شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

خوشا شیراز و وضع بی مثالش

خوشا شیراز و وضع بی مثالش

اگر عزم شیراز کردی, بخوان

حتما شنیده‌اید که شیراز در اردیبهشت‌ماه، مثل بهشت است و شاید هم همین حالا در حال تدارک سفر به این بهشت زمینی هستید. واقعیت این است که استان فارس و به خصوص شهر شیراز در اردیبهشت‌ماه یکی از گردش‌پذیرترین نقاط ایران است و با آثار باستانی بی‌شمار و طبیعت زیبایش، مقصدی ایده‌آل برای یک سفر بهاری به شمار می‌رود...

اماکن توریستی استان فارس، فقط به شیراز خلاصه نمی‌شود و مناطق دیدنی فراوانی در این استان پذیرای شما هستند.به همین دلیل مطالبی را درباره یک سفر سالم به استان فارس و شیراز و سوغات‌های این شهر تهیه کرده‌ایم. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، این صفحه را در چمدانتان بگذارید و به عنوان راهنمای سفر سلامت همراه خود ببرید.

● بـا چـه وسـیـلـه‌ای برویـم؟

برای رفتن به شیراز شما سه راه دارید یا سوار اتوبوس شوید یا با وسیله نقلیه شخصی خودتان بروید یا با هواپیما راهی شوید. راه‌آهن شیراز با این که دوسال پیش افتتاح شده است، هنوز چندان فعال نیست. اگر مبدا سفر را تهران در نظر بگیریم؛ بلیت اتوبوس‌های شیراز بر حسب کیفیت اتوبوس از ۱۲ هزار تومان تا ۲۲ هزار تومان در ترمینال‌های مختلف به فروش می‌رسند.

از آنجا که مسیر طولانی و حدود ۱۱ ساعت راه است؛ بهتر است اتوبوسی را انتخاب کنید که صندلی‌های راحت‌تر و امکانات بیشتری داشته باشد تا وقتی به شیراز رسیدید دچار کمردرد و پادرد و خستگی مفرط نشده باشید. قیمت بلیت هواپیمای تهران-شیراز هم ۶۳ هزار تومان است که رفت و برگشتش می‌شود ۱۲۶ هزار تومان. سفر با هواپیما حدود ۵۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. اگر هم بخواهید با ماشین شخصی خودتان بروید، باید پول بنزین را در نظر بگیرید ولی البته به صرفه‌تر است چون می‌توانید در مسیرتان به تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رستم و بسیاری از مناطق دیدنی بروید در حالی که اگر اتوبوس یا هواپیما را انتخاب کنید، مجبور می‌شوید بعد از رسیدن به شیراز برای رفتن به هرکدام از این مناطق که خارج از شهر هم هستند، کرایه تاکسی دربستی بپردازید.

● کـفـش راحـت بـپـوشـیـد

بیشتر نقاط باستانی اطراف شیراز که شما باید برای تماشایشان قدم رنجه کنید، کوهستانی‌اند بنابراین باید تجهیزات کافی و مناسب همراه داشته باشید. منطقه پاسارگاد که در ۱۳۵ کیلومتری شیراز واقع شده و مقبره کوروش در آنجا قرار دارد، یک منطقه روستایی و فاقد امکانات رفاهی است. نقش رستم و نقش رجب هم ۵۵ کیلومتر از شیراز فاصله دارند که در واقع دو کوه روبروی هم هستند. نقش رستم، مجموعه کاخ‌های خشایارشاه است و نقش رجب، مقبره پادشاهان هخامنشی که دقیقا بالای کوه قرار دارد و شما برای رسیدن به آن نقطه باید کفش کتانی و کوله‌پشتی شامل آب معدنی، ساندویچ سبک مثل نان و پنیر و کرم ضدآفتاب همراه داشته باشید و حتما از کلاه سایه‌بان استفاده کنید اما به مشهورترین نقطه یعنی تخت جمشید واقع در ۴۵ کیلومتری شیراز که می‌رسیم، همه امکانات رفاهی از قبیل رستوران و کافی‌شاپ و کافی‌نت و فروشگاه را می‌بینیم که می‌تواند استراحتگاه خوبی برای مسافران باشد اما حواستان باشد که تخت جمشید هم پیاده‌روی، کوهنوردی و پله‌نوردی زیاد دارد؛ مبادا با کفش میهمانی یا صندل به این مکان بروید که شیرینی سفر به کامتان زهر می‌شود! در جاده شیراز -کازرون هم مکان‌های دیدنی مثل دشت نرگس و دریاچه آب شیرین پریشان، غار شاپور و کاخ اردشیر ساسانی واقع شده‌اند که برای دیدن غار شاپور و مجسمه سنگی باستانی و غول پیکری که در دهانه غار تعبیه شده باید یک کوهنوردی سنگین را به جان بخرید. اگر دوست دارید به تماشای دریاچه‌های آب شور مشهور اطراف شیراز مثل بختگان و مهارلو بروید، حواستان باشد که به دلیل خشکی هوا کرم مرطوب‌کننده همراه ببرید و موقع پیاده‌روی در میان نمک‌ها حسابی مراقب دست و پایتان باشید.

اما وقتی وارد شهر شیراز می‌شوید، دیگر چندان نیازی به کوهنوری ندارید ولی به هرحال برای پیاده‌روی‌های طولانی در میان باغ‌ها و خانه‌های باستانی و زیبای شهر آماده باشید. در شیراز باغ‌های مشهور و تاریخی مثل باغ دلگشا، باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ تخت، باغ جنت و باغ جهان‌نما وجود دارند که خانه اعیان و اشراف قدیمی در آنها واقع شده و امروز برای بازدید عموم طراحی شده‌اند. در تعدادی از این باغ‌ها چشمه‌های آب قنات مثل آب رکناباد جاری است که به خنکی و طراوت فضا می‌افزاید. درخت سروناز که درخت مشهور شیراز است و در غزل‌های حافظ و شاعران دیگر مکرر از آن یاد شده است، در این باغ‌ها به‌وفور به چشم می‌خورد. پس مراقب باشید که در این باغ‌های زیبا سلامت محیط زیست را رعایت و از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کنید و زباله‌هایتان را در محل مخصوص بریزید.

● عرقیات، چاقاله و سوغات سالم!

وقتی در اردیبهشت‌ماه به هرکدام از تفرجگاه‌های شیراز می‌روید، جلوی در ورودی چرخ دستی‌هایی را می‌بینید که چاقاله بادام، لواشک و قره‌قروت می‌فروشند. چاقاله بادام نوبر شیراز است چون این شهر بادام فراوان دارد ولی مراقب باشید که این چاقاله‌ها خوب شسته شده باشند و اگر به تمیزی‌شان شک دارید، بعد از خرید خودتان آنها را بشویید. لواشک‌ها و قره‌قروت‌هایی هم که دراین اماکن به شکل سنتی عرضه می‌شوند با وجود طعم و مزه‌شان به‌ندرت بهداشتی و سالمند پس اگر معده و دستگاه گوارش حساسی دارید از خوردن این خوراکی‌ها اجتناب کنید و برای بچه‌ها هم این محصولات را نخرید.

گذشته از اینها، اصل سوغات شیراز آبلیمو، عرقیات گیاهی و ترشی‌هایی است که پشت ارگ کریمخان به فروش می‌رسند. برای خرید گلاب، عرق نعناع، بهارنارنج، بیدمشک، نسترن، کاسنی و ده‌ها عرق گیاهی دیگر که در این مکان به فروش می‌رسند باید اصول بهداشتی و سلامت را در نظر داشته باشید. ترشی‌های کمیابی مثل ترشی تمبرهندی، ترشی گردو، ترشی هندوانه و ترشی گلک هم از سوغات مخصوص شیراز هستند که در مغازه‌های پشت ارگ به فروش می‌رسند. موقع خرید این محصولات به بهداشت و نحوه عرضه کردنشان توجه کنید و اگر قصد تست کردن دارید، هرگز انگشتتان را در ترشی فرو نکنید بلکه از قاشق‌های یکبار مصرف کوچکی که برای همین منظور در فروشگاه وجود دارد، استفاده کنید.

● اقـامـت

در شیراز هتل‌های زیادی وجود دارند که بر اساس کیفیت و امکانات طبقه‌بندی می‌شوند. هزینه هتل از شبی ۲۰ هزار تومان به بالا متغیر است. در این استان برخلاف استان‌های شمالی، خانه اجاره‌ای برای مسافران به‌ندرت پیدا می‌شود. در هرحال اقامت در هتل امن‌تر و سالم‌تر است ولی اگر نمی‌خواهید در هتل اقامت کنید تنها راهی که دارید چادر زدن است. اگر اهل کمپینگ هستید، برای چادرزدن در مناطق اطراف شهر حتما از چادرهایی با ایمنی مناسب استفاده کنید. به ویژه‌نامه نوروز سلامت مراجعه کنید تا توصیه‌های ما برای خرید و استفاده از چادر سفری را بخوانید.

● هـزیـنـه‌هـا

برای ورود به بیشتر مناطق توریستی شیراز و استان فارس باید بلیت‌هایی تهیه کنید که یا ۵۰۰ تومان قیمت دارند یا ۱۰۰۰ تومان. برای خرید سوغات هم اگر می‌خواهید عرقیات گیاهی خریداری کنید باید لیتری ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان پول پرداخت کنید و قیمت ترشی‌ها هم از کیلویی ۳۰۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰تومان متغیر است.

● آب زیـاد بنـوشـیـد

آب و هوای استان فارس چهار فصل است. سردترین نقطه‌اش «آباده» است که در قسمت کوهستانی شمال استان قرار دارد و گرم‌ترین قسمت «لار» که در جنوب استان است. شهر شیراز در منطقه معتدل استان قرار گرفته و از تهران کمی گرم‌تر است.

از نظر رطوبت، آب و هوای شیراز، آب و هوای خشکی محسوب می‌شود و به همین دلیل وقتی مشغول گشت‌وگذار در شهر یا خارج از شهر هستید حتما باید بطری‌های آب معدنی همراه داشته باشید و مرتب آب بنوشید تا دچار کم‌آبی و خشکی پوست نشوید.

ضمن اینکه نوشیدن آب زیاد مانع بروز یبوست در افرادی می‌شود که با تغییر مکان به اصطلاح آب به آب می‌شوند. نکته دیگر اینکه بیشتر مناطق استان فارس آفتاب نسبتا تندی دارد، به همین علت وقتی مشغول پیاده‌روی در میان کاخ‌های پادشاهان هخامنشی هستید، استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.