شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

جمعه در شهر نمانید

جمعه در شهر نمانید

باز هم یک روز جمعه پیش رو داریم با کلی برنامه‌ ریز و درشت که تمامشان به خواب‌های تا ظهر و بعدازظهر موکول می‌شود و از آن جمعه جز استراحتی چند ساعته چیزی باقی نمی‌ماند.

اما برای این آخر هفته باز برایتان پیشنهادی داریم که زیاد دور نیست و اگر حتی ساعت ۱۰ صبح هم راه بیفتید، می‌توانید این‌جای دیدنی را ببینید و از هوای این روزهای فصل بهار در کنار رودخانه‌های پر‌آب و درختان بی‌شمارش لذت ببرید.

فقط کافی است کوله‌باری ناچیز را ( در‌حد وسیله‌های ضروری)‌ ببندید و از اتوبان صدر بگذرید و بعد از طی مسافتی ۴۰ دقیقه‌ای به دوراهی لواسان و فشم برسید.

پیشنهادمان این است که اگر هم ‌حوصله دارید و زودتر تن به این سفر کوتاه دادید، می‌توانید با هوای گرگ و میش جاده که شاید بارانی هم همراهی‌تان کند، همسفر شوید و بیشتر و بیشتر لذت ببرید.

‌‌به سمت لواسانات بروید. لواسان یا همان لواسان کوچک اولین مسیر گردشگری‌مان است. از همان اول جاده که شما به بلوار امام خمینی وارد می‌شوید، کنار گذر ماشین‌هایی را می‌بینید که پارک کرده‌اند و به تماشای رودخانه نشسته‌اند، انگار تازه می‌فهمید که پا به جایی گذاشته‌اید که شلوغی‌هایش کمتر از پایتخت خودمان است.

حتی با ماشین هم که از روی پل زردرنگ جاده لواسان می‌گذرید و می‌خواهید که به قسمت‌های انتهایی آنجا بروید، رود پرآب و خروشان زیر پایتان جریان دارد.

در ادامه تابلوهایی را که می‌بینید، برایتان مسیرها را مشخص می‌کند. بخارکلا و سیدپیاز را در یک سو داریم. مسیر مستقیم به میدان بسیج و باغدره منتهی می‌شود و در سمت چپ‌تان هم افجه و سبو را پیش‌رو دارید.

حال دیگر حق انتخاب با شماست. وسط میدان بسیج هم تابلوی امامزاده فضعلی ناران به چشمتان می‌خورد. اگر دلتان گرفته و می‌خواهید لحظاتی با خودتان خلوت کنید، می‌توانید به این امامزاده هم سری بزنید و حال و هوای عرفانی‌تان را بیشتر کنید؛ هم عبادتی کرده‌اید و هم یک جای دیدنی و جدید را دیده‌اید.

راه بخارکلا و سیدپیاز انگار دیدنی‌تر است. این را چون بیشتر ماشین‌ها به آنجا می‌پیچند، می‌شود حس کرد.شما هم به آن طرف تغییر مسیر می‌دهم؛ راهی زیبا و پردرخت که هنوز بافت روستایی خود را حفظ کرده ‌ و حتی بعضی باغات با نرده‌هایی که با درخت‌های خشک حصار شده‌اند، تمام چشم‌انداز شما از جاده است.

بعد از پشت سر گذاشتن چند پیچ زیبا، شما به منطقه سبو بزرگ می‌رسید. تعدادی ماشین که سرنشینان آن دارند به پایین دست خود نگاه می‌کنند، نظر شما را جلب کرده و به سمت‌ آنها می‌روید.

در قسمتی که آنها ایستاده‌اند ، شما کل روستا را زیر پایتان می‌بینید؛ منظره‌‌ای زیبا و دوست داشتنی که برای لحظه‌ای از شهر و صدای ماشین‌ها شما را می‌کشاند به فضای روستایی، از بالای تپه شما تمام شهر را به نظاره می‌نشینید و لذت می‌برید.

درست است که ما آدم‌های این روزگار دیگر به هر چیزی قانع نمی‌شویم و به‌ آن زیبا نمی‌گوییم اما وقتی از این طبیعت و از این چشم‌انداز بیرون می‌زنیم، تازه می‌فهمیم که آرامش را برای ساعاتی به وجودمان هدیه داده‌ایم.

بعد از این تابلویی به چشمتان می‌خورد؛ دوراهی دریاچه جزیره.

ماشین‌هایی که دارای ایمنی بیشتری هستند، از مسیری که خاکی است، حرکت می‌کنند به سمت دریاچه ، اما ما مجبوریم به بازگشت‌ البته شما اگر دوست دارید می‌توانید حتی از دریاچه و بعد از آن از سد‌ لتیان هم دیدن کنید که وقتی از پیرزنی می‌پرسم که اینجا دقیقا سبو بزرگ است یا خیر، با لهجه شیرین روستایی‌اش پاسخ می‌دهد: «ها اینجا سبو بزرگه دخترم، اما لتیان رو که اُوبرده، رفته زیر او ، ولی خیلی دوره» و به نقطه‌ای دورتر اشاره می‌کند.

حال انتخاب با خودتان است. می‌توانید همچنان بروید و بروید و از روستاهای زیادی که در لواسان است، دیدن کنید که برخی از آنها را برایتان نام می‌برم.

محله‌های اصطک، ترک مزرعه، احمدآباد، باغ‌دره و... و در مسیر برگشت‌تان هم می‌توانید در رستوران‌های کناره جاده لواسان ناهارتان را نوش‌جان کنید و وقتی به خانه رسیدید، به عکس‌هایی که گرفته‌اید، نگاهی بیندازید و از جمعه‌تان تعریف کنید و باز هم به فکر جمعه‌‌های بعدی بیفتید که یا به دیدن دیگر جاهای دیدنی لواسان بروید یا این که جاهای دیگری را که به شما معرفی می‌کنیم، انتخاب کنید.

 

منبع: aftabir

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.