌ترین تندیس شهر لندن است، بیگ بن نامیده می‌شود.

ناقوسی عظیم با وزنی بیش از ۱۳ تن درون برج ساعت قرار دارد. هنگام شب وقتی چهار ساعت درون برج شروع به درخشش می‌کنند، منظره‌ای تماشایی خلق می‌شود. اندازه هر صفحه ساعت هفت متر در شعاع دایره است.

اندازه عقربه دقیقه‌شمار ۴.۲ متر و وزن تقریبی آن ۱۰۰ کیلوگرم است. اعداد داخل ساعت حدودا ۶۰ سانتی‌متر طول دارند و در هر صفحه ساعت ۳۱۲ قطعه شیشه به کار برده شده است.

هنگام نشست اعضای مجلس صفحه بالای ساعت به وسیله نوری خاص روشن می‌شود تا مردم را از جلسه اعضا آگاه سازد.

ساعت بیگ بن بندرت متوقف می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که حتی در جنگ‌جهانی‌دوم پس از ویرانی مجلس عوام به وسیله بمب، برج ساعت همچنان پابرجا ماند و بیگ بن همانند قبل به کار خود ادامه داد.

● چشم لندن یا چرخ هزاره

هر شهر بزرگ به یک نماد معماری منحصر به فرد نیازمند است، مانند برج ایفل در پاریس یا مجسمه آزادی در نیویورک.

اگرچه چشم لندن به قدمت نمادهای گفته شده نیست، اما همانند چشم پرنده شهر را می‌نگرد و از آن محافظت می‌کند و ناگفته نماند که بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داده است.

مردم مختلف از هر طبقه اجتماعی با سوار شدن این چرخ و فلک قادر خواهند بود خانه خود را از بالاترین ارتفاع مشاهده کنند و به یاد آورند که همه بخشی از یک اجتماع هستند و معنی اتحاد را در ذهن تداعی کنند و این حس می‌تواند برای میلیون‌ها افراد در سرتاسر جهان با تجربه چرخ هزاره‌ اتفاق بیفتد.

به واقع چشم لندن برای داشتن عنوان نماد برای شهری به قدمت لندن بسیار جوان به نظر می‌رسد. این چرخ و فلک در شامگاه آخرین هزاره افتتاح شد و به همین علت آن را چرخ هزاره نیز می‌نامند.

اگرچه این اتفاق برای لندن رویدادی تاریخی بود اما از آن زمان تنها ۱۲ سال می‌گذرد. با این حال برای این مردم مایه مباهات است چرا که در آغاز قرن بیستم، گویی چرخ‌های بزرگ آن در مسیر آینده رو به حرکت است.

چرخ هزاره تبدیل به نماد بی‌بدیل شهر لندن گشته است به طوری که هر گردشگری برای تکمیل تجربه سفرش باید از این مکان بازدید کند.

این چرخ و فلک تماشایی با ارتفاع ۱۳۵متر و پوششی براق و صیقلی در یک چرخش ۳۶۰ درجه نمایی دلپذیر از شهر لندن را به گردشگران عرضه می‌کند.

از ۵۵ جاذبه شهر لندن، خانه مجلس، بیگ بن و تعدادی از بناهای تاریخی این شهر از مرتفع‌ترین نقطه این چرخ و فلک قابل مشاهده‌اند.

در یک روز آفتابی این وسعت دید تا ۲۵ مایل در هر مسیر افزایش می‌یابد. هر بار چرخش این چرخ حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

چشم لندن با ارتفاعی باور نکردنی خط افق شهر لندن را در‌نوردیده است و چرخ‌های آن یکنواختی خطوط عمودی که به وسیله آسمانخراش‌ها ایجاد شده‌اند را شکسته است.

امروزه این نماد همانند نیمرخ ثابت شهر لندن در کارت پستال‌ها و حتی فنجان‌های قهوه به کار برده می‌شود.

● قصر اتهم

این قصر خصوصیات طراحی داخلی عمارت‌های قرون وسطی را داراست.

قصر اتهم یادآور فریبندگی طبقه پیرو مد و اشراف جامعه زمان خود است.

طراحی داخلی حیرت‌انگیز و چیدمان مبلمان درون آن که تحت تاثیر دکوراسیون فرانسوی‌ها بوده، از شاهکارهای هنر طراحی زمان خود به حساب می‌آمده است.

درباره تاریخ و پشت پرده این عمارت گفته می‌شود ‌این قصر سلطنتی از زمان سلسله تودورها پابرجا بوده است.

جالب است بدانید ‌هنری هشتم کودکی خود را در این قصر سپری کرده است.

۱۹ باغ اطراف این قصر ترکیبی از هنر باغبانی قرون وسطی و ۱۹۳۰ است.

هنری هشتم پادشاه جنجالی انگلستان که شش بار ازدواج کرد و دو تن از همسرانش را به جای طلاق، با گردن زدن اعدام کرد، بیست‌‌و‌هشتم ژانویه ۱۵۴۷ پس از ۳۸ سال سلطنت درگذشت.

تقویت و گسترش نیروی دریایی انگلستان ابتکار هنری هشتم است که متوجه اوضاع زمان شده بود.

● خانه فنتون

خانه فنتون یادگاری از قرن ۱۷ است. از اهمیت این مکان می‌توان به باغ‌های رز و سبزیجات و میوه اطراف آن که با ظرافت خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند، اشاره کرد.

● خانه و باغ هام

این بنا در ۱۶۱۰ ساخته شد و سال ۱۶۷۰ توسعه یافت و به مرکز دیوان دوران اعاده سلطنت تبدیل گشت. این مکان در کل اروپا نشاندهنده مد، قدرت و اشرافگری حاکم در قرن ۱۷ است که به طور کامل باقیمانده است.

