شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

فرزندان دور افتاده دریا را ببینیم

فرزندان دور افتاده دریا را ببینیم

درباره تالاب های ایران

بی‌نظیرترین و زیباترین اکوسیستم طبیعت که سخاوتمندانه زیبایی‌اش را در اختیار انسان‌ها قرار داده تالاب‌ها هستند.

تالاب‌ها در اکوسیستم طبیعت از اهمیت فوق‌العادی برخوردارند که با بی‌مهری انسان‌ها دستخوش صدماتی شاید جبران‌ناپذیر شده‌اند.

تالاب‌ها تراژدی تلخ کاهش ذخیره آبی، خشکی و نابودی را تجربه می‌کنند که آنها را به مظلوم‌ترین اکوسیستم‌ها تبدیل کرده است.

تالاب‌ها بهترین زیستگاه برای زندگی و تامین غذای پرندگان، ماهی‌ها و آبزیان هستند، گرچه این زیبایی وسعت چندانی ندارند، اما به علت ویژگی‌های منحصر به فردشان بهترین بوم برای فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و خصوصا تفریحی است.

تالاب‌ها سالانه تعداد بی‌شماری گردشگر را به سمت خود می‌کشانند و زیبایی‌هایشان را نثار انسان‌ها می‌کنند، اما وظیفه ما حمایت از این طبیعت آرام قبل از نابود شدنشان است.

● مرداب انزلی

تالاب نیلوفرها و برگه‌های لوتوس روی مرداب، می‌گویند با تالاب کوشیرو در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن (ژاپن) خواهرخواندگی دارد.

تالاب انزلی در ساحل جنوب غربی دریای خزر، در غرب دلتای سفیدرود و در جنوب بندرانزلی قرار دارد و از قسمت غرب به روستای کپورچال و روستای آبکنار، از جنوب به صومعه‌سرا و بخش‌های رشت محدود شده است.

مرداب انزلی زیباترین و جالب‌ترین زیستگاه طبیعی جانوران ایران است که مقام اول تالاب‌های ایران را در این فهرست از آن خود کرده است.

این تالاب از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست، اما متاسفانه این تالاب در حال خشک شدن است و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد.

● گندمان

در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را می‌بینید که همگی در کنار یکدیگر رویایی از منطقه‌ای سرسبز را برایتان نمایان می‌کند.

تالابی که لک‌لک، بالکان و یلوه و سلیم را در کنار ماهیانی چون گورخری، سفید و پوزه‌دار به نمایش گذاشته است.

تالاب گندمان در جنوب غربی گندمان است.

در این منطقه اسب‌هایی با نژاد ویژه‌ای وجود دارد که از سنت‌های پرورش آن از منطقه بختیاری باقی مانده است.

تالاب گندمان بهترین مکان برای سوارکاری است که البته در اطراف این تالاب امکانات ویژه تفریحی و ورزشی دیگری نیز وجود دارد.

● شادگان

مقام سوم بزرگ‌ترین تالاب ایران را از آن خود کرده است. در جنوب شادگان استان خوزستان تالابی به نام شادگان وجود دارد که ۱۵۲ گونه پرنده و ۴۰ گونه پستاندار را در خود جای داده که جالب‌ترین آنها دلفین بینی‌بطری است که با حرکات نمایشی بسیار دیدنی و زیبایی شما را مجذوب خود می‌کند.

گراز و گربه جنگلی نیز از دیگر پستانداران این تالاب بین‌المللی هستند. این تالاب بسیار دیدنی دارای اتراقگاه‌هایی است تا بتوانید نیم روزی به تماشای حیواناتی بنشینید که جز در تلویزیون فقط اینجا می‌توان آنها را دید.

● آلاگل

با مساحتی حدود بیست و پنج کیلومترمربع و عمقی حدود ۲.۵ متر بزرگ‌تر از دریاچه گلستان است. آب این تالاب زیبا به دلیل قرار گرفتن در مرکز شوره‌زار بزرگ یعنی ترکمن‌صحرا شور است و برای پرورش ماهیانی چون کپور و سفید مناسب است.

