شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سرزمینی که ناپلئون و هیتلر را زمین گیر کرد

سرزمینی که ناپلئون و هیتلر را زمین گیر کرد

روسیه با تمام پهناوری و جاذبه های گردشگری اش، سرمای سختی در زمستان دارد تا جایی که با کمک از همین سرما روس ها توانستند بر نیروهای مهاجم فرانسه و آلمان نازی پیروز شوند.

جشن های سال ۲۰۱۲ در خیابان های برفی روسیه با شور و شوق ویژه ای برگزار شد. خیلی از گردشگران ترجیح می دهند سال نوی میلادی را در مسکو تحویل کنند. هرچند روسیه یک کشور سردسیر و برفی است که در زمستان گردشگرانش کم می شود اما از آنجا که در فصل پرسفر نیست می توان با قیمتی ارزان تر به آن سفر کرد.

البته اگر بتوانید سرمای آن را تحمل کنید. فستیوال موسیقی بهاره در ماه اردیبهشت اجراهای مختلف از اپراها و موسیقی های محلی را دربر می گیرد. جشنواره فیلم مسکو در پاییز و در سال های فرد برگزار می شود.

مامیف کورگن (MamayevKurgan) یادگار جنگ استالینگراد است و یادبودهای سربازانی را که کشته شدن دربر دارد. کاخ موزه هرمیتیج (Hermitage) در سنت پیترزبورگ با داران بودن بیش از سه میلیون اثر تاریخی هنری به جامانده از یک قرنو نیم سلطنت تزارها یکی از بزرگ ترین مجموعه های هنری – تاریخی اروپا است.

پارک لایند (Lapland) که توسط یونسکو حفاظت می شود با دارابودن ۲۷۸۴ کیلومترمربع وسعت و ۳۳ گونه مختلف پستانداران و پرندگان از دیگر جاذبه های دیدنی روسیه است.

روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزرف دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد و پس از فروپاشی شوروی، این روسیه است که با ۱۷/۴۰۰/۰۷۵ کیلومترمربع وسعت، پهناورترین کشور جهان به شمار می رود. در حقیقت وسعت روسیه دوبرابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمنریکاست. دیدنی های طبیعی و تاریخی روسیه باعث شده این کشور مقصد جهانگردان بسیاری باشد.

● عمیق ترین دریاچه جهان

دریاچه بایکال، عمیق ترین دریاچه جهان است که در شرق سیبری واقع شده است. با زلال ترین آب دریاچه ای روی زمین، این دریاچه ۱۵۰۰ متر عمق دارد. همچنین دریاچه بایکال بزرگ ترین منبع آب شیرین جهان به شمار می آید که تقریبا ۲۰ درصد تمام آب شیرین روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. این دریاچه ۳۱۵۰۰ کیلومترمربع پهناوری دارد.

● کامچاتکای جهانی

صدها آب فشان که بخار و آب از آن خارج می شود در این مطنقه که نام آن کامچاتکا است قرار گرفته اند. این محل در آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و تنها دشت آب فشانی در اوراسیا (در کنار دشت آب فشانی موتنوفسکی) و دومین آب فشانستان بزرگ در جهان است. حوزه آبخیز این دره شش کیلومتر درازا دارد و در حدود ۹۰ آب فشان و شمار زیادی چشمه آب گرم در این دره موجود است. دسترسی به این دره دشوار است و با کرایه یک بالگرد می توان به آن رسید.

● برای کشته شدگان جنگ جهانی

مجسمه مادر روسیه که شمشیری را در دست دارد یکی از زیباترین آثار هنری روسیه است. عظیم و یادبود گرانبها به یاد کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این مجسمه با ۸۵ متر ارتفاع در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین مجسمه تاریخی ثبت شده است، این زن نماد کشور روسیه است.

● ۱۰ کلیسا با هم

کلیسای جامع «سنت باسیل» واقع در میدان سرخ، بی شک بنایی بی همتاست و بلندترین بنای مسکو تا قرن شانزدهم به شمار می رفت اما سازه اصلی «کلیسای تثلیث» و بعدها «کلیسای جامع تثلیث» است که هشت کلیسای دیگر دور آن هستند و کلیسای دهم نیز در سال ۱۵۸۸ ساخته شد. این بناها در سال ۱۹۲۹ به طور کامل به موزه تبدیل شد و از سال ۱۹۹۰ این بنا به همراه کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو شناخته شد.

کلیسای جامع سنت باسیل در جنوب میدان سرخ واقع است که بیشتر به عنوان یک بنای تاریخی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد و مراسم مذهبی در آن اجرا نمی شود.

در مقابل کلیسای جامع سنت باسیل مجسمه یادبود مینین و پوژارسکی قرار دارد که اولین مجسمه یادبود مسکو به شمار می رود و در سال ۱۸۱۸ ساخته شده است.

