شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قدیمی ترین شهرهای اروپا

قدیمی ترین شهرهای اروپا

در اروپا شهرهای فراوانی وجود دارند که صدها سال از تاریخ تشکیل آنها می‌گذرد و مغرور از چنین سابقه‌ای، به انبوه گردشگران خود فخر می‌فروشند. اما در بین این جاذبه‌های تاریخی چندصدساله می‌توان به مناطقی برخورد که از هزاران سال پیش تا به امروز همچنان پابرجا مانده و حتی یک‌بار هم خود را خالی از جمعیت ندیده‌اند.

این شهرها هنوز هم از گذشته‌های بسیار دور خود نشانه‌های بی‌شماری دارند. خانه‌ها، معابد، میدان‌ها، بناها و بی‌شمار ابنیه و جاذبه‌ که با وجود سپری شدن هزاران سال از قدمت‌شان باز هم می‌توان اجزای تشکیل‌دهنده آنها را با همان احساس اولیه لمس کرد.

اما در این میان، کدام شهر را می‌توان قدیمی‌ترین شهر اروپا نامید؟ آنچه در ادامه خواهید خواهند، مجموعه‌ای از پنج شهر تاریخی و کهن اروپاست که از هزاران سال پیش از میلاد تا امروز زندگی را در خود حفظ کرده و به قدیمی‌ترین شهرهای زنده اروپا تبدیل شده‌اند.

۱) آتن، یونان

آتن زادبوم یونان کلاسیک و تمدن غربی، مملو از بناها و مناظر زیبا و چشم‌نوازی است که تصویری تازه از گذشته‌های بسیار دور این شهر را برای بینندگان تداعی می‌کند. اگرچه قدمت سکونت در این شهر به قرن‌های یازدهم تا هفتم پیش از میلاد بازمی‌گردد، اما تاریخ مکتوب شهر «آتن» متعلق به هزارو ۴۰۰سال پیش از میلاد است. این شهر از جاذبه‌های تاریخی متعددی برخوردار است که از مهم‌ترین آن می‌توان به بنای «آکروپلیس» و معابد مرمرین آن اشاره کرد؛ بنایی که برای پرستش «الهه آتنا» ساخته شده بود.

ویرانه‌های رومی این شهر نیز یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی آتن به شمار می‌رود که همراه با «کاخ سلطنتی» در میدان «سینتاگما» و بسیاری دیگر از مغازه‌ها، رستوران‌ها و ابنیه تاریخی، همچنان مملو از جمعیت، باقی مانده است.

۲) آرگوس یونان

آرگوس که از هفت‌هزار سال پییش تاکنون هیچ‌گاه خالی از سکنه نبوده، بی‌شک یکی از قدیمی‌ترین شهرهای زنده یونان و حتی اروپاست. با این وجود تاریخ این شهر کهن از نیمه دوم هزاره اول پیش از میلاد نگاشته شده است. زمین‌های حاصلخیز و دشت‌های سرسبز شهر «آرگوس» باعث شده است کشاورزی شیوه اصلی معیشتی مردم از گذشته تا به امروز باشد.

این شهر همچنین از جاذبه‌های تاریخی درخور نیز برخوردار است که همواره محلی برای علاقه‌مندان به تاریخ به شمار می‌رود. از جمله بهترین بناهای تاریخی و شناخته‌شده این شهر، معبد «هیریون» است که متعلق به الهه «هرا» بوده و از معروف‌ترین معابد «آرگوس» به شمار می‌رود.

۳) پلودیو، بلغارستان

آثار و نشانه‌های به دست‌آمده از این شهر حاکی از آن است که «پلودیو» قدمتی هشت‌هزار ساله دارد. امروز این شهر با تمام گنجینه‌های تاریخی خود، دومین شهر بزرگ بلغارستان نیز محسوب می‌شود. «پلودیو»، در بین دشتی وسیع که در میانه دو رشته‌کوه آرمیده است، قرار گرفته و ردپاهایی از تاریخی دور و دراز را در خود جای داده است. رومی‌ها و به ویژه عثمانی‌ها، دو امپراتوری مقتدری بودند که در طول سال‌ها حضور و حکمرانی خود در این سرزمین شاهکارهای معماری بی‌شماری از خود برجای گذاشتند که از آن جمله می‌توان به «مسجد بزرگ» شهر در مرکز «پلودیو» اشاره کرد. «سالن تئاتر» رومی که در بافت قدیمی شهر قرار گرفته و در دهه ۷۰ میلادی کشف شد از جاذبه‌های دیدنی «پلودیو» محسوب می‌شود که خیابان‌هایی نورانی با فروشگاه‌های لوازم هنری متعدد دورتادور آن را دربر گرفته‌اند.

۴) چانیا، جزیره کرت؛ یونان

شهر بندری «چانیا»، با آن جو و فضای ونیزی خود، یکی از پرجاذبه‌ترین تفرجگاه‌های ساحلی جزیره «کرت» به شمار می‌رود که همه‌ساله گردشگران بسیاری برای دیدن زیبایی‌های طبیعی و آثار تاریخی آن به این شهر مسافرت می‌کنند. گردشگران و علاقه‌مندان به جاذبه‌های ساحلی می‌توانند علاوه بر سواحل طولانی این شهر سه‌هزارو ۴۰۰‌ساله، از فروشگاه‌های دیدنی و رستوران‌های آن نیز لذت ببرند. بی‌شک باید گفت، گردشگری، امروز، از منابع مهم درآمدزایی این شهر محسوب می‌شود. شهر تاریخی «چانیا» که از زیباترین نواحی شهری در جزیره کرت برخوردار است همچنان تاریخ و به ویژه آثار ونیزی و ترک خود را حفظ کرده است.

۵) لارناکا، قبرس

لارناکا، قدیمی‌ترین شهر قبرس است و آثار موجود در آن قدمت این شهر را متعلق به شش‌هزار سال پیش نشان داده است. این شهر ساحلی همچنان به عنوان یکی از مقصدهای برتر گردشگری قبرس محسوب می‌شود. از مهم‌ترین مناظر دیدنی این شهر ویرانه‌هایی موسوم به «کیتیوم» باستان است که به قرن سیزدهم پیش از میلاد تعلق دارد. علاوه بر آن می‌توان به مناطق دیگری همچون ویرانه‌های «دیوار سیکلوپین» که با تخته سنگ‌هایی بزرگ بنا شده‌اند و آبراه قدیمی یا «کامارس» که در بیرون شهر قرار دارد اشاره کرد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.