شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نمونه بارز یک بهشت زمینی

نمونه بارز یک بهشت زمینی

پیشنهاد سفر به اسالم وخلخال

شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل و در بین استان‌های آذربایجان شرقی، زنجان و گیلان قرار گرفته و به‌علت نزدیکی زیاد به استان گیلان از طبیعت بسیار زیبا و بکری برخوردار است که سالانه و با شروع فصول گرم سال شاهد حضور خیل عظیم مسافران، گردشگران، طبیعت‌گردان و کوهنوردان در این منطقه است.

منطقه خلخال در زمستان بسیار سرد و در تابستان دارای آب و هوای خنک و بسیار مطبوع است. با وجود اینکه فصل زمستان هم در شهر ما زیبایی‌های خاص خود را دارد، ولی مسافرت در این فصل، خطرات و دردسرهای خاص خودش را هم دارد. بهترین زمان برای مسافرت به خلخال، از اواسط بهار تا اواسط پاییز است که در این موقع از سال شما می‌توانید نمونه بارز یک بهشت زمینی را از نزدیک ببینید و احساس کنید.

این شهر همچنین کوهستان‌های سبز و مرتفعی دارد. قله آغ داغ با ارتفاع ۳۳۰۹ متر از سطح دریاهای آزاد بعد از سبلان دومین قله مرتفع استان محسوب می‌شود و تقریبا در جنوب شهرستان خلخال واقع شده است.

دامنه‌های این کوهستان همه ساله هنگام بهار لباس تازه‌ای از گلزار و چمنزار به خود می‌پوشد و بالاخص گیاه خوراکی ریواس که در مناطق کمی در کشور می‌روید به وفور در دامنه‌های این کوهستان یافت می‌شود و مزه منحصر به فرد و خاص خودش را دارد.

هر ساله در اواخر خردادماه که بهترین فصل صعود همگانی به این قله است، همایش صعود سراسری قله آغ‌داغ با حضور خیل عظیم مشتاقان و ورزشکاران از استان‌های مختلف کشورمان برگزار می‌شود.

بنا به گفته استادان و کارشناسان فن صعود زمستانی به این قله یکی از صعود‌های مشکل و فنی رشته کوهنوردی به حساب می‌آید.

● مسیر دسترسی به خلخال

برای کسانی که از مناطقی غیر از شمال غرب و غرب کشور و از طریق وسایط نقلیه عمومی قصد مسافرت به خلخال را دارند، پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به ترمینال غرب تهران، اقدام کنند. مدت زمان مسافرت به‌طور متوسط ۸ ساعت است اما کسانی که از اتومبیل شخصی استفاده می‌کنند، مسیر‌های زیادی را پیش روی خود دارند، اول مسیری است که از سمت قزوین و رشت قابل دسترسی است. در مسیر آستارا و حدود ۱۵ کیلومتر قبل از شهر هشتپر، در محلی به اسم سه راهی اسالم، جاده سمت چپ را دنبال می‌کنید، پس از طی مسافتی حدود ۷۵ کیلومتر به شهر خلخال می‌رسید. قابل ذکر است این جاده به لحاظ سرسبزی و زیبایی خاصی که دارد یکی از جاده‌های توریستی کشور محسوب می‌شود.

همچنین گزینه دیگری را که پیش رو دارید، مسیر اردبیل به خلخال است که حدود ۱۱۵ کیلومتر بوده و ارتباط خلخال با بقیه شهرهای استان اردبیل از طریق این جاده است که برای گذر به شهر سرعین نیز از این جاده استفاده می‌شود.

● پیشنهاد به مسافران اردبیل و سرعین

به مسافران اردبیل و سرعین پیشنهاد می‌شود، مسیر رفت یا برگشت خود را به‌جای مسیر هشتپر - آستارا - اردبیل از مسیر اسالم - خلخال - گیوی - اردبیل استفاده کنند. مطمئنا چشم‌انداز مسیر خلخال به اندازه کافی زیبا خواهد بود که از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد. همچنین در این مسیر از آبگرم معدنی (ایستی سو) شهرستان کوثر هم می‌توانید استفاده کنید که به لحاظ درمانی یکی از بهترین آب‌های معدنی استان اردبیل به شمار می‌رود. .

این منطقه همچنین به لحاظ کوهستانی بودن و هم مرز بودن با استان گیلان دارای کوه‌های مرتفع و طبیعت بکر و زببا برای علاقه‌مندان است. همچنین دیواره‌های صخره‌ای که به علت عدم اطلاع‌رسانی خیلی‌ها از وجود آن بی‌خبرند بسیار مناسب برای ورزش صخره نوردی است.

همچنین شهر خلخال با ارتفاع حدود ۱۸۰۰ متر از سطح دریا و به لحاظ دارا بودن مکان‌های بکر و عاری از هرگونه نویز‌های نوری مکان بسیار مناسبی برای انوع رصد‌هاست. شما با طی مسافت زمانی حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از خود شهر، به مکانی می‌رسید که تمام ستاره‌های قابل رویت با چشم غیرمسلح قابل دیدن هستند.

● سوغات خلخال

کسانی که به خلخال مسافرت می‌کنند اگر دست خالی از این شهر خارج بشوند، خیلی چیز‌ها را از دست داده‌اند. پیشنهاد ما این است که حتما از سوغات خاص این شهر استفاده کنند.

نان‌های روغنی نزیک، تل تل و چای چورگی، عسل طبیعی خلخال که به لحاظ بکر بودن و کوهستانی بودن منطقه مطمئنا یکی از غنی‌ترین و طبیعی‌ترین عسل‌های کشور است و فرآورده خاص عسل که مخصوص شهر خلخال است عبارتند از: شیرعسل، هویج عسل و پرتقال عسل و صنایع دستی همچون گلیم، جوراب‌های پشمی دستباف، شال، قالیچه و مهم‌تر از همه که شهرت جهانی دارد جاجیم خلخال است که از کیفیت بالایی در میان جاجیم‌های ایرانی برخوردار است.

البته در بهار و تابستان اگرچه در تمامی نقاط کشور انواع میوه‌ها موجود است اما در خلخال انواع میوه‌ها که هر کدام از این میوه‌ها را در فصل خودش می‌توانید پیدا کنید، موجود است. انواع سیب، گلابی، زرد آلو، هلو، انواع آلو، گیلاس، آلبالو، گردو، انگور، توت، خیار، کمبزه، شاتوت و ریواس جزو مرغوب‌ترین این میوه‌هاست.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.