تالاب آلاگل در شرق جاده آق‌قلا پوشیده با نی، جگن و درختچه‌های گز، چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند.

اکوسیستم طبیعی و اکوسیستم آبی آلاگل سبب شده تا مورد استقبال گردشگران و علاقه‌مندان ورزش‌های آبی و ماهیگیری قرار بگیرد.

تالاب آلاگل نیز هر ساله در فصل مهاجرت میزبان هزاران پرنده از جمله فلامینگو، اردک، قو و زیبایی چون پرستوست که دیدن آن بهشت را به تصویر می‌کشد.

در این تالاب، شکار در زمان‌های معینی آن هم از اول پاییز تا آخر زمستان امکان‌پذیر است. البته برای صید ماهی می‌توانید از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ اسفند به تالاب آلاگل بروید.

از آنجا که تالاب آلاگل تنها نیست و کنار تالاب‌های آجی‌گل و آلما‌گل قرار گرفته است علاوه بر لذت بردن از چشم‌اندازها، مرغزارها و پرندگان زیبا می‌توانید از گیاهان مجموعه استفاده‌های طبی نیز داشته باشید به همین دلیل این مجموعه کانون توریستی فوق‌العاده‌ای است.

● زردابه

در لابه‌لای نیزارهای این تالاب پرندگان تخمگذاری می‌کنند و به انتظار جوجه‌های خود می‌نشینند؛ جایگاهی امن برای تولد نوزادانشان.

تالاب زردابه لرستان جزو زیباترین و بی‌نظیرترین تالاب‌های ایران و بهترین فرصت برای توسعه صنعت گردشگری این استان است.

پلدختر لرستان نه‌تنها تالاب زردابه بلکه ۱۰ تالاب بی‌نظیر دیگر را در خود جای داده است که در نوع خود بی‌نظیرند و هر یک زیستگاه یکی از مهاجران طبیعت وحش است.

تالاب لفافه که میزبان پرندگان مهاجر سیبری است تالابی که همه ساله تعداد بی‌شماری پرندگان وحشی مهاجر را در خود جای می‌دهد و از آنها پذیرایی می‌کند.

تالاب زردابه با طبیعت بی‌نظیر بخصوص در فصول پرآب مورد استقبال گردشگران بسیاری قرار می‌گیرد.

نیزارهای بلند و زیبا، گیاهان نادر و زیبا، پرندگانی که شاید هرگز نتوان بر فراز آسمان شهرمان ببینیم، طبیعت وحشی که در آنجا می‌توان شاهکار خلقت را دید مسافران را پیاده از مسیر جاده اصلی این تالاب‌ها عبور می‌دهد تا به تماشای دیدنی‌های طبیعت نشاند. فراموش نکنید در این تالاب شکار کردن ممنوع است.

● کیاکلایه

تالابی که بر اثر بی‌توجهی بسیار‌ حیات خود را تقریبا از دست داده و شاید تا چند سال آینده رو به نابودی برود. کیاکلایه غنی‌ترین تالاب استان گیلان است که تنوع گونه‌های حیاتی بسیاری را در بردارد.

کیاکلایه در زمستان محل زندگی پرندگان مهاجر است.

همچنین شهر لنگرود همواره از جاذبه‌های توریستی و گردشگری خوبی برخوردار است.

علاوه بر آن نزدیکی تالاب کیاکلایه با مناطق شهری باعث می‌‌شود هجمه زیادی از مسافران برای دیدن این زیبای فراموش شده به این شهر بیایند.

این تالاب نه‌تنها زیبایی‌های بسیاری دارد بلکه با توان گسترش فضای فیزیکی می‌تواند در نوع خود به افزایش اشتغال، درآمد اقتصادی و گسترش گردشگری کمک بسزایی کند.

● پریشان

دور تا دورش را با فاصله‌ای چهار پنج کیلومتری کوه احاطه کرده است و خنکای مطبوعی دارد.

روستاها و قلعه‌های زیبایی را در حواشی‌اش می‌توان دید و تجربه کرد.

جنوب قلعه نرگس‌زار شهرستان کازرون تالابی که میلیون‌ها سال است شرایط خود را حفظ کرده و در زمره نام‌آورترین تالاب‌ها بوده، قرار گرفته است.