● کاخ کرملین مسکو

کاخ کرملین یک قلعه تاریخی است که به صورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و از جنوب بر رودخانه مسکو، از شرق بر میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر مشرف است. این کاخ مرکز تصمیم گیری سیاسی روسیه در مسکو وقاع شده است و آن را باید نمادی از معماری روسیه دانست. کاخ کرملین شامل تعدادی کاخ و کلیسا است. در حیاط اصلی کاخ بزرگ ترین ناقوس جهان به چشم می خورد. بزرگ ترین کلیسای مسکو، کلیسای جامع اوسپنسکی است که در سال های ۱۴۷۵ تا ۱۴۸۵ ساخته شده است.

ساخت کرملین در تاریخ ۱۹ ژوئیه سال ۱۴۸۵ پایان یافت. کاخ کرملین جدید روی عمارت قدیم که از سنگ سفید بوده ساخته شده است. بخش هایی از دیوارهای قدیمی را با دیوارهای آجری بلند و ضخیم، حفظ کرده اند. این کاخ محل استقرار رئیس جمهور روسیه نیز هست. مقبره لنین نیز در سال ۱۹۲۴ در کنار دیوار کرملین بنا نشد. این بنا یکی از شاهکارهای معماری شوروی سابق به حساب می آید.

● مهم ترین میدان مسکو

میدان سرخ که مهم ترین میدان مسکو و روسیه است، در بیورن باروهای شرقی کرملین واقع شده و حدود ۷۲ هزار مترمربع وسعت دارد. این میدان در اوایل قرن پانزدهم به عنوان بازار ساخته شد. بعد از آنکه میدان سرخ از حالت بازار خارج شد بناهای یادبودی در آن نصب شد. یکی از بخش های جدیدی که در سال های اخیر (سال ۱۹۹۵) به میدان سرخ اضافه شده است. دروازه ورودی آن است که البته در ابتدای ساخت این میدان به عنوان بازار وجود داشته اما بعدها چون میدان سرخ برای رژه و نمایش جنگ افزار و ماشین های سنگین مورد استفاده قرار می گرفته، مجبور به تخریب آن شده اند.

در زمان جشن های هشتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس شهر مسکو تصمیم گرفته شد نمای میدان سرخ تا حد امکان به حالت اولیه آن برگردانده شود و به همین دلیل این دروازه بسیار زیبا که کلیسای کوچکی هم در داخل دیوار آن بنا شده است به میدان سرخ اضافه شد. روی سنگ فرش جلوی این کلیسای کوچک صفحه ای فلزی قرار دارد که نام آن کیلومتر صفر است. یعنی تمام مسیرها از مسکو به نواحی دیگر از این نقطه حساب می شود.

● کوه های البروس

بلندترین نقطه روسیه این کوه ها هستند، حتی برخی معتقدند بلندترین نقطه اروپا نیز کوه های البروس است. بسیاری از گردشگران برای اسکی و اسنوبرد هرساله به این کوه ها می آیند. ارتفاع کوه البروس ۵۶۰۰ متر برآورد شده است.

● آنچه باید دانست

برای سفر به روسیه باید ویزای ویژه روسیه که از سفارت آن کشور قابل دریافت است، داشته باشید و همین طور برای رانندگی در روسیه به گواهینامه بین المللی (IDP) نیاز است. مراکز خرید شهر مسکو عبارتند از خیابان تورسکایا، خیابان آربات جدید و قدیم، فروشگاه مانژ، هنید کرافت، سینیور مال و مراکز خرید شهر سن پترزبورگ عبارتند از خیابان نفسکی. همچنین واحد پول روسیه روبل است. حتما در سفر به روسیه وقت زیادی را به بازدید از شهر سن پترزبورگ اختصاص دهید چراکه این شهر چندین کاخ و موزه و کتابخانه معروف را دربر می گیرد.

در اطراف کاخ های این شهر رودخانه ای جریان دارد که شهر را به چیزی شبیه شهر ونیز در ایتالیا تبدیل کرده. مراکز دیدنی شهر سن پترزبورگ عبارتند از: موزه آرمیتاژ که فرش ۲۵۰۰ سله ایران به نام پازیریک در آن نگهداری می شود، قصر تابستانی پیترهوف، تئاتر و سایر برنامه های هنری.

● کی برویم؟

بهترین زمان سفر به روسیه مرداد و اوایل شهریور است که گرم ترین فصول روسیه به شمار می روند اما زمستان های روسیه طاقت فرسا و به شدت سرد است به طوری که در مسکو هوا به ۵۰- یا ۶۰- درجه سانتی گراد می رسد ولی بازهم در این فصل علاقه مندان به گردشگری برای لذت از برف و سرما دل را به دریا می زنند و در رستوران های مسکو و اطراف به تماشای بارش برف و لذت از میهمانی های روس ها می پردازند.

بهار انتخاب مناسبی برای سفر به روسیه نیست چراکه در این فصل برف ها شروع به آب شدن می کنند و مشکلات فراوانی برای رفت و آمد در خیابان ها ایجاد می کنند.

هوای روسیه خشک است. به همین دلیل حتی در مناطق شمالی نزدیک به سیبری در تابستان دمای هوا به ۲۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد. در مسکو و سن پترزبورگ دما در تابستان بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد در تغییر است.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.