شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دربند گیلان را هم ببینید

دربند گیلان را هم ببینید

تماشای خورشید‌شمال را‌ از‌دست ندهید. تماشای غروب در حاشیه دریای خزر. این بخشی از هدف اغلب گردشگرانی است که با وجود یک نیمچه تعطیلی راه جاده‌های شمال ایران را در پیش می‌گیرند، راهی که هیچ وقت کهنه نمی‌شود و همه درخت‌های چتر شده روی جاده‌ها هم که تکراری باشند باز هم برای اهل سفر بکر و تازه‌اند.

دریای خزر، دریای محبوب ایرانی هاست هر چند این علاقه و محبوبیت تناقض عجیبی دارد با میزان زباله‌هایی که در حاشیه این جاده زیبا و دریای شگفتش وجود دارد، اما باز هم باید گفت ایرانی‌ها علاقه عجیبی به دریای شمال‌ دارند.

این روزها هم که امتحانات مدارس رو به پایان و تعطیلات تابستانی در راه است، این جاده و این منطقه شلوغ‌تر از همیشه است، اما گفته همیشه تکراری این روزها این است که‌ شمال ایران، فقط دریا نیست.

تماشای غروب آفتاب در شهرهای شمالی آن هم در حاشیه دریای خزر تفریح و دلگرمی بزرگی است. می‌توان به تماشای دشت‌های فراخ و باز و زیبای این منطقه هم نشست. تجربه‌اش ضرر ندارد.

چشمانتان را که روی زباله‌های حاشیه این دشت‌ها ببندید می‌شود در دوردست قرمزی، خورشید اندوه زده را در بستر دشت‌های سبز این منطقه به تماشا نشست. تجربه‌اش ضرر ندارد. باور کنید!

● دربند گیلان را هم ببینید

دربند یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران است. این روزها و با آغاز فصل گرما هم این منطقه شلوغ‌تر از همیشه است، هر‌چند آنها‌ که دل در گرو این منطقه پایتخت دارند چندان در قید و بند تابستان و زمستان نیستند، اما دربند فقط در تهران نیست! منطقه‌ای به این اسم در استان گیلان هم وجود دارد البته کمی مختصاتش با دربند پایتخت متفاوت است.

غار دربند به‌عنوان تنها غار شناخته شده با بقایای باستان‌شناختی دوره پارینه سنگی قدیم در کشور است.

این غار جزو ۶۵ غار شناسایی شده استان گیلان است که تاکنون ۱۲ غار در آثار ملی ایران ثبت شده است، این جاذبه طبیعی می‌تواند گردشگران زیادی را به‌سوی خود جلب کند.

غار دربند رودبار برای نخستین بار توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان سال ۱۳۸۴ شناسایی و بررسی شد و شماری از قطعات سفالی مربوط به هزاره نخست در این غار کشف شده است.

پرونده ثبت این غار با شماره ۱۳۲۱۹ به ثبت آثار ملی رسیده است.

این غار در روستای «رشی» بخش رحمت آباد بلوکات از توابع شهرستان رودبار، شاهدی بر زندگی مادی و همچنین ویژگی‌های فرهنگی انسان پارینه سنگی در شمال ایران و گیلان است. دیدنش را از دست ندهید.

● کاروانسرا را دریابید

در ۴۳ کیلومتری شرق اصفهان و در ساحل شمالی زاینده‌رود، هنوز تاریخ در میان خشت‌خشت آجرهای کاروانسرای صفوی نفس می‌کشد، آجرهایی که یکی پس از دیگری با برخورد توپ فوتبال و عبور دوچرخه‌ها سست شده و آماده تلنگری برای فرو ریختن‌‌اند.

کاروانسرای صفوی ‌برسیان‌ در روستای برسیان که در کنار نخاله‌های ساختمانی و پس‌مانده زباله‌ها روزگار می‌گذراند و روز و شب خوبی ندارد و در حالی احتمال دارد آسیب ببیند که کنار یکی از زیباترین و باارزش‌ترین مساجد تاریخی صدر اسلام واقع است.

کاروانسرای صفوی برسیان تنها کاروانسرای این روستاست و یک کاروانسرای کامل با حیاط مرکزی، ایوان‌ها، باربندها و باراندازها، شترخوان‌ها و طویله‌ها، هشتی و سردر ورودی، اتاق‌های نگهبانی و ساکنان را به طور کاملا سالم در خود جا داده، اما متأسفانه و در کمال تعجب مورد بی‌مهری برخی اهالی و مسئولان قرار گرفته است.

این کاروانسرا تا حدود ۳۵ سال پیش فعال بود و از آن به عنوان استراحتگاه استفاده می‌شد، ولی در ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته دچار بی‌توجهی شده و حجم عظیمی از نخاله‌های ساختمانی از اطراف در کف ساختمان و بخش‌های مختلف آن ریخته شده است.

تبدیل کاروانسرا به آغل گوسفندان و انبوه زباله‌هایی که در کاروانسرای صفوی برسیان جمع شده، منظره‌‌ای دلخراش را در برابر دیدگان بازدیدکنندگان پدیدار می‌کند.

آسفالت کف کاروانسرا و نصب تیرک‌های دروازه فوتبال و تور والیبال نیز خساراتی به این بنای تاریخی وارد ساخته است و زمینه را برای رفت و آمد افراد بی‌توجه و پراکندن زباله و تخریب اثر فراهم آورده است.

ورود آزادانه خودروها به کاروانسرای صفوی برسیان هم آنجا را به پارکینگ و تعمیرگاه خودروها تبدیل و بستر لازم را برای تخریب بیشتر بنا فراهم کرده است.

● سفر به‌عراق ایران را از‌دست‌ندهید

صحبت از سفر که پیش می‌آید،‌ در وهله نخست برخی نقاط دور از ذهن هستند و کمتر تصور می‌شود مقصدی برای سفر باشند.

استان مرکزی یکی از این مقاصد است و کمرنگ بودن آن در تورهای مسافرتی نیز گواهی بر این امر. این در حالی است که استان مرکزی نیز مانند هر گوشه از این سرزمین آثار متفاوتی برای جذب گردشگران در خود جای داده است.

هنگامی که راه‌آهن سراسری از کنار شهر عبور کرد، نام ایستگاه را اراک نهادند که در پی آن و با ابلاغ بخشنامه‌ای مبتنی بر یکسانی نام ایستگاه و شهر همجوار،‌ نام شهر به اراک تبدیل شد. برای کلمه اراک معانی مختلفی بیان شده، اما هرتسفلد آلمانی اراک را شکل فارسی کلمه عراق به معنی سرزمین هموار دانسته است.

این شهر با توجه به برخورداری از چند عامل آب و هوایی مانند مجاورت با کویر و وجود ارتفاعات دارای نوسانات اقلیمی است، اما به طور کلی تابستان‌هایی نسبتا ملایم و زمستان‌هایی سرد دارد.

اراک چند اثر تاریخی و فرهنگی در خود و چند اثر طبیعی در اطراف دارد. بازار سنتی و سرپوشیده،‌ حمام چهارفصل،‌ خانه تاریخی حسن‌پور،‌ خانه تاریخی خاکباز و موزه مفاخر،‌ مجموعه سنجان و امامزاده حواخاتون برخی از این آثار هستند.

در کنار این موارد می‌توان به کلیسای مسروپ، مجتمع تفریحی ـ توریستی امیرکبیر،‌ باغ وحش و پارک جنگلی شهید باهنر نیز اشاره کرد.

علاوه بر موارد یادشده از آثار طبیعی مانند تالاب میقان، چشمه سداله،‌ چشمه چپقلی و‌ مناطق حفاظت‌شده هفتاد قله نیز نباید غافل شد.

علاوه بر موارد ذکر شده، به دلیل وجود کارخانه‌های متعدد در شاخه‌های مختلف صنعتی مانند ماشین‌سازی،‌ آلومینیوم‌سازی و واگن‌سازی، اراک از پتانسیل بالایی برای گردشگری صنعتی برخوردار است.

از اراک به جهات مختلف می‌توان رفت و مقاصد متعدد را مد نظر قرار داد. ساوه و زرندیه از یک سو که میان اراک و پایتخت واقع شده و محلات و نراق از سوی دیگر که میان اراک و اصفهان قرار دارند،‌ آثار مختلفی را به خود اختصاص داده‌اند، اما این بار،‌ پس از اراک مقصد خمین است.

خمین جنوبی‌ترین شهرستان استان مرکزی محسوب می‌شود و مانند برخی دیگر از شهرهای استان مرکزی مهد مشاهیر و اشخاص تاثیرگذار است.

این شهر زادگاه امام خمینی(ره) است و مجموعه تاریخی بیت امام یکی از آثاری است که نباید از دست داد. خمین همچنین دارای بقاع متبرکه‌ای مانند‌ امامزادگان ابوطالب،‌ اسماعیل و عبدالله است.

قلعه سالار محتشم،‌ پارک بوجه،‌ شبستان مسجد جامع، تیمچه توکلی و بازار از دیگر آثار شهر خمین هستند. در کنار این آثار، باغ‌های گل و بازارچه صنایع دستی نیز هر کدام از جذابیت خاصی برخوردارند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.