تالاب پریشان یکی از زیباترین دریاچه‌های آب شیرین ایران است.

مور، فامور و پریشان همگی نام‌هایی هستند که متعلق به این دریاچه است.

تالاب پریشان خانه چند گونه ماهی است که زیبایی تالاب را بیشتر کرده‌اند.

ماهی پرک، کپور، زردک، آمورمی، سرخه و... از گونه‌هایی است که در این دریاچه زندگی می‌کنند. هر ساله در تابستان این تالاب پذیرای مهمانان و گردشگران بسیاری است.

● ساهون

تا نیم قرن پیش پر از آب بود و هیاهوی صدای آب، آن را به دریاچه‌ای زیبا بدل کرده بود، اما متاسفانه به دلیل دخالت‌های انسانی این دریاچه زیبا تبدیل به تالابی شده که اطراف آن را مرغزارها و چراگاه‌ها در برگرفته است.

تالاب ساهون در دامنه جنوب غربی قله دماوند و در نزدیکی روستایی زیبا به نام نوا قرار گرفته است.

دماوند با آن عظمت توانسته زیبایی‌های بسیاری را در خود جای دهد و مورد استقبال گردشگران بسیاری قرار گیرد.

تالاب ‌ساهون ‌کنار چشمه ‌سارها و پرندگان و وحوش فراوان، زیبایی آن منطقه را دوچندان کرده است.

همچنین بهترین فصل برای رفتن و دیدن این تالاب زیبا فصل تابستان است، در ضمن با وجود اقامتگاه‌ها و اتراق نه‌تنها از زیبایی آن محیط لذت می‌برید بلکه می‌توانید آخر هفته خوش آب و هوا و منظره‌ای را برای خود رقم بزنید.

● چغاخور

این تالاب زیبا همراه با ویژگی‌های طبیعی و منحصر به فرد در مسیر جاده شهرکرد ـ خوزستان است که در فاصله ۶۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. اینجاست که می‌توان زیبایی را درک کرد.

تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور بوی آداب و رسوم اصیل بختیاری‌ها را به مشام هر گردشگری خوش می‌نماید.

بهترین فصل برای سفر به این تالاب بهار و تابستان است تا بتوانید عشایر بختیاری و روستاهای بختیاری‌نشین چغاخور را ببینید.

تالاب چغاخور جزو تالاب‌های بین‌المللی است و دارای چشم‌اندازهایی زیبا و مطبوع است.

وجود انواع پرندگان و مهاجرت آنها به این تالاب در این فصل سبب شده چغاخور مهم‌ترین جاذبه گردشگری استان چهارمحال و بختیاری شود.

همچنین از دیگر ویژگی‌های این تالاب وجود ماهی کپور دندان یا همان گامبوزیاست که زیبایی آن را دوچندان کرده و دل هر گردشگری را می‌رباید.

● قوری‌گل

تالابی با آب شیرین که هر گردشگر و مسافری که در این تالاب شنا می‌کند می‌تواند از آب آن نیز نوش‌جان کند.

وجود چشم‌اندازهای مناسب و پرندگان آبزی، این تالاب را به مهم‌ترین قطب گردشگری آذربایجان شرقی تبدیل کرده است.

تالاب قوری‌گل یکی از مهم‌ترین قطب گردشگری مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات‌وحش است که باید از آن حفاظت کرد.

تالاب قوری‌گل در ۳۰ کیلومتری شرق تبریز و ۱۵ کیلومتری بستان‌آباد قرار دارد که آب خود را از برف و باران و همچنین چشمه‌های زیرزمینی که در کف آب جریان دارد، تامین می‌کند.

این تالاب خزندگانی چون مارمولک‌ها، مار چلیپر، گرزه مار دارد و زیستگاه قوچ و میش‌های ارمنی بوده که به دلیل دخالت‌های انسانی این جاذبه خود را از دست داده است.

پوشش گیاهی در این تالاب بسیار خاص است و گونه‌های نادری در آن یافت می‌شود. تالاب قوری‌گل با توجه به نزدیکی به مراکز شهری بهترین تفرجگاه در دل طبیعت است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.