باغ‌های اطراف آن جزو معدود باغ‌های رسمی انگلستان است که در محوطه خود نارنجستان، خشت‌های سرد و مزرعه تولید لبنیات را جای داده است.

● لندن سلطنتی

اگر این فرصت به شما داده می‌شد که به مدت یک روز در لندن به عنوان شاه یا ملکه زندگی کنید، چه می‌کردید؟ سوار بر کالسکه ساخته شده از طلا می‌شدید و در اطراف دوری می‌زدید یا معروف‌ترین الماس‌های دنیا را بر سر می‌گذاشتید؟ از لباس‌های سلطنتی تا تاج جواهرنشان گرفته تا عمارت‌های مجلل و کالسکه‌های تشریفاتی، همه و همه در طول نسل‌ها جزو لاینفک زندگی خاندان سلطنتی بریتانیا بوده و هست. در ادامه به چند نمونه از این موارد اشاره می‌کنیم.

● قصر باکینگهام

قصر باکینگهام محل اقامت و دفتر رسمی ملکه انگلستان است. این قصر یکی از معدود قصرهای سلطنتی در جهان است که تا ‌امروز بدون تغییر باقی مانده است. در طول تابستان گردشگران می‌توانند از ۱۹ اتاق داخل آن که در مرکز قصر واقع شده است، دیدن کنند.

این اتاق‌ها توسط ارزشمندترین مجموعه گنجینه‌های سلطنتی تزئین شده‌اند که در میان آنها آثاری از رامبراند، کانالتو و روبن به چشم می‌خورد. همراستا با بازگشایی قصر باکینگهام در تابستان برای بازدیدکنندگان شماری از جواهرات شخصی ملکه به نمایش عموم گذاشته می‌شود.

● قصر بارگاهی همپتون

این قصر مکان سلطنتی مورد علاقه هنری هشتم بوده است. با قدم گذاشتن داخل قصر نشانه‌ها و هرج و مرج سلسله تودورها احساس می‌شود. با دیدن شکوه و عظمت داخل این عمارت نفس در سینه حبس می‌شود. دیدن آشپزخانه‌های بزرگ هنری هشتم اشتهای شما را قلقلک می‌دهد.

پرسه زدن در ۶۰ باغ اطراف آن بیننده را مسحور زیبایی خود می‌کند گویی از عظمت بزرگ‌ترین قصر روی زمین سپاسگزاری می‌نماید.

با بازدید از قصر همپتون دنیای تودورها برای شما زنده می‌شود. از آشپزی گرفته تا شمشیربازی، شکار و تیراندازی.

● باغ کاونت

در این محل بهترین هنرمندان خیابانی مانند خوانندگان یا مقلدان صدا در میان جمعیت هنرنمایی می‌کنند و اوقات خوشی را برای گردشگران فراهم می‌سازند.

باغ کاونت شاهکاری معماری است که مسافران را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند.

این باغ به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر لندن، بهترین مکان برای خرید و تفریح است.

این مکان در قسمت غربی مرکز شهر واقع شده و به دلیل تنوع زیاد و فعالیت‌های مختلف برای گردشگران شهر لندن محبوبیت خاصی دارد.

این محل جاذبه‌ دیگری مانند خانه اپرای سلطنتی، گروه‌های بزرگ خرده‌فروشان، غذاخوری‌ها (شامل تالارهای رستوان و آمفی‌تئاترها)، موزه حمل و نقل لندن و هنرمندان خیابانی را دربرمی‌گیرد.

جالب است بدانید سال‌۱۹۷۰ آلفرد هیچکاک کارگردان افسانه‌ای در قطعه کلاسیک از سینمای بریتانیا باغ کاونت را به تصویر کشیده است.

● کلیسای وست مینستر

اهمیت این بنا بیشتر به دلایل تاریخی آن است تا مذهبی. از سال ۱۰۶۶ مراسم تاجگذاری هر شاه و ملکه انگلستان در این محل انجام شده است.

همچنین محلی برای آرامش ابدی بسیاری از قدرتمداران، هنرمندان و سیاستمداران است. معماری و ساختار این بنا در تاریخ بریتانیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کلیسای زیبای داخل آن به سبک گوتیک (معماری قرون وسطی) طراحی شده است. شاهان، ملکه‌ها، سیاستمداران، اشراف، شعرا، کشیش‌ها، قهرمانان و حتی تبهکاران همه و همه جزئی از تاریخ این کلیسا هستند.

چارلز دیکنز، جفری چاوسر، ساموئل جانسن و چارلز داروین از افرادی هستند که در این کلیسا مدفون شده‌اند. بعلاوه، در قسمت دیگری از کلیسا مکانی ویژه برای یادبود ایزاک نیوتن اختصاص یافته است.

از زمان تاجگذاری ویلیام فاتح در سال ۱۰۶۶ کلیسای وست مینستر به کلیسای ملی تاجگذاری تبدیل گشت. تعداد بسیاری از شاهان و ملکه‌ها‌ از جمله ملکه فعلی انگلستان الیزابت دوم در این کلیسا مراسم تاجگذاری خود را انجام داده‌اند. حتی تعداد بسیاری مراسم ازدواج و تدفین سلطنتی در این کلیسا انجام شده است.

علاوه بر موارد ذکر شده شهرت کلیسای وست مینستر لندن به علت عمارت حیرت‌انگیز آن است. به همین دلیل است که اشتیاق عکس یادگاری گرفتن در محوطه بیرونی آن برای گردشگران وصف‌نشدنی است.

از موارد برجسته معماری آن مجسمه مریم مقدس ‌همراه نوزاد مسیح، سالن کلیسا (که در آن قبر جنگجوی گمنام قرار دارد) و سالن راهبان می‌باشد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.