شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کوهرنگ آب, کوه, آبی آسمان

کوهرنگ آب, کوه, آبی آسمان

تنها یک درصد سرزمین چهارفصل ایران را به خود اختصاص داده است، اما این چهارمحال و بختیاری با سرچشمه‌ها و ییلاق‌های فراوانی که در دل خود دارد دنیای از ییلاق‌های رنگارنگ در دامنه زردکوه، سبزکوه و سفیدکوه نهان دارد، رشته‌کوه‌هایی که در منطقه زاگرس مرکزی تکرار بهشت را برای این سرزمین به ارمغان آورده‌اند.

● کوهرنگ؛ آب، کوه، آبی آسمان

از اصفهان که آرام آرام به سمت چهارمحال و بختیاری حرکت می‌کنی بین دو ـ سه ساعت تا کوهرنگ یا چلگرد راه است.

پیچ‌های آرام کوه که می‌پیچد درست مثل این است که یک دفتر نقاشی را ورق می‌زنی. در هر پیچ یا دشت است یا رود یا درخت‌هایی که سربر آسمان می‌سایند و در میان این تابلوی سرشار از زیبایی هر از گاهی انبوهی از رمه‌ها چشمت را از حالت یکنواختی خارج می‌کنند.

کوهرنگ و مناطق اطراف آن را می‌توان سرزمین چشمه‌ها نامید. این شهر که در دامنه زردکوه بختیاری واقع شده است، یکی از سردترین و پربارش‌ترین مناطق ایران است.

در زمستان‌ها پیست اسکی آن یکی از پررونق‌ترین پیست‌های اسکی است و از اواخر فروردین‌ماه نیز به عنوان منطقه ییلاقی مورد توجه گردشگران تابستانی و هم‌چنین عشایر بختیاری است که با کوچ از مناطق شمالی خوزستان مانند ایذه خود را به دامنه زردکوه می‌رسانند.

● تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ یکی از زیبایی‌هایی است که دوست داری چندین ساعت به تماشای آن بنشینی. این تونل از مناطق بالادست شهرستان کوهرنگ سرچشمه می‌گیرد و سپس آرام آرام به مناطق پایین دست جاری می‌شود. تونل کوهرنگ در چند مرحله و در سال‌های مختلف تکامل یافته است.

برای نخستین بار در دهه ۱۳۳۰ این تونل ساخته شد تا آب منطقه کوهرنگ را به سمت زاینده‌رود هدایت کند، اما از آن پس نیز در چند مرحله این تونل تکامل پیدا کرده است که ساخت تونل سوم به سال ۱۳۷۷ بازمی‌گردد. اگر دوست دارید صدای انبوه آب را تجربه کنید، حتما سری به این‌جا بزنید.

● چشمه دیمه

اگر سرعین سرزمین آب‌های بهشتی و گرم است، از کوهرنگ نیز درست با همین تعبیر می‌توان یاد کرد تنها با این تفاوت که این سرزمین سرزمین چشمه‌ آب‌های خنک و شیرین است.

با سفری به این منطقه متوجه می‌شوید که علاوه بر چشمه‌های همیشگی مانند چشمه دیمه، امکان یافت شدن چشمه‌های مقطعی که آبی گوارا را از دل خاک هدایت می‌کند وجود دارد.

دیمه نام منطقه‌ای است در مجاورت کوهرنگ که علاوه بر آب و هوای ییلاقی و مطبوعش به چشمه پربرکتش نیز شهرت دارد.

آب این چشمه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و شاید مهم‌ترین سوغاتی است که مسافران این منطقه تلاش می‌کنند آن را در گالن‌های ۲۰ لیتری برای خود و دوستانشان به ارمغان ببرند.

شاید کاری سخت باشد، اما اگر سفری به این چشمه داشته باشید با مشاهده بازار گرم فروش این گالن‌ها از نزدیک خواهید دید که «آب البته از نوع گوارای آن» مهم‌ترین سوغاتی است که مسافران این دیار آن را به ارمغان می‌برند.

● روستای سرآقا سید

حتما فصل زمستان بارها شنیده‌اید که به سبب بارش برف سنگین مسیر جاده‌های روستایی برای چند روز متمادی مسدود شده است.

روستای سرآقاسید در فاصله ۴۵ کیلومتری کوهرنگ از جمله همین روستاهاست که بارها و بارها در فصل سرد سال به تسخیر باد و بوران و برف درمی‌آید و حتی شاید به دلیل تخریب جاده آن تا اواسط اردیبهشت‌ماه نیز جاده آن قابل استفاده نباشد.

این روستا علاوه بر طبیعت زیبایش، به جهت بافت روستا و نوع ساخت خانه‌ها شبیه به ماسوله است. بام هر خانه حیاط خانه دیگری است.

خانه‌های این روستا بدون پنجره هستند و سقف‌های مسطح‌شان با سنگ و گل و چوب ساخته شده است. این روستا در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است و همین ارتفاع یکی از مهم‌ترین دلایل برف و سرمای سنگین این منطقه است.

● آبشار شیخ‌علی‌خان

هنگامی که به کوهرنگ سفر می‌کنید، آبشار شیخ‌علی‌خان از جمله مناطق زیبای پیرامون آن است. وقتی کوهرنگ را برای بازدید از این آبشار ترک می‌کنید گویا درست با زردکوه گام به گام می‌شوید، آن‌قدر نزدیک می‌شوید به این قله که گویی فاصله‌ای نیست و پیوستگی کوه‌های آن بی‌تردید چشمان زیبابین شما را نوازش خواهد کرد.

چهارمحال و بختیاری ییلاق‌های بیشتری در دل خود پنهان دارد، ییلاق‌هایی که در دل کوه‌های رنگارنگ آن پدید آمده است، آنچه که در بالا به آن اشاره کردیم تنها نمونه‌ای بود از ییلاق‌های زیبای دامنه زرکوه بختیاری که اتفاقا سفر به آنها نیز به سادگی امکان‌پذیر است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.