شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دست طبیعت بر سر کردستان

دست طبیعت بر سر کردستان

به هر سمتی از ایران که نگاه می‌کنید زیبایی‌های بی‌شماری می‌توان یافت. این بار سفری به سنندج دومین شهر بزرگ کردنشین و بیست و سومین شهر بزرگ ایران کرده‌ایم.

بدون هیچ غلو و اغراقی می‌توان گفت طبیعت این منطقه زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارد؛ کوه‌ها و جنگل‌ها، چشمه‌های زلال آب و درختان سر به فلک کشیده‌اش جلوه طبیعت را بخوبی نشان داده است.

این شهر علاوه بر طبیعت بسیار زیبایش با آب و هوایی کوهستانی مسافران زیادی را به سوی خود می‌کشاند تا از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین اماکن آن دیدن کنند.

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید و می‌خواهید اطلاعاتی از این شهر زیبا بدانید چمدان‌هایتان را ببندید و با ما همسفر شوید.

● قلعه قمه چوکی

در فاصله ۱۲ کیلومتری از قمه چوکی ـ روستایی در بیجار ـ و به طرف شمال جاده بیجار ـ تکاب قرار دارد. این قلعه می‌تواند به عنوان بنایی بی‌همتا در استان کردستان به حساب آید که به قرون نهم یا هشتم قبل از میلاد برمی‌گردد.

در قسمت غربی این ساختار ناحیه‌ای به عمق ۱۰۰ متر وجود دارد که سکوی غربی قلعه را به جاده‌ای ناهموار متصل می‌کند. این بنا از سنگ‌های بزرگی ساخته شده که بر استحکام بنا می‌افزاید.

همچنین سبک معماری آن به هزاره اول قبل از میلاد بازمی‌گردد. در حاشیه شمالی قلعه، شکافی به طرز ماهرانه‌ای تراش خورده است.

در حالی که در شمال شرقی پله‌های بی‌شماری وجود دارد که نمایانگر سه دوره سکونت مادها، اشکانیان و پارت‌ها است.

در دوره مغول‌ها محرابی کوچک با چهار پله بنا شد که آثار به‌جامانده از آن بسیار جالب توجه است. ساخت اقامتگاه خشتی و آجری در محدوده شرقی و بر ساختار ساسانیان، هنوز دارای ویژگی معماری مغول‌ها است.

● پل قشلاق

پل قشلاق در سه کیلومتری شرق سنندج بر روی رودخانه قشلاق ساخته شده است. این پل با آجر بنا شده و به دوره صفوی بر‌می‌گردد.

دو دهانه بزرگ و چهار چشمه کوچک دارد. عرض پل حدود ۸.۵ متر و طول آن حدود ۹۰متر است، در دو طرف ستون‌های اصلی، آبشکن‌هایی در اشکال گرد و مثلثی وجود دارند.دودست‌نوشته که بر روی ساختار اصلی پل قرار دارند و به دوره قاجار بازمی‌گردند، تاریخ ساخت را ۱۱۴۸ هجری می‌دانند.

● حمام قسلان

حمامی قدیمی است از دوره قجر در روستای قسلان قروه به فاصله ۱۰کیلومتری از قروه و شرق سریش‌آباد. طرح‌های معماری داخلی حمام، کاشیکاری‌ها و دیگر قسمت‌ها قابل توجه است. با توجه به این ‌که یک امامزاده و نیز چشمه آب‌معدنی باباگرگر در این منطقه واقع شده، لذا از نظر توریستی بسیار مورد توجه است.

● کتیبه اورامان

کتیبه اورامان در کوه زینانه مریوان قرار گرفته و به شکل هلال حک می‌باشد. در داخل قوسی مصنوعی کنده‌کاری به طول ۵.۲ و عرض ۳۰متر وجود دارد. حکاکی‌های ویژه‌ای در قسمت بالاتر این اثر وجود دارند.

همچنین دست‌نوشته دیگری در مجاورت آن به خط میخی موجود است که شاید مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد و آغاز اولین هزاره قبل از میلاد باشد.

● موزه سنندج

این ساختمان یکی از بناهای تاریخی استان کردستان است که تبدیل به موزه سنندج شده است. این عمارت در اواخر دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بنا شده است.

روش و سبک ساخت آن تحت‌تاثیر معماری دوره قاجار بوده است. زیرزمین این عمارت دارای حوض و سقف آن گنبدی شکل است که به طرز زیبایی آذین شده است.

این بنا از سنگ، آجر و چوب با پشت‌بام شیروانی ساخته شده است. زیباترین و جالب‌ترین قسمت ساختمان، پنجره‌های ارسی بزرگ هال است که هفت در دارند و به خودی خود یک شاهکار هنری هست.

● امامزاده باباگرگر

بنای امامزاده در روستای باباگرگر واقع شده است.این بنا منتسب است به سیدجمال‌الدین موسی‌رضا که به باباگرگر شهرت یافته است. در نزدیکی این بنا چشمه آب کربنات کلسیم وجود دارد.

این چشمه باعث پوششی گیاهی در آن منطقه شده که به اسم دراگون شهرت یافته است. گفته می‌شود چشمه آب از شکاف‌های زیادی در آن حوالی سرچشمه می‌گیرد و دارای طعم تلخ و شوری است.

آب این چشمه برای درمان امراض پوستی مفید است. لازم به ذکر است منطقه قابلیت خوبی برای جذب گردشگر در استان دارد.

● بازار سنندج و آصف

از دیگر بناهای تاریخی کردستان، می‌توان بازار سنندج و بازار آصف سنندج را نام برد. این دو بنا بر پایه سبک معماری دوره صفویه ساخته شده و دارای ارزش بسیاری است. از دیگر بازارهای قدیمی استان می‌توان شیخ تاجوان چی و اردلان را در سقز و بازار سرپوشیده اورامی‌ها را در مریوان نام برد.

● غار کرفتو

غار کرفتو در دیواندره، در ۷۲ کیلومتری شرق سقز واقع شده است. بر طبق مطالعات انجام شده، در دوران مزوزویک این غار زیر آب بوده و در پایان این دوره زمین‌شناسی سر از آب بیرون آورده است.

کرفتو غاری طبیعی و کلسیمی است و در دوران‌های مختلف، تغییراتی همراه با سازگاری انسان با آن داشته است.

این غار درون کوه قرار داشته و دارای چهار طبقه است. طول آن حدود ۷۵۰ متر است و گذرگاه‌های زیادی نیز در میان آن قرار دارد.

در خلال زندگی غارنشینی انسان، تغییرات زیادی در آن به‌وجود آمده است که از مهم‌ترین آنها تغییر ورودی غار و درست کردن چندین اتاق و سالن در داخل آن را می‌توان نام برد.

از نقطه نظر معماری این غار دارای چهار بعد معماری است که در عرصه هنر معماری از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این معماری اتاق‌ها و گذرگاه‌ها به هم متصل هستند، تعدادی پنجره و سوراخ در نمای بیرونی تعبیه شده است.

حکاک‌های زیادی در موضوع حیوان، انسان و گیاهان در روی دیوارهای غار پیدا شده است که دارای مایه‌های مذهبی نیز هستند.

● برج آجری آوشقون بابا

این برج تاریخی در قسمت غربی روستای عربشاه در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب بیجار ـ نزدیک به جاده همدان به بیجار ـ واقع گردیده است.

مصالح به‌کار رفته و نوع گنبد آن نشانگر این است که این بنا به‌جامانده از قرون پنجم و ششم بعد از میلاد است، این برج باباشاه نامیده می‌شود و بر طبق کتیبه گچی آن علی اشرف آن را سال ۱۳۲۲ بعد از هجرت بنا کرده است. این برج آجری به دوران سلجوقی برمی‌گردد.

● خانه آصف وزیری

یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی در سنندج خانه آصف است. قدمت این بنا به ۱۳۰ سال پیش بازمی‌گردد و در مرکز شهر واقع شده است.

گچبری‌های این بنا و نیز پنجره‌های آن زیبایی خاصی را به آن بخشیده است. علاوه بر آن، نوع معماری مجسمه‌ های سنگی و قوس‌ها باعث جذابیت بیشتر این بنا گردیده است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.