شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

ژنو شهری متفاوت در دل اروپا

ژنو شهری متفاوت در دل اروپا

ژنو بین کوه های آلپ و جورا Jura و در جنوب غربی سوییس و دریاچه ژنو واقع شده است

ژنو بین کوه‌های آلپ و جورا (Jura) و در جنوب‌غربی سوییس و دریاچه ژنو واقع شده است. دو رودخانه Rhone و Arve این شهر را قطع می‌کنند. ارتفاع شهر از سطح دریا حدود ۳۷۳متر است. ژنو نقطه مرکزی تقاطع شاهراه‌های اروپا محسوب می‌شود و موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی دارد. فاصله آن از تهران حدود ۵/۵ساعت و تا پاریس و میلان با هواپیما تنها یک ساعت و از لندن، رم یا مادرید فقط دو ساعت است.

زمان محلی: یک ساعت جلوتر از گرینویچ و از آخرین یکشنبه مارس تا آخرین شنبه اکتبر دو ساعت جلوتر از گرینویچ است.

آب‌وهوا: دمای هوا معتدل است و سرما و گرمای شدید در آن وجود ندارد، بنابراین بازدید از سوییس در تمام اوقات سال میسر خواهد بود. تابستان گرم از حدود ژوئن شروع می‌شود و تا سپتامبر ادامه دارد و هرچند برای فعالیت‌های بیرون از خانه مناسب است اما پرازدحام‌ترین اوقات برای گذراندن تعطیلات محسوب می‌شود. جایگاه‌های اسکی از اواخر نوامبر که بارندگی شروع می‌شود تا آوریل که برف‌ها شروع به آب‌شدن می‌کند، آماده ارایه خدمات هستند.

پول رایج: پول رایج قانونی فرانک سوییس است. یورو در بیشتر فروشگاه‌ها و از طرف سرویس‌دهندگان CFF، دفاتر پستی و برخی رستوران‌ها قابل‌قبول است. با این حال می‌توانید پول خود را نیز به فرانک تبدیل کنید.

زبان: اگرچه در مناطق مختلف سوییس به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و محلی صحبت می‌شود اما زبان عمومی در شهر ژنو، فرانسوی است.ژنو با ۱۸۵۷۲۶ نفر دومین شهر پرجمعیت کشور سوییس و پرجمعیت‌ترین شهر بخش فرانسوی‌زبان سوییس است. این شهر در کنار دریاچه ژنو قرار دارد. در این شهر سازمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد. همچنین این شهر دومین قطب اقتصادی کشور سوییس است. ژنو در جنوب‌غربی سوییس واقع‌شده و یکی از زیباترین شهرهای سوییس است. این شهر بسیار تمیز نزدیک به مرز فرانسه است. واحد پول آن فرانک سوییسی برابر حدودا هزار تومان است. زبان مردم در این شهر فرانسوی است ولی بیشتر آنها انگلیسی هم بلد هستند. مردم سوییس به سه زبان اصلی صحبت می‌کنند؛ آلمانی با لهجه سوییسی در شمال استفاده می‌شود. در جنوب‌شرقی، ایتالیایی و در غرب و جنوب‌غربی، فرانسوی صحبت می‌کنند. این شهر شباهت زیادی به شهرهای فرانسه دارد. سبک غذا، آب و هوا و رفتار مردم عامل این شباهت است. سوییس شامل ۲۶استان است که این شهر یکی از آنها به حساب می‌آید. از هر کدام از این استان‌ها یک نماینده ارشد مانند آمریکا به مرکز فرستاده می‌شود و علاوه بر آن ۲۰۰نماینده برای مجلس هر چهار سال انتخاب می‌شود. جمع این دو گروه مجلس سوییس را تشکیل می‌دهند. از بین نمایندگان ارشد هر استان هفت نفر انتخاب شده‌اند که هر سال یکی از آنها به رییس‌جمهوری سوییس و همچنین رییس دولت برگزیده می‌شود. جالب این است که هر قانونی از طرف مردم براساس یک رفراندوم تصویب می‌شود یا اینکه تعدادی از مردم در مورد قانون تصویب‌شده از طرف مجلس رفراندوم برگزار می‌کنند.

این شهر پیشرفته و زیبا در کناره غربی دریاچه ژنو واقع شده است. ژنو که به وسیله جامعه سیاسی بین‌الملل به عنوان محلی امن برای سازمان‌های جهانی به شمار می‌رود، موطن مجمع ملل و اتحادیه اروپا بوده است. امروزه این شهر مقر صلیب‌سرخ بین‌المللی و سازمان بهداشت جهانی است.

ژنو نسبتا خیلی دیر و در سال ۱۸۱۵ درست پس از شکست ناپلئون در منطقه به سوییس ملحق شد. زبان اصلی این شهر و بیشتر فرهنگ روزمره آن متاثر از فرانسه است. در ضمن ژنو از نظر تاریخی مامن نمو هنری بوده است. برخی از شخصیت‌های برجسته ادبیات جهان که به منظور الهام گرفتن هنری در ژنو گرد آمدند عبارتند از: لردبایرون، گوته و داستایوفسکی.

به طور طبیعی طراحان اولیه شهر ژنو، نهایت استفاده را از محیط کنار دریاچه ژنو برده‌اند. پارک‌های زیبا و دلپذیر در امتداد ۳۷هکتار ساحل دریاچه ایجاد شده است. دریاچه به اندازه کمتر از ۱۰دقیقه پیاده‌روی از ایستگاه مرکزی کورناوین واقع شده و امروز یکی از مراکز تجاری و فرهنگی پرازدحام است که شمار زیادی از بهترین رستوران‌ها، مغازه‌ها، هتل‌ها، موزه‌ها و دیگر مراکز تفریحی در آن واقع شده است.

اگر از یک ساکن شهر بپرسید جالب‌ترین جای شهر کجاست احتمالا به ساختمان سازمان ملل که در این شهر واقع است اشاره خواهد کرد. پس از تاسیس صلیب‌سرخ در سال ۱۸۶۴، ژنو موطن بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی شد. دفتر اصلی اتحادیه اروپا و همچنین ادارات سازمان‌هایی نظیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز فیزیک اتمی اروپا (CERN) هنوز در این شهر قرار دارد. ژنو به وسیله رودخانه Rhone که از دریاچه ژنو سرچشمه می‌گیرد به دو قسمت تقسیم شده است. شهر قدیم در ساحل جنوبی یا کرانه باختری، ایستگاه راه‌آهن در شمال رودخانه و فرودگاه در شمال غربی و مرز فرانسه تنها چند دقیقه با اتوبوس راه است. بیشتر مناظر فاصله کمی با هم دارند و سیستم حمل‌ونقل عمومی بسیار قابل اطمینان است. در این شهر، تقریبا همه‌چیز از بانکداری و مناطق خرید گسترده گرفته تا مراکز فرهنگی و هنری غنی یافت می‌شود. ژنو پر است از موزه‌ها و تا حدود کمتری دیدنی‌های تاریخی. می‌توانید به یکی از پارک‌هایی که عمدتا به‌وسیله سرمایه افراد ثروتمند ساخته شده‌اند، بروید.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.