شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

به بازی گرفتن تابستان با برف

به بازی گرفتن تابستان با برف

«با گذشت یک نیمه از تیرماه بارش برف و سرمای ناگهانی ناشی از سفیدپوش شدن ارتفاعات سبلان، گردشگران را در اردبیل و شهر توریستی سرعین غافلگیر کرد؛ به‌طوری که مسافران به لباس گرم پناه برده و برخی نیز بخاری‌های خود را روشن کردند.»‌

«با گذشت ۱۳ روز از فصل گرم تابستان، مردم اردبیل شب سردی را سپری کردند و برخی نیز مجبور به روشن کردن بخاری و وسایل گرما‌زا در منازل خود شدند.»‌

«افت محسوس دما هفته گذشته سراسر اردبیل را فرا گرفت و کاهش دما تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد در مقایسه با روزهای آخر بهار، شهروندان بویژه مسافران را در نخستین روزهای تابستان شگفت‌زده کرد.»

اینها نمونه‌هایی از اخبار هفته گذشته در رسانه‌های ایران است که توجه بیش از پیش گردشگران را نیز به خود جلب کرده است.

از هر زاویه که به این مساله بنگریم دیدن اردبیل در این روزهای گرم تابستان هم برای زیبایی‌هایش و هم برای برف نابهنگامش (که البته کوتاه است و در ارتفاعات) جذاب است و در فهرست سفر تابستانی بسیاری از خانواده‌ها و گروه‌ها جایگاهی ویژه دارد.

استان زیبای اردبیل با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصربه‌فردش یکی از مناطق گردشگری در ایران است که مهم‌ترین ویژگی آن آب و هوای مطبوع و خنک در فصل‌های بهار و تابستان است؛ چراکه استان اردبیل در شمالی‌ترین نقطه ایران قرار دارد.

این استان هم از لحاظ آثار و ابنیه تاریخی و هم از جهت تنوع طبیعی و مراکز گردشگری از مناطق بسیار غنی ایران به‌شمار می‌آید.

کوه سبلان، زیباترین جاده‌های خاورمیانه، جنگل‌ها و ییلاق‌هایی با چشم‌انداز زیبا از جمله محسنات این استان به‌شمار می‌آیند.

چشمه‌های آب معدنی

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل، چشمه‌های آبگرم این استان در شهر سرعین، ۳۰ کیلومتری ‌اردبیل است که در فصل‌های گرم، بخصوص تابستان، میزبان هزاران گردشگر از اقصی ‌نقاط ایران و کشورهای خارجی است.

سرعین بیشترین تعداد هتل و هتل‌آپارتمان‌ها را با جمعیت نسبتاً کم ساکن ‌خود در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد.

حدود ۷۰ هتل، هتل‌آپارتمان و مهمان‌پذیر در این شهر توریستی کوچک موجود است.‌ در این شهر، ۹ چشمه آبگرم معدنی وجود دارد.

علاوه بر این، چشمه‌های آب معدنی شابیل و قوتورسویی نیز در لاهرود و ۱۲ چشمه آب معدنی دیگر در شهرهای دیگر استان از جمله کیوی، نیر و مشگین‌شهر وجود دارد.

استان اردبیل قبل از هر چیز به چشمه‌های معدنی جوشان از دامنه کوه سبلان معروف است و این ویژگی طبیعی بیشترین سهم را در جذب گردشگران به این استان اختصاص داده است.

ده‌ها آب‌گرم معدنی جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف گردشگران را از نقاط مختلف کشور و کشورهای خارجی به سوی خود می‌کشاند.

کارشناسان می‌گویند مجموعه آب‌های معدنی استان اردبیل که در خود انواع ترکیبات شیمیایی را دارد، در معالجه بیماری‌های مختلف تاثیر شگرفی دارند، گرچه هم‌اکنون نگرش اغلب گردشگران به چشمه‌های معدنی این استان نگرش تفریحی است، اما بسیاری از افراد نیز که از بیماری‌های مختلف در رنج هستند بهبود کامل خود را با استحمام در این آب‌ها به دست آورده‌اند.

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از ۱۵ اثر تاریخی مهم ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده.

این بنا ‌سال ۷۶۵ هجری در دوره صفوی بنا شده‌ و در طول زمان مورد احترام پادشاهان صفوی بوده ‌است. بنای کنونی این بقعه شامل مجموعه‌ای از گورهای شاهان و شاهزادگان صفوی و چند ساختمان دیگر از جمله مسجد، چینی‌خانه و حرم‌خانه می‌شود.‌

مقبره شیخ جبرائیل (جد شاه‌اسماعیل صفوی)، موزه بقعه شیخ‌صفی، مسجدجامع مربوط به دوره سلجوقی، مجموعه بازار تاریخی اردبیل، ۱۰ پل تاریخی مربوط به دوره صفوی از دیگر بناهایی است که دیدن آنها را در سفر به این استان توصیه می‌کنیم.

جنگل‌ها

جنگل‌های اطراف جاده اسالم به خلخال و مجموعه جنگل‌های فندقلو از جمله جنگل‌های دیدنی استان اردبیل هستند.

عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل است که دنباله جنگل‌های نیمه‌گرمسیری استان گیلان به شمار می‌آید.‌

این جنگل یکی از مناطق مهم گردشگری جنگلی است که در ۱۰ کیلومتری شهر نمین و ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است.

مساحت منطقه فندقلو حدود ۱۶ هزار هکتار است که بیش از چهار هزار هکتار آن تحت پوشش عرصه‌های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می‌دهد. جنگل فندقلو به‌دلیل نزدیکی به شهر نمین و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل ـ آستارا، همواره به ‌عنوان یک گردشگاه در استان اردبیل مورد توجه بوده است.

حداقل ارتفاع منطقه فندقلو از سطح دریاهای آزاد ۱۵۰۰ متر و حداکثر ۱۸۵۰ متر است که از شمال به راه قدیم اردبیل- آستارا و آبادی‌های آرپاتپه، خانقاه علیا و سفلی از جنوب به کوه معروف خان‌بلاغی و آبادی‌های نیارق و از غرب به ننه‌کران، مهدی‌پستی، آبی بیگلو، کریم کندی، دگرماندرق و از شرق به حیران محدود است.‌

در داخل جنگل یک استخر آب‌گرم به نام مشه‌سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد، همچنین پیست اسکی روی چمن که برای برپایی اردوهای تیم ملی روی چمن از آن استفاده می‌شود، از جمله قابلیت‌های این منطقه برای جذب گردشگر در تمام فصول سال است.

این منطقه دو بهار دارد، یکی از ابتدای فروردین تا پایان خرداد و دیگری از مهر تا آبان. جنگل فندق استعداد پرورش صد نوع گل از جمله بوماداران و بابونه را نیز دارد.

هوای این ناحیه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است که جزو مناطق سردسیر استان محسوب می‌شود.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.