شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

بهشت گمشده ایران

بهشت گمشده ایران

قدیمی ترین درختان در دشتک

«بهشت گمشده» ایران در منطقه کامفیروز فارس با جاذبه های طبیعی شگفت انگیز، به مانند قطعه ای از بهشت بر روی زمین می درخشد.

بهشت گمشده یا «تنگ بستانک» از جاذبه های شگفت انگیز طبیعی فارس است که در منطقه «کامفیروز» در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد.

بهشت گمشده در منطقه ای به وسعت ۲۰ هزار هکتار واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا هزار و ۷۴۰ متر است.

این منطقه در حوزه آبخیز سد «درودزن» واقع شده و سالیانه ۳۳ میلیون مر مکعب آب از آن می گذرد.

این دره سرسبز از کوه های نسبتا مرتفعی در مرز انتهای دهستان های «کامفیروز» و «بیضاء» (شهرستان های مرودشت و سپیدان) به طرف دشت «کامفیروز» کشیده شده است.

پوشش گیاهی مناسب، آبشارهای کم ارتفاع طبیعی و آب فراوانی که از مظهر چشمه ها از کوه در مسیر دره به طرف پایین سرازیر می شود موجب شده که این منطقه از زیبایی شگفت انگیزی برخوردار باشد.

پوشش گیاهی این منطقه شامل بنه، پسته کوهی، بادام، بخورک، کیالک، انجیر، چنار، به، گردو است.

گونه های جانوری این منطقه نیز شامل قوچ، میش، بز وحشی، خرس، سمور، کلاغ و گونه هایی از پرندگان شکاری است.

زیبایی های خاص و خارق العاده ای که ناشی از طبیعت است این منطقه را به واقع به قطعه ای از بهشت بر روی زمین تبدیل کرده است.

درختان سربه فلک کشیده، چشمه های جاری و آب فراوان به واقع زیبایی شگفت انگیزی را در این پهنه ایجاد کرده که هر بیننده ای را به تماشا و لذت از این همه زیبایی وا می دارد.

● قدیمی‌ترین درختان ایران در روستای دشتک

در همین حوالی روستایی به نام «دشتک» نیز وجود دارد که جاذبه های آن هر مسافری را به خود جلب می کند.

این روستا در تنگه کوه «دشتک» در شمال منطقه «درودزن» قراردارد و دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و هوای سرد در پاییز و زمستان است.

روستای یاد شده یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است که بقایایی از دوران هخامنشیان نیز در آن یافت شده و شکل‌گیری این روستا براساس یافته‌های تاریخی به قرن هفتم هجری قمری برمی گردد.

مردم این روستا به زبان فارسی و لهجه دشتکی صحبت می‌کنند و براساس سرشماری‌های انجام شده این روستا افزون بر دوهزار و ۳۰۰ نفر جمعیت دارد.

روستای دشتک ‌در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و بافت کالبدی آن به تبعیت از منطقه کوهستانی دارای شیب و به صورت پلکانی‌است ازاین رو می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

خانه‌های قدیمی این روستا ازخشت و گل ساخته شده و با چینش پلکانی جلوه‌ای زیبا به این روستا داده است. روستای دشتک همچنین دارای اقلیم معتدل، پوشش جنگلی، باغ‌های وسیع، چشمه ساران فراوان، آبشارهای زیبا و مناظر طبیعی دلنواز است.

درخت کهنسال چنار این روستا که ‌هسته اولیه شکل‌گیری این روستا است پیشینه‌ای چهار هزار ساله دارد و یکی از قدیمی‌ترین درختان ایران به شمار می‌آید.

راه پله قدیمی این روستا که هزار و ۲۰۰ پله دارد نیز از دیگر موارد دیدنی در این روستاست، این راه پله که «کتل» نام دارد ارتباط روستا با مناطق پایین دست را برقرار می‌کند.

در روستای «دشتک» همچنین شش‌آسیاب قدیمی وجود دارد که در گذشته مورد استفاده مردم قرارمی‌گرفته و نشانگر بافت تاریخی این روستا است.

چشمه‌های معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگری، ده گاه،دره وآبگرمی که آبهای معدنی و شفا بخش دارد از دیگر دیدنی های این روستا می باشد.

همچنین در این روستا چشمه‌های سی چاه، باباجمال، آب چغور، بیدچنگ، پای بیدی، دم تنگ، بیدک، عابدو، گردوک، تدک، باغک، سیبکی و چشمه گل به عنوان بخشی از جاذبه‌های طبیعی خودنمایی می‌کند.

گیوه بافی، گلیم بافی و قالیبافی نیز از جمله صنایع دستی در این روستا است که مورد توجه گردشگران قرار دارد.

موسیقی محلی مردم‌ این روستا که مورد توجه گردشگران است نیز با «نی» نواخته می شود و نغمه‌های محلی و شوشتری، در بین این مردم رواج دارد.

این روستا در فاصله ‪۸۰‬ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد و از طریق شهرستان «مرودشت» و بخش «کامفیروز» دسترسی به آن امکان پذیر است.

روستای دشتک به عنوان پایلوت روستای هدف گردشگری انتخاب شده است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.