شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

بندر عسلویه

بندر عسلویه

شرحی از شهر عسلویه

عَسَلویه شهری از توابع شهرستان کنگان ویک منطقه عظیم صنعتی از توابع استان بوشهر در جنوب ایران است. این روستا در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی و در هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است.

موقعیت شهرعسلویه عرض جغرافیایی ۲۷درجه ۴۹ دقیقه و ۹۴ ثانیه طول جغرافیایی ۵۲ درجه ۶۲ دقیقه و ۱۹ ثانیه ارتفاع از سطح آب‌های آزاد ۱۸ متر (۶۲ فوت) تاریخچه شهر عسلویه بندر عسلویه سابقه بسیار دیرینه ای دارد . بر اثر تنشها و حوادث و دشمنی ها آثار تاریخی آن مانند قلعه ها و مساجد متعدد ویران و نابود گردید بندر عسلویه از بنادر اولیه خلیج فارس به شمار می آید که آن زمان بیش از پنج بندر فعال نبوده است که عبارتند از : بوشهر ، بصره ، سیراف، عسلویه و کنگ حکایتگر آن است که در دوره ساسانیان قبل از آن این بندر بوده و بعضی ها قائل هستند ۴۰۰۰ سال قبل از اسلام بندر عسلویه بوجود آمده است و تاریخ ذکر می کند زمانی که می خواستند بغداد را بسازند از بندر عسلویه و سیراف مالیات دریافت می کردند