شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

رویای قدم زدن روی ابرها

رویای قدم زدن روی ابرها

سمنان همچون نگینی سبز بر انگشتری کویر ایران‌زمین می‌درخشد. کوهستان و کویر در این استان تضادی دیدنی به وجود آورده، به طوری که کوه‌ها و غارهای منطقه، جنگل، رودخانه‌ها و چشمه‌های متعدد از یک سو و دشت کویری آن از سویی دیگر، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این سرزمین پهناور را رقم زده‌ است.

یکی از جاذبه‌های طبیعی این استان که قدم زدن در آن مثل قدم زدن روی ابرهاست؛ جنگل ابر است. این جنگل یکی از دست‌‌نخورده‌ترین جنگل‌های ایران است که در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود، ۳۵ کیلومتری شمال شرق سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد. اگر بعدازظهر یک روز بهاری را برای تماشای این جنگل انتخاب کنید، در انبوه درختان ستبر و سرسبز به دریایی از ابر خواهید رسید که می‌توانید چشمانتان را ببندید و رویای قدم زدن روی آنها را تصور کنید.

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است.

شهمیرزاد هم یکی دیگر از شهرهای این استان است که در ۲۴ کیلومتری شمال سمنان قرار دارد. این شهر با جاذبه‏های طبیعی منحصر به فرد یکی از مناطق گردشگری در سمنان است و مهم‌ترین ویژگی آن هم، آب و هوای مطبوع و خنک در بهار و تابستان است. محیط طبیعی و سرسبز شهمیرزاد و محصور بودن کامل آن در میان کوه، آب و هوای مناسب و تمامی عواملی که در رشد درختان سردسیری و خصوصا گردو موثر است، سبب شده که شهمیرزاد از سوی فائو به عنوان قطب مهم گردوی ایران شناخته شود.

و اما آبگرم سمنان که در میان کوهسارهای شمال غربی سمنان قرار دارد که در آن آب‌های معدنی فراوانی وجود دارد که به مرور زمان به صورت استخرهای متعدد درآمده است. گفته می‌شود آب‌ چشمه‌سارهای این آبگرم برای درمان بیماری‌های عضلانی و پوستی بسیار مفید است.

● جاذبه‌های تاریخی

سمنان در کنار جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی متعددی نیز دارد. این آثار از همان لحظه که وارد شهر سمنان می‌شوید جلوه‌گر می‌شود. ورودی سمنان در گذشته دروازه‌ای بوده که به دروازه ارگ معروف است. این دروازه در زمان قاجار و سلطنت ناصرالدین شاه بنا شده است.

مسجد امام خمینی نیز یکی دیگر از جاذبه‌های شهر سمنان است که از جمله زیباترین و مهم‌ترین بناهای تاریخی سمنان به شمار می‌رود و معماری آن از هر حیث شایان تحسین و تمجید است. این مسجد که در مرکز شهرستان سمنان و در خیابان امام خمینی واقع‌شده در زمان فتحعلی‌شاه احداث شد.

تماشای بازار سمنان نیز که در مرکز شهر واقع‌شده خالی از لطف نیست. این بازار که به ۲ قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده، با معماری سنتی و با در نظر گرفتن وضعیت آب و هوای خاص منطقه کویری با سقف‌های خشتی و آجری در حدود ۱۸۰سال قبل در اوایل سلطنت قاجاریه ساخته شده است. در این بازار هم می‌توانید بخشی از تاریخ را مرور کنید و هم لذت خرید سوغاتی را ببرید. گلیم، جاجیم و سفال از جمله سوغاتی‌های این استان است که می‌توانید آنها را در همین بازار بیابید. نان شیرمال، کماچ، انجیر و گردو هم سوغاتی‌های خوراکی این منطقه است.

استان سمنان حمامی قدیمی هم دارد که حالا تبدیل به موزه شده است. این گرمابه که به نام پهنه معروف است در ضلع شمال غربی میدان پهنه که بین مسجد جامع و مسجد امام واقع شده، قرار گرفته و متعلق به دوران قاجار است.

مسجد تاریخانه دامغان نیز از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آثار باستانی دامغان است که قبل از تسلط اعراب بر ایران آتشکده بوده و بعدها به مسجد تبدیل شده است. معماری این بنا برگرفته از معماری دوره ساسانیان است. گفته می‌شود این مسجد به دلیل ستون‌های متعددی که دارد، متعلق به صدر اسلام است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.