شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

علفی را بکنی خواهی مرد

علفی را بکنی خواهی مرد

سفر سبز یا همان اکوتوریسم سفری است که با هدف دوری از هرگونه اثرات بد و مخرب زیست‌محیطی یا اجتماعی انجام شود. در این سفر در کنار بازدید از مناطق دیدنی یا طبیعی به این هدف نیز پرداخته می‌شود.

مهم‌ترین شعار این نوع سفر، این است که به یاد داشته باشیم ما باید از سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، نگهداری و حفاظت کنیم و گردشگران و بازدیدکنندگان آینده نیز باید از دیدنی‌ها و جاذبه‌های این سیاره دیدن کنند و لذت ببرند.

در جهت این هدف بزرگ، کارهای زیادی وجود دارد که پیش از سفر، در طول مسافرت و در پایان آن باید انجام داد. در نظر داشته باشید که پیش از سفر همه وسایل برقی را کنترل کنید و آنهایی را که امکان دارد، از برق بکشید؛ چرا که جدا از کم کردن هزینه، خانه را از خطر آتش‌سوزی دور کرده و همچنین از مصرف بی‌مورد انرژی جلوگیری کرده‌اید.

یخچال و فریز از دستگاه‌هایی هستند که باید روشن بمانند اما اگر قرار است به سفری طولانی بروید، بهتر است پیش از سفر، مواد غذایی فریزر و یخچال را مصرف کرده و آنها را کاملا خالی کرده و از برق بکشید.

در سفرهای سبز به گردشگران و مسافران توصیه می‌شود ‌‌سفرشان را طوری انتخاب کنند که بیشترین بهره و لذت را از طبیعت ببرند.

به طور مثال پیاده سفر کردن و پس از آن استفاده از وسایل نقلیه عمومی در سفر مهم به نظر می‌رسد و همچنین سفر با ماشین و قطار در صورتی که مسافت کم باشد، بهتر از استفاده از هواپیماست.

موسسات برنامه‌ریز و طراحان تورهای سفر سبز یا اکوتور، این سفرها را طوری طرح‌ریزی می‌کنند که در آن محافظت و دوستی با طبیعت نسبت به تورهای مسافرتی دیگر بیشتر مدنظر گرفته شود.

به طور معمول این تورهای مسافرتی اطلاعات مفیدی را در مورد طبیعت محلی که شما به آن سفر می‌کنید، ارائه می‌دهند.

آنها این اطلاعات را به وسیله راهنمایان یا مسئولان تور به شما منتقل می‌کنند. در این تورها بروشورهایی به شما ارائه می‌شود که در آن از فرهنگ، آداب و رسوم، نکات مهم اجتماعی و اقتصادی مقصد سفر شما نوشته شده است.

این بروشورها به مسافران و گردشگران کمک می‌کند تا با فرهنگ، آداب و رسوم مردم محلی آشنا شده و در عین حال از هرگونه تنش و سوءتفاهم مابین مسافر و مردم محلی جلوگیری می‌کند.

در کنار این بروشورهایی که این تورها در اختیار شما قرار می‌دهند، بسیاری از محل‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری، بروشورهایی از آن محل خاص به شما ارائه می‌دهند که می‌تواند به شما کمک کند.

در گردشگری بر مبنای اکوتوریسم مسافران از غذاهای محلی و بومی مناطق مختلف استفاده می‌کنند چرا که تجربه‌ای خاص و به‌یادماندنی است و در صورتی که غذاهای محلی با ذائقه‌تان ماندگار نبود، می‌توانید برای پیدا کردن رستوران‌های زنجیره‌ای که در محل زندگی‌تان نیز وجود داشته، اقدام کنید.

به طور مثال غذاهای کشور هندوستان بسیار تند است و بسیاری از گردشگران و مسافران با این مساله مشکل دارند. آنها می‌توانند از رستوران‌های زنجیره‌ای یا رستوران‌های کشورهای دیگر همانند رستوران‌های چینی در هند استفاده کنند.

آنچه در سفرهای سبز بسیار مهم تلقی می‌شود و بر آن تاکید می‌گردد، تمیز نگه داشتن محلی است که بازدید می‌کنید. هر محل را به گونه‌ای ترک کنید که آسیبی به آن نرسانده باشید. در صورتی که محلی سطل زباله ندارد، آشغال‌های خود را در کیسه‌ای ریخته و با خود ببرید و در صورتی که سطل آشغالی پیدا کردید، می‌توانید کیسه خود را در آن بیندازید.

در این میان دو نکته بسیار مهم وجود دارد که یکی فیلتر سیگار و دیگری زباله‌هایی است که به طبیعت بازمی‌گردد. شما نباید فیلتر سیگارتان را در طبیعت رها کنید. زباله‌هایی که به طبیعت بازمی‌گردند، با این که زیانی به طبیعت نمی‌رسانند، اما چهره طبیعت را زشت می‌کنند.

در سفر به محیط‌های باز و طبیعی، از کشتن حشرات و جانوران کوچک خودداری کنید چرا که همه حشرات به شما آسیب نمی‌رسانند و وجود بسیاری از آنها برای طبیعت بسیار مفید است. یکی از نکات مهم که باید در نظر داشته باشید این است که پس از گردش در طبیعت کف کفش‌تان را با آب بشویید و سپس محل را ترک کنید.

بذر گیاهان به کف کفش شما می‌چسبند و توسط شما به محل دیگری منتقل می‌شوند که سازگاری با محیط جدید ندارند و ممکن است در آن محل پخش شوند و به دیگر گیاهان آن منطقه آسیب برسانند.

یکی از آسیب‌های جدی و شایعی که در همه دنیا به طبیعت وارد می‌شود، به واسطه آتش‌سوزی‌هایی است که به دست انسان ایجاد می‌گردد.

در صورتی که می‌خواهید در محلی آتش روشن کنید، بهتر است محیط اطراف آن را از علف‌های خشک و مواد آتش‌زا پاک کرده و پیش از ترک محل، آتش را خاموش کنید و حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید.

از خرید اشیایی که با کشتن جانوران تهیه می‌شود، خودداری کنید. ستاره‌های دریایی خشک شده تزئینی، لباس‌ های تهیه شده از پوست حیوانات از جمله این موارد هستند.

بسیاری از انسان‌های سودجو برای کسب درآمد از گردشگران و مسافران به این کار اقدام می‌کنند و شما با نخریدن آن اشیا به حفظ محیط زیست و جانوران آن کمک خواهید کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.