شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

برج شیشه (ارگ حکومتی اراک)

برج شیشه (ارگ حکومتی اراک)

مجموعه ارگ تاریخی و حکومتی شهر اراک که امروزه جز منزل سپهدار (که آن هم درحال باسازیه) چیزی از آن باقی نمونده، از بناهای عصر قاجاریه ست و در خیابان ادبجو ، روبه روی خیابان شهید کلاهدوز و انتهای کوچه شهید رنجبر قرار داره. این مجموعه به مباشرت یوسف خان گرجی (سپهدار اعظم) هم زمان با احداث نخستین پایه ها و نشانه های شهر اراک در زمان فتح علیشاه قاجار بنا شد .
ارگ یا مقر حکومتی در بافت قدیمی اراک در خارج از فضای اصلی شهر و در قسمت شمالی آن قرار داشته. این فضای اداری، حکومتی یا مساحت گسترده خود دارای فضاهای مختلفی بوده. بنای ارگ حکومتی متشکل از قسمت اداری و خانه سپهدار که امروزه از عمده بنای آن اثری باقی نیست به سال ۱۲۳۱ هجری نسبت داده می شه. مساحت این ارگ بنا به نوشته سالنامه معارف عراق برابر۵/۱ بقعه ( قطعه زمین) یا ۵/۱ برابر یکی از قطعات واقع در بافت قدیمی بوده. ارگ حکومتی متشکل از فضاهای اداری ،نظامی و پذیرایی بوده.
این بنا در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، ولی در سال ۱۳۶۱ و بر خلاف قانون به همراه قسمتی از خانه سپهدار و عمارت نظمیه قدیم شهر اراک تخریب شد.هم اکنون از این بنا به عنوان کتابفروشی استفاده میشود!

 

منبع:hamgardi

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.