شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

همه جای ایران سرای من است

همه جای ایران سرای من است

راهنمای سفر نوروزی

● مدت زمان: ۳ تا ۵ روز

برترین ها: همان‌طور که از عنوان این سفر پیداست، در این سفر، از نزدیکی دشت کویر گذر می‌کنیم، به دل البرز می‌سپریم و جنگل هیرکانی را پشت سر می‌گذاریم و به دریای مازندران نظر می‌کنیم. برفراز تپه‌های ترکمن‌صحرا قدم می‌زنیم و دوباره به سوی پایتخت سرازیر خواهیم شد. البته بهترین زمان برای این سفر، اردیبهشت ماه است و برای طی آن، حداقل ۳ روز وقت لازم است تا مسیری را بپیماییم که هر ساعت رنگ دیگری از طبیعت را نشان‌مان خواهد داد و شگفتی‌هایش پرشمار است.

● جاده یلی بدراق

سربالایی پرپیچ و خم مسیر، روح زائر را تشنه‌تر می‌کند تا تمام قوایش را برای رسیدن به مقصود به کار گیرد. جاده‌ای که از یلی‌بدراق به سمت مقبره خالد نبی می‌رود، یکی از بکرترین مسیرهایی است که می‌توان در ایران سراغ گرفت. دسته‌های چندصدتایی پرنده‌های خوشرنگی که بر روی تپه‌ها و به صورت دسته جمعی پرواز می‌کنند و گاو و گوسفندانی که فارغ بال به چرا مشغول‌اند، صحنه‌ای بدیع از طبیعت را به نمایش می‌گذارد که می‌توان از آن‌ها لذت برد. صحنه‌ای که آدمی را به مکاشفه در طبیعت وا‌ می‌دارد.در نزدیکی مقبره خالد نبی گورستان عجیبی قرار دارد که قبرهایش در دو نوع مختلف دیده می‌شوند. تاکنون تحقیق جامعی درباره قبرهای این گورستان انجام نشده و تقریبا نمونه آن در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود. با کمی تحقیق بیشتر می‌توان رابطه‌ای میان این قبرها و برخی از بناهای آرامگاهی همچون میل گنبد و ... که توسط فرزندان همان مغول‌ها در جای جای ایران ساخته شده، پیدا کرد. بازدید از مقبره خالد نبی: خالد نبی یکی از پیامبرانی است که به قولی دخترش به حضور پیامبر اسلام هم رسیده است. مقبره او و دو تن از یارانش بر بالای بلندترین کوه منطقه واقع شده و برای ترکمن‌ها و مردم محلی بسیار محترم و مقدس است.

● یلی بدراق

ناهار: بردن ساندویچ سرد و صرف آن در روستای یلی بدراق. بازگشت به گنبد: بعد از صرف ناهار

● کلاله مینو دشت

محل استراحت شبانگاهی و صرف شام و صبحانه: هتل فرهنگیان گنبد کاووس

● گنبد کاووس

آق قلا

حرکت: بعد از صرف صبحانه، سمت آق‌قلا

● کرد کوی

بندر ترکمن

بازدید از اسکله و آبتنی در دریای مازندران، خرید از بازارچه مرزی. اگر دوست‌داشتید مسافرتتان بیشتر طول بکشد، می‌توانید سوار بر قایق شده و در عرض ۱۵ دقیقه به جزیره آشوراده بروید.

● بهشهر: کاخ شاه‌عباس

گردشگاهی زیبا که اگر از دست بدهید، ضرر کرده‌اید. شاه‌عباس این کاخ را برای مادرش که از اهالی بهشهر بود، ساخت. این‌جا یک نمونه عالی و منحصر به فرد از طراحی باغ ایرانی است که البته از باغ و کاخ چیزی جز خرابه باقی نیست، اما خاطره‌اش هنوز هست.

ناهار: نکا و حرکت به سوی تهران

ایوانکی

صبحانه: رستوران‌های بین‌راهی در نزدیکی ایوانکی

تهران: ترافیک بازگشت

در غروب و در راه برگشتن، می‌توان در میان مه غلیظ، آخرین دم و بازدم‌های هوای پاک کوهستانی را در خاطرتان حفظ کنید. در نزدیکی بومهن، احتمالا گرفتار راه‌بندان خواهید شد.

زمان مناسب حرکت از تهران: ساعت ۶ صبح از تهران به سمت سمنان

● ده نمک

بازدید از کاروانسرای شاه‌عباسی ده نمک

سمنان: مسجد جامع، بازار و مسجد امام

مسجد امام سمنان آن قدر زیبا هست که عکاسان را جذب و گردشگران را به خود مشغول کند و از طرفی مثل بسیاری از آثار تاریخی مورد بی‌مهری واقع شده است. تیرچه‌هایی که برای ایجاد سایه برای نمازگراران در روزهای جمعه در صحن مسجد تعبیه شده، نمای صحن را از بین برده و حجره‌های طبقه دوم مسجد، که احتمالا روزگاری محل استقرار طلاب بوده، کاربری انباری پیدا کرده‌اند و درشان باز است و مورد بی‌احترامی واقع شده‌اند.

حرکت از سمنان: پیش‌از ظهر

دامغان: چشمه علی

چشمه علی زیبایی‌های خاص خودش را دارد و ییلاق دامغان محسوب می‌شود. آن‌جا به هوای دلپذیر و چشمه‌ و چنار و کاخ قاجاری‌اش معروف است. متاسفانه شاخه‌های چنار کهنسالش شکسته شده و آب چشمه‌اش را آلوده کرده‌اند. درختانش را بریده و کاخش رو به ویرانی و فراموشی می‌رود.

● گرگان

از برهوت کویر تا جنگل پر پشت در ۳ ساعت

این مسیر، راهی است که کمتر کسی به فکر انتخاب آن برای رفتن به گنبد کاووس می‌افتد. مسیری که به سوی دیباج و سفید چاه و گلوگاه می‌رود. پیمودن این مسیر ۸۰ کیلومتری حدود سه ساعت وقت می‌گیرد و جاده مناسب نیست، اما شگفتی‌های مسیر ارزش این ریسک را دارد. در این مسیر خلوت، به ارتفاعات می‌رسید و چنان محیط آرامی را در میان تپه‌های سرسبز درک می‌کنید که با کمی اغراق، می‌شود صدای تپش قلب پرنده‌ها را شنید!از عجایب این مسیر، گورستان سفیدچاه است. گورستان سفید چاه، در همان لحظه اول می‌گیردت و هر لحظه به بهتی که گرفتارش شده‌ای می‌افزاید. گورستانی که داستان‌های زیادی در موردش نقل می‌شود و به قولی بیش از هزار سال قدمت دارد. شگفتی این گورستان به قبرهای منظم و نقش و نگار حکاکی شده بر روی آن‌هاست.زمانی که ارتفاعات و درختان جنگلی را پشت سر می‌گذارید، طبیعت شعبده‌ باز، نمای زیبایی از خلیج گرگان را در مقابل چشمان‌مان به روی صحنه آورد. باورنکردنی است. از کناره کویر تا ساحل دریا را در چند ساعت می‌توان پیمود و اکنون همه چیز فرح بخش بود. از گلوگاه به سمت گرگان و از آن‌جا بدون وقفه به سمت گنبد کاووس برانید.

حرکت به سمت گنبد کاووس: بعد از ظهر

 

منبع: aftabir

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.