شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

صخره ای در دو قدمی آسمان

صخره ای در دو قدمی آسمان

طبیعت‌گردی یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در سراسر دنیاست. بین جاذبه‌های طبیعی نیز کوهنوردی و صعود به ارتفاعات طرفداران خاص خود را داشته و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که برای یک‌بار هم که شده، تجربه صعود به ارتفاعات کوه‌ها را حتی به صورت آماتور نداشته باشد.

پریکستولن که به معنی سکوی خطابه‌خوانی و موعظه است، نام صخره‌ای بزرگ و مرتفع در کشور نروژ است. این صخره با ۶۰۴ متر ارتفاع، در منطقه لیسفوردن این کشور و در نزدیکی شهر استاوانگر که چهارمین شهر بزرگ نروژ به شمار می‌رود، قرار داشته و بین گردشگران داخلی و خارجی کشور نروژ کاملا شناخته شده و پرطرفدار است.

بر فراز این صخره بزرگ؛ محوطه‌ای به ابعاد تقریبی ۲۵ در ۲۵ متر قرار دارد که کاملا مسطح است و با توجه به منظره استثنایی و غیرقابل وصف آن، همواره گردشگران مختلفی به این منطقه سفر می‌کنند.

برای نمونه براساس آمارها فقط در تابستان ۲۰۰۹ بیش از ۱۳۰ هزار گردشگر به ارتفاعات پریکستولن سفر کردند.

گردشگرانی که قصد سفر به پریکستولن را دارند، می‌توانند از دو طریق زمینی یا استفاده از کشتی‌های کوچک روی رودخانه سفر کرده و خود را به پایین صخره برسانند، زیرا علاوه بر گذرگاه زمینی، مسیر آبی و قابل قایقرانی تا پایین صخره امتداد داشته و این امکان را فراهم می‌کند تا گردشگران به وسیله قایق‌های ویژه خود را به این صخره برسانند.

سفر با قایق بیشتر به افراد غیرحرفه‌ای و آماتور توصیه می‌شود تا انرژی خود را در پیاده‌روی پیش از رسیدن به صخره از دست ندهند زیرا برای سفر زمینی باید خود را آماده ۲۵ کیلومتر پیاده‌روی پیش از صعود بکنید؛ چون نزدیک‌ترین پارکینگ ماشین در این فاصله قرار دارد.

البته این تنها بخشی از ماجراست، زیرا برای صعود اصلی به بالاترین نقطه این صخره باید خود را آماده سه تا چهار ساعت پیاده‌روی و کوهنوردی کنید تا در انتها یکی از بی‌نظیرترین مناظر زندگی‌تان را به نظاره نشسته و بر فراز این صخره استراحت کنید.

شیب مسیر دسترسی به صخره نسبتا تند است و این موضوع سبب می‌شود که گردشگران پس از صعود به بالاترین نقطه صخره، برای مدت بیشتری در آن باقی بمانند که این مساله باعث شده هیچ‌گاه در طول روز این منطقه خالی از گردشگر نباشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که در پاییز و زمستان به هیچ عنوان امکان صعود بدون داشتن تجهیزات حرفه‌ای وجود ندارد و سراسر این منطقه پوشیده از برف و یخ است؛ در حالی که در روزهای گرم سال با پای پیاده و بدون هیچ وسیله‌ای می‌توان به قله رسید.

چندی پیش دولت نروژ تصمیم گرفت، مسیر گذرگاه منتهی به این قله را با پلکان مجهز کرده و نرده‌کشی کند، ولی این موضوع با مخالفت شدید دوستداران محیط‌زیست روبه‌رو شد که اعتقاد داشتند این کار به ماهیت بکر و طبیعی منطقه آسیب می‌رساند.

گذشته از چشم‌انداز زیبا و فوق‌العاده، یکی از دلایل شهرت و محبوبیت پریکستولن را باید در نوع زاویه‌های تند صخره و لبه‌های تیز کناره آن دانست. در حقیقت این صخره جزو چین‌خوردگی‌های جوان به شمار می‌رود و حدود ده هزار سال پیش بر اثر حرکت یخچال‌های قطبی و یخ‌زدگی آب، شکل گرفته است.

این یخ‌زدگی باعث ایجاد شکاف‌ها و ترک‌های زیادی در کوهستان شد که برخی از آنها هنوز در صخره وجود داشته و فعال هستند و به همین دلیل این محل به صورت دوره‌ای مورد بازدید و بررسی زمین‌شناسان قرار گرفته و سلامت گردشگران و امنیت منطقه تائید می‌شود.

چشم‌انداز روبه‌روی صخره بسیار زیبا و پوشیده از جنگل متراکم و رنگارنگی است که در ترکیب با رود عریض منتهی به صخره و درختانی که در لابه‌لای کوه سر به آسمان کشیده‌اند، به گردشگران این حس را القا می‌کند که این صعود سخت و پرزحمت ارزش دیدن این منظره را دارد.

در اطراف منطقه و میان جنگل و صخره‌های مجاور، تعدادی دریاچه کوچک و بزرگ قرار دارد که با ترکیب مناظر اطراف، چشم‌اندازی رویایی را در برابر چشمان گردشگران ایجاد کرده‌اند.

به تمام این ویژگی‌ها؛ آسمان آبی و تکه‌های سفید ابر پراکنده را که در بیشتر روزهای تابستان منطقه وجود دارند اضافه کنید تا دلیل شهرت این محل و همچنین عنوانی را که با آن خوانده می‌شود، بهتر درک کنیم. این صخره واقعا نزدیک به آسمان است.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.