شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

ماهان را یک روزه ببینید

ماهان را یک روزه ببینید

کرمان با آب و هوای شبه کویری خود، یکی از چند مقصد گردشگرانی بوده که به قصد دیدن مناطق جنوبی ایران بار سفر بسته‌اند.

وضعیت ترانزیتی استان کرمان به گونه‌ای است که اصلی‌ترین گذرگاه منتهی به آب‌های جنوبی ایران از سراسر این استان می‌گذرد و این عامل نیز به نوبه خود باعث شده تا مسافران زیادی حتی به صورت عبوری، روزانه به این استان وارد یا از آن خارج شوند.

از کرمان و دیدنی‌های آن که بگذریم باید به وجود بهشتی زیبا و دل‌انگیز در حوالی این شهر اشاره کنیم که کمتر شناخته شده و کمتر از زیبایی‌هایش سخن گفته شده است.

بخش ماهان و روستای لنگر که در فاصله‌ای بسیار کم از کرمان قرار گرفته‌اند و هنوز جذابیت‌های طبیعی خود را حفظ کرده‌اند، می‌تواند با جاذبه‌های چشم‌نواز خود دست‌کم یک روز گردشگران را به خود اختصاص دهد.

یکی از آثار ارزشمند این منطقه را می‌توان آرامگاه شیخ قطب‌الدین عبدالسلام ماهانی دانست. این عارف بزرگوار، سلف شاه نعمت‌الله ولی محسوب می‌شود و به همین دلیل شاه نعمت‌الله همواره از وی با نیکی و احترام یاد می‌کند.

امروزه آرامگاه شیخ عبدالسلام در روستای لنگر از توابع ماهان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار گرفته است.

بنای آرامگاه داخل حیاطی مستطیل شکل که از داخل در هر ضلع دارای شش سکو که هر کدام از آنها دارای طاقی قوس‌دار (هلالی) است، قرار دارد. ارتفاع دیوار نزدیک به ۳.۵ متر و ورودی اصلی بنا از سمت غرب است.

اگر کمی کنجکاوی به خرج داده و در محوطه اطراف بنا گردشی داشته باشید در ۵۰۰ متری آرامگاه از سمت شرق، بقایای قلعه‌ای خشتی و در قسمت شمالی آن آثار و بقایای معماری تخریب شده، می‌بینید.

مقبره شیخ عبدالسلام بنا به استناد نوشته روی قبر متعلق به قرن هشتم ه.ق است و قبر آن به طور کل از گچ ساخته شده و روی آن آیات قرآن و نقاشی دیده می‌شود که به صورت برجسته کار شده است.

دیگر اثر دیدنی روستای لنگر، یخچال قدیمی آن است که با توجه به هوای گرم منطقه در نوع خود جالب توجه است. یخچال لنگر در شرق روستا قرار گرفته و تاریخ ساخت آن به حدود ۲۵۰ سال پیش می‌رسد.

در گذشته و در زمانی که هنوز تکنولوژی‌های بشری وسایلی مانند یخچال را نساخته بود، مردم مناطق گرمسیر ایران با استفاده از هوش خود و به‌کارگیری طبیعت برای روزهای گرم سال یخ ذخیره می‌کردند.

روش کار بیشتر یخچال‌ها به این صورت بود که پس از ساختن آن با دیوارهای قطور که اجازه کمترین انتقال انرژی را می‌داد، در شب‌های سرد زمستان مقداری آب تمیز به آن هدایت می‌کردند تا یخ بزند و شب بعد روی این لایه یخ‌زده یک لایه دیگر اضافه می‌شد و سرانجام در پایان زمستان حجم بزرگی از یخ در یخچال آماده استفاده بود.

دیدنی‌های ماهان محدود به روستای لنگر نیست، چراکه این منطقه کرمان به عنوان ییلاق شناخته شده و آب و هوای بسیار خوبی دارد.

در نزدیکی ماهان بلندی‌ها و دره‌های تیگران وجود دارد که چشم‌انداز بسیار زیبایی را آفریده است. یکی از دیدنی‌های شاخص و بسیار مهم این منطقه باغ شاهزاده ماهان است.

این باغ جزو باغ‌های سنتی ایران به حساب می‌آید و می‌توان آن را یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین باغ‌های تاریخی جنوب ایران دانست.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.