شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفر به بانه یک تیر و چند نشان

سفر به بانه یک تیر و چند نشان

نه وبا می‌گیرید نه لباستان در آتش می‌سوزد، سلاطین هم کاری به کارتان ندارند. می‌دانید از زمانی که در بانه، وبا همه‌گیر شد و مردم هر چند سال یک بار به خاطر ترس از مرگ، شهر و خانه‌شان را ترک کردند و بساطشان را کمی آن طرف‌تر چیدند، چند سال می‌گذرد.

خبر دارید روزهایی که حکام بانه و اورامان را سلطان می‌نامیدند، مربوط به زمان نادرشاه است و حالا بجز خاطره از آن سلاطین چیزی باقی نمانده؟ حافظه‌تان یاری می‌کند که وقتی شهر بانه برای اولین بار در زبانه‌های آتش سوخت هنوز جنگ جهانی اول شروع نشده بود و وقتی برای بار دوم آتش گرفت هنوز شعله‌های جنگ جهانی دوم، ایران و مردمش را می‌سوزاند؟.

اگر از همه اینها خبر دارید، پس نه از وبا بترسید و نه از سلاطین و نه حتی سوختن؛ وقتی به بانه رسیدید اول یک نفس عمیق بکشید تا عطر سبزی‌های کوهی در مشامتان بپیچد و تصاویر زیبای زاگرس همراه با سکوت موسیقایی کوهستان، روحتان را جلا بدهد، بعد هم یک جفت کفش آهنی بپوشید تا به همه کارهایتان برسید.

● شب دراز است و قلندر بیدار

اگر از سقوط هواپیما می‌ترسید، به‌راحتی قطارها چندان اطمینان ندارید یا اگر نشستن پشت رُل ماشین شخصی را خسته‌کننده می‌دانید و اصرار به سفر با اتوبوس دارید، بدانید برای سفر به بانه، گزینه مناسبی را انتخاب نکرده‌اید.

اگر با هواپیما تا سنندج رفتید، آن وقت تا بانه فقط ۲۷۰ کیلومتر راه است که حداکثر سه ساعته تمام می‌شود اما اگر مبدا را تهران در نظر بگیریم، رسیدن تا مقصد با اتوبوس دست‌کم ۱۲ ساعت وقت می‌برد یعنی سفری طولانی که غروب آفتاب تهران و شب قزوین و تاکستان و ابهر و زنجان و بیجار را در آن درک کرده و روشنی سپیده و بعد هم طلوع آفتاب درخشان دیواندره و سقز و در نهایت بانه را درک خواهید کرد.

اگر اهل خوابیدن در ماشین در حال حرکت باشید، این ۱۲ ساعت را راحت‌تر از کسانی که مثل قلندران شب زنده‌دار، پلک روی هم نمی‌گذارند، سپری می‌کنید اما مطمئنا به افراد کم‌خواب و بدخواب در این مسیر طولانی خیلی سخت می‌گذرد البته اگر اهل یافتن مسیر با جی‌پی‌آراس موبایلتان باشید، می‌توانید کمی از سختی این راه دراز کم کنید.

● روزهای گرم، شب‌های یخ

از تابستان جز گرما نمی‌شود انتظار داشت حتی در دل کوه‌های زاگرس و در استانی کوهستانی چون کردستان که در هر گوشه از جاده‌های باریک و سر بالایی‌اش، دکه‌داران مردم را به خوردن کلانه و آش‌دوغ می‌خوانند.

در این فصل، روزهای تمام شهرهای در مسیر بانه گرم است و آفتابش سوزان اما با این حال سردی شب‌های این شهرها همچنان تا مغز استخوان نفوذ می‌کند و فک‌ها را به لرزیدن و دست‌ها را به هم مالیدن تشویق می‌کند.

پس اگر عازم بانه هستید، لباس گرم بردارید و به فکر شب‌های یخ زده مسیر بویژه دیواندره‌ای باشید که به احتمال زیاد برای نماز صبح به آنجا خواهید رسید.

● خرید؛ انتخاب اول

اجناس چینی، بانه را قرق کرده. در این شهر بندرت می‌توان اجناس ساخت کشورهای دیگر را دید. در بانه فروشنده‌ها تقریبا دروغ نمی‌گویند، آنها خیلی رک و راست به خریداران می‌گویند که جنس‌شان چینی است ولی چینی مرغوب. برای همین وقتی فروشنده‌ای می‌گوید که فلان جنس متعلق به کشورهای دیگر است، می‌توان با اطمینان‌خاطر حرفش را باور کرد.

این یک مزیت در بانه است، آن هم در شهری که مغازه‌های زیادی دارد و مغازه‌های درون پاساژهایش به قدری پراکنده است که برای پیدا کردن یک جنس باید بیشتر پاساژها را زیر و رو کرد. البته گوشی تلفن همراه در این شهر یک استثناست چون تمام فروشندگان این اجناس در یک پاساژ متمرکزند و خریداران براحتی می‌توانند گوشی مورد نظر را بخرند.

بانه را شهر خرید لوازم صوتی و تصویری هم می‌دانند؛ همچنین شهر کولرهای گازی که با قیمتی کمتر از شهرهای بزرگ، قابل خرید است. البته بیشتر فروشندگان از دادن تخفیف هنگام فروش خودداری می‌کنند و حرفشان یک‌کلام است تا جایی که اصرار بی‌جهت مشتریان، بعضی‌هایشان را کلافه می‌کند اما اگر بتوانید در این شهر از فروشنده‌ای تخفیف بگیرید حتما خستگی ساعت‌ها گشتن در پاساژهای مختلف از تن‌تان در می‌رود.

● رستوران کم، غذا دلچسب

بانه رستوران کم دارد یعنی بین دو رستوران یا هتل و مهمانپذیرش فاصله زیادی است. غذاهای گوشتی هم بخش عمده منوی رستوران‌ها را تشکیل می‌دهد که البته همه‌شان از گوشت گوساله تهیه شده‌اند. رستوران‌داران در این زمینه هم راستگو هستند و محال است کسی به دروغ مدعی شود که کبابش از بهترین گوشت بره است.

با این حال، راستگویی مغازه‌داران توفیری به حال مسافرانی که گوشت گوساله را نمی‌پسندند، نمی‌کند ولی با وجود این، یک راه میانبر وجود دارد و آن هم سر زدن به دکه‌های کنار خیابان‌هاست.

این دکه‌ها درست وقتی که مردم خسته و گرسنه‌اند، بوی سیب‌زمینی و تخم‌مرغ تنوری‌شان را راه می‌اندازند و سبد پر از سبزی خوردنشان را باد می‌دهند تا به رهگذارن گرسنه گوشزد کنند که سیب‌زمینی و تخم‌مرغ خوشبوی آنها که لای نان تافتون پیچیده می‌شود و با سبزی خورده می‌شود، چقدر به آدم حس زندگی می‌دهد.

بعد از خوردن این غذای ساده و خوشمزه اگر هوس خوردن تنقلات کردید، بدترین انتخاب، خرید چیپس و پفک است چون در این فصل در بانه، مردان و پسران جوانی هستند که قلاف‌های نخود تازه را درون فرغون‌ها می‌ریزند و (به عنوان تنقلات) به صورت دسته‌ای می‌فروشند که البته تا عادت کردن به طعمش، کمی زمان نیاز است ولی می‌شود به جای نخود، تخمه‌های خوشمزه تولید کردستان را انتخاب کرد.

● شب به زمین و آسمان چشم بدوز

آسمان بانه قشنگ است؛ همان طور که شهرش در شب از بالای بلندی. شهر از بالای کوه آربابا، بابوس و دوزین زیباست. چراغ‌های این شهر در شب خوش می‌درخشند. فقط می‌ماند اراده‌ای برای رفتن به این سه کوه و دیدن زیبایی‌های شهر از بالای بلندی.

در کوه آربابا یک پناهگاه کوهستانی مخصوص کوهنوردان هم هست که می‌توان خستگی راه را در آنجا گرفت اما یادتان باشد رفتن به این مکان به صورت انفرادی حتی با تعداد کم نفرات، خالی از خطر نیست.

● یک تیر و چند نشان

بانه از نظر اسکان در میان شهرهای ایران، تقریبا یک استثناست. این شهر محل‌های اقامتی زیادی ندارد اما همان‌هایی که موجود است، هم تمیز است و هم هزینه‌شان زیاد نیست.

در این شهر، محل اقامت از ۲۰ هزار تومان برای اتاقی دو تخته شروع می‌شود و تا شبی ۴۲ هزار تومان برای اتاقی ۶ تخته بالا می‌رود.

جالب است بدانید که برخی مکان‌های اقامتی بانه به فرهنگیان نیز تخفیف‌های خوبی می‌دهند که اقامت در این شهر را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

پس از یک خواب راحت، اگر قصد بیشتر ماندن در این شهر را داشته باشید، می‌توانید از زیبایی‌های طبیعی بانه هم لذت ببرید و با رفتن به ۱۵ کیلومتری غرب بانه سری به دارینه سفلی بزنید و پشت کوه هفت توانا یا در روستای سیوچ، زنان و مردان کشاورزی را ببینید که هنوز زمین را با گاوآهن شخم می‌زنند.

چشمه جلال در دامنه گردنه خان و گراوان در غرب بانه و در نزدیکی شهر ربط هم صفای خودش را دارد آنجا که زمستان‌ها، آب از چشمه فوران می‌زند و به خاطر سرمای استخوان سوز هوا، خیلی زود به سنگ تبدیل می‌شود.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.