شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

مردان نمکی در انتظار مسافران نوروزی

مردان نمکی در انتظار مسافران نوروزی

استان زنجان مانند بسیاری از استان‌های کشورمان، با برخورداری از جاذبه‌های متعدد و متنوع گردشگری، می‌تواند گزینه مناسبی برای سفر در ایام نوروز باشد.

اگر این استان را برای گذران تعطیلات نوروزی‌تان انتخاب کنید، می‌توانید علاوه بر تماشای آثار تاریخی فرهنگی آن، سری هم به جاذبه‌های طبیعی و مناظر سرسبز و باطراوت آن بزنید و بهار دلپذیری را در آن تجربه کنید.

● گنبد سلطانیه

قبل از ورود به شهر زنجان و در ۳۵ کیلومتری این شهر بنای عظیم و باشکوهی واقع شده که بزرگ‌ترین بنای آجری ایران و سومین گنبد بزرگ جهان به شمار می‌رود؛ گنبدی که به دستور ارغون شاه، ایلخان مغول ساخته شده و منشأ احداث بناهای عظیم در جهان است. بناهایی مثل کلیسای جامع مریم مقدس (سانتا ماریا) در فلورانس ایتالیا و مسجد ایاصوفیای ترکیه با الهام از این گنبد ساخته شده‌اند.

● بنای رختشویخانه

اگر از عمارت ذوالفقاری در شهر زنجان به سمت چپ و قلب بافت تاریخی شهر، موسوم به عباسقلی‌خان و محل معروف به گودال باباجمال حرکت کنید، بنای رختشویخانه زنجان پذیرای قدوم شماست. ‌زمین این بنا در سال ۱۳۴۷ هـ. ق. توسط مرحوم علی‌اکبرخان توفیقی، رئیس بلدیه (شهردار) وقت خریداری و توسط ۲ برادر به نام‌های مشهدی اکبر (معمار) و مشهدی اسماعیل (بنّا) ساخته شد. آب این رختشویخانه که محل عمومی برای شستشوی لباس بوده، از قنات قلعچه میربهاءالدین تأمین و توسط بانویی به نام معصومه خانم که کارمند شهرداری بوده، اداره می‌شده است.

● سوغاتی یادتون نره

از چاقوی زنجان و شهرت آن که حتما چیزهایی شنیده‌اید. اگر بخواهید دست خالی به شهر خود برنگردید شاید این وسیله بهترین انتخاب برای شما باشد. برای تهیه آن می‌توانید سری به مجموعه بازار زنجان بزنید.

مجموعه بازار زنجان یکی از طولانی‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان به شمار می‌رود و به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازار بالا و پایین به ۲ قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. بازار زنجان در مرکز شهر و به فاصله کم و تقریبا روبه‌روی عمارت ذوالفقاری واقع شده است و می‌توانید در آنجا سوغاتی‌هایی نظیر چاقو، چارق و ملیله تهیه کنید و به عنوان تحفه زنجان به دیار خود ببرید.

● کاروانسراهای سنتی

اگر هوس کردید پس از گشت‌و‌گذار و خرید، در یک محیط سنتی و باصفا غذای خود را نوش جان کنید و لحظه‌های به یاد ماندنی برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید، سری به کاروانسرای سنگی زنجان و سفره‌خانه سنتی حاج داداش بزنید. دیزی این کاروانسرا حرف ندارد.

● غار کتله‌خور

راستی اگر اهل غارنوردی هستید حتماً سری به غار کتله خور زنجان بزنید که یکی از پدیده‌های طبیعی و زیبای ایران محسوب می‌شود. این غار در ۱۴۰ کیلومتری جنوب زنجان واقع شده و از طریق جاده زنجان ـ سلطانیه ـ خدابنده قابل دسترسی است. ‌به گفته دکتر قریب، استاد زمین‌شناسی، غار کتله‌خور زنجان در مقام مقایسه با غارهای مهم و مشهور فرانسه و یوگسلاوی، از جهاتی برتر و دیدنی‌تر است.

این غار از ۳ طبقه تشکیل شده و دارای تونل‌های فرعی و ستون‌های زیادی در گذرگاه‌های اصلی‌اش است. قندیل‌های مخروطی آویزان از سقف‌ها هم بر اثر داشتن ناخالصی‌ها، رنگ‌های متنوعی به خود گرفته‌اند که بر زیبایی آنها افزوده است. قندیل‌هایی هم که ترکیباتی نداشته یا ترکیبات کمتری دارند، به صورت بلورهای شیشه‌ای بسیار شفاف مشاهده می‌شوند که آنها هم در نوع خود زیبا هستند.

نکته جالب و حائز اهمیت درباره این قندیل‌ها این است که هنگام غارنوردی در این غار، با قندیل‌هایی با اشکال شیرخوابیده، پنجه شیر، لباس عروس، قلعه شمع، سگ شکاری، دست شیطان، عروس و داماد، نخل سوخته، مریم مقدس، دو جادوگر و سفره عقد مواجه می‌شوید که انگشت به دهان و متحیرتان خواهد کرد.

● مردان نمکی در انتظار شما هستند

در عمارت ذوالفقاری زنجان که محل نگهداری مردان نمکی است، می‌توانید پیکره‌هایی را ببینید که بخشی از گوشت، پوست، مو، پوشاک و سایر لوازم شخصی آنها سالم مانده است. پیکره‌هایی که متعلق به ۱۷۰۰ سال پیش بوده و از معدن نمک چهره‌آباد کشف شده‌اند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.