شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

اینجا هر گردی گردو است

اینجا هر گردی گردو است

سمنان؛ شهر تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد؛ همان قدر که به کویر و خاک‌های گرم نزدیک است، با رود و جنگل و کوه قرابت دارد و طبیعی است وقتی هنگامه گرما می‌شود و آفتاب تند تابستان بر‌این سرزمین سایه می‌افکند، شهری مانند شهمیرزاد می‌شود ییلاقی که در سایه درختان گردو و آلو و زردآلو، سایه‌ساری رویایی در پناه البرز تدارک دیده‌ است.

هرچند فاصله بین سمنان تا شهمیرزاد تنها ۲۰ کیلومتر است، اما عجیب آن ‌که در همین فاصله، اختلاف ارتفاع بین این دو شهر به هزار‌متر می‌رسد که همین مساله از یک سو بسیار شگفت‌آور است و از سوی دیگر همین شگفتی موجب تغییر آب و هوا و فضای شهر شده است.

محصولات باغی شهمیرزاد از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است؛ اگر یک بعدازظهر تعطیل در این شهر کوچک قدم بزنید، انواع خشکبار تهیه شده از همین باغ‌ها که در مغازه‌های کوچک و بزرگ سنتی این شهر به فروش می‌رسد، این امر را بیش از این نوشته به‌شما ثابت خواهد کرد.

به همین دلیل اطمینان داشته باشید ظرف سوغات شما پس از بازگشت از شهمیرزاد بسیار پربارتر از آنچه در ذهن دارید، خواهد بود.

در میان محصولات باغی، گردوی شهمیرزاد از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا هم به جهت میزان کمی تولید و هم کیفیت، دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است.

در همین ارتباط خوب است بدانید سازمان کشاورزی ملل متحد (فائو) بزرگ‌ترین باغ گردوی جهان را به مساحت تقریبی ۷۵۰ هکتار در این شهر ثبت کرده است و از سوی دیگر کارشناسان کشاورزی معتقدند گردوی این شهر که معروف به گردوی خوشه‌ای است، از کیفیت منحصر به فردی برخوردار است.

همچنین نباید فراموش کرد شهر ییلاقی شهمیرزاد، یکی از گلوگاه‌های مهم پیوند استان‌های سمنان و مازندران محسوب می‌شود.

استان سمنان به عنوان استان حائل بین کویر و دریا دارای چند نقطه اتصال با استان مازندران است که در قسمت شرقی استان، شهمیرزاد مهم‌ترین معبر این اتصال است.

هر‌قدر ‌از شهمیرزاد به سمت شمال فاصله می‌گیری، روند تغییر اقلیم سرعت بیشتری به خود می‌گیرد، روند این تغییر آنچنان شتابان است که اگر بگوییم هر دقیقه می‌توانی آن را درک کنی، اغراق نکرده‌ایم.

با فاصله حدود نیم ساعت از شهمیرزاد، به منطقه‌ای کوهستانی می‌رسید که شاید حتی در فصل گرما نیز بتوانید آثار برف زمستانی را بر چهره آن شاهد باشید.

با ادامه همین جاده به استان مازندران خواهید رسید و با فاصله‌ای حدود یک ساعت و نیم طبیعتی کاملا متمایز و متفاوت به شما لبخند خواهد زد و صدای رود زیبای تجن را خواهید شنید.

نزدیک‌ترین شهر استان مازندران به شهمیرزاد شهر دوآب است که در فاصله ۵۵ کیلومتری این شهر واقع شده و همچنین فاصله بین شهمیرزاد با ساری ۱۷۰ کیلومتر است.

اما مهم‌تر از فاصله بین شهمیرزاد با استان مازندران، مطمئن باشید که طبیعت متفاوت و ییلاقی این شهر کوچک که جمعیتش تابستان‌ها به حدود ۵۰ هزار نفر می‌رسد، برای گذران یک تعطیلات مفرح و بسیار مناسب است، بویژه آن که در سال‌های اخیر برای اماکن رفاهی و اسکان مسافران، سرمایه‌گذاری‌های اندکی صورت‌گرفته که هر چند کافی نیست، اما در مقایسه با بسیاری از مناطق ییلاقی مناسب‌تر است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.