شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نگاهی به کاخ شهرستانک

نگاهی به کاخ شهرستانک

هوا گرم است؟ یک جرعه خنکی میل دارید؟ روزهای پایانی خردادماه دوست دارید نسیم خنک کوهستان را تجربه کنید؟ نظرتان راجع به ناصرالدین شاه قاجار چیست؟ در تاریخ که زیاد راجع به او نوشته‌اند، اما می‌خواهید جایی بجز کاخ گلستان و شمس‌العماره او را تجربه کنید، بد‌نیست یکی از روزهای پایانی بهار یا تابستان، ساز فرمان را به سمت شهرستانک کوک کنید.

بهترین راه برای رسیدن به شهرستانک شهر کرج است و جاده چالوس؛ هنگامی که دل به جاده چالوس می‌سپارید، بعد از آسارا و ماهان و قبل از گچسر و ولایت‌رود یک تابلوی کوچک شما را به سمت شهرستانک دعوت می‌کند.

هرچند‌ راه دیگری نیز برای رسیدن به شهرستانک وجود دارد که گذر از دل تاریخ است، اما ابتدا بگذارید از همین راه برویم!

● سفری در کوچه باغ‌ها

اگر تمایل دارید لذت کوچه باغ‌های بی‌نظیر دامنه البرز را در دفتر خاطرات ذهن‌تان ثبت کنید، پیشنهاد می‌کنیم در همان ورودی روستا ، خودروی خود را پارک کنید و دل بسپارید به کوچه باغ‌هایی که شکوفه‌های گیلاس و آلبالو و سیب مهم‌ترین نماد آن هستند؛ مسیری سبک که تقریبا همه افراد در سنین مختلف می‌توانند به‌راحتی پشت‌سر بگذارند.

● روزنه‌ای به سوی تاریخ

ناصرالدین شاه قاجار در تاریخ به خیلی چیزها معروف بوده است، به سلطنت طولانی‌اش، فساد در دربار و وطن​فروشی با قراردادهای استعماری بابیگانگان.

خوب است بدانید این شاه قاجاری به طبیعت هم علاقه زیادی داشته است، این پیامی است که باقی‌مانده کاخ ییلاقی او در شهرستانک ـ که البته اکنون به ویرانه‌ای تبدیل شده است ـ‌ به مسافران و مخاطبان منتقل می‌کند.

مسیر سفر ناصرالدین شاه به شهرستانک، جاده‌ای بوده است که از منظریه کنونی آغاز و از زیر قله‌توچال رد می شده و در نهایت به شهرستانک می‌رسیده است.

ناصرالدین شاه این مسیر را با درشکه طی می‌کرده است و عرض جاده در تمام طول مسیر به اندازه‌ای بوده که قابلیت عبور کالسکه را داشته است.

طول این جاده ۱۵کیلومتر بوده ولی در تاریخ نقل است که ناصرالدین شاه، این مسیر را با تفریح و تفنن طی می‌کرده است و گاه پشت‌سر گذاشتن این مسیر ۱۵ کیلومتری تا چند روز نیز به درازا می‌کشیده است.

کاخ ناصرالدین شاه در شهرستانک هم‌اکنون به ویرانه‌ای تبدیل شده است، هنگامی که کنار آن می‌نشینی در باورت نمی‌گنجد که در کنار این رود روان و این خرابه روزگاری شاهی اتراق می‌کرده و رونقی داشته است و... .

فقط خوب است علاقه‌مندان به طبیعت بدانند که جاده کالسکه‌رو ناصرالدین شاه هنوز قابل استفاده است و طبیعت‌گردان زیادی با عبور از آن به تماشای زیبایی‌های البرز مرکزی و توچال می‌نشینند.

● چشمه گل گیله

یکی دیگر از جاذبه‌های شهرستانک، چشمه گل گیله است. به شما اطمینان می‌دهم حتی اگر در گرم‌ترین و آفتابی‌ترین روز مرداد هم خود را پای این چشمه برسانید، شاید در دل خود تردید کنید که چند دقیقه‌ای پای در آب خنک آن بگذارید و اجازه دهید کمی سرمای آن پایتان را سوزن سوزن کند، اما این پیشنهادی متفاوت است که می‌تواند تجربه‌ای متفاوت برایتان در پی داشته باشد.

برای رسیدن به چشمه گل گیله دو مسیر وجود دارد؛ مسیری آسان که به مدد تکنولوژی و شکافتن کوه و احداث جاده حاصل شده است. این مسیر که مسیری ماشین‌رو است، تقریبا تا فاصله ۵ دقیقه‌ای چشمه کشیده شده است.

مسیر دیگر، مسیری است که حدود یک ساعت راهپیمایی دارد. مسیر دوم برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان و حتی خانواده‌هایی که از حداقل آمادگی جسمانی برخوردار هستند، مسیر سختی نیست؛ فقط کافیست اندکی با طمانینه حرکت کنند، یک ساعت دل به کوهستان بسپارند و امان بدهند که صدای رود و آسمان آبی و ابر سپید خستگی را از تن آنها به در کند.

گل گیله آبی گوارا دارد، بسیاری معتقدند آب گل گیله خواص درمانی نیز دارد و به همین دلیل گل گیله علاقه‌مندان زیادی دارد؛ علاقه‌مندانی که در کنار این چشمه گوارا می‌توانند طبیعت و تاریخ و ییلاق و... همه را با هم داشته باشند.

● نگاهی به کاخ شهرستانک

کاخ شهرستانک یا همان کاخ ییلاقی ناصری در سال ۱۲۹۵ هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه در دره گل کیله شهرستانک یکی از روستاهای توابع شهرستان کرج در جاده چالوس بنا شد و تنها راه ارتباطی آن جاده چالوس ــ کرج است.

این بنا که در فهرست آثار ملی قرار دارد، دارای ۱۹ اتاق در دو جبهه شمالی و شرقی است که در گذشته عملکرد خدماتی داشته است. این مجموعه‌ دو حمام دارد که یکی مورد استفاده همراهان شاه بوده و دیگری به شاه اختصاص داشته است.

این بنا دارای معماری ویژه‌ای است و نقاشی آن را کمال‌الملک کشیده است. کاخ شهرستانک پس از سلطنت ناصرالدین شاه از رونق افتاد و در اثر عواملی چون یخبندان‌های متعدد و سخت و تخریب‌های انسانی دچار آسیب‌های فراوان شد.

به نحوی که اکنون حتی ارسی‌های این کاخ سلطنتی ناصرالدین شاه در تسخیر موریانه‌ها قرار دارد و تاکنون عملیاتی برای مرمت آن انجام نشده است.

درحالی که می‌توان با مرمت و بهره‌برداری از آن، تنها جاذبه تاریخی استان البرز را به جاذبه گردشگری کشوری و ملی تبدیل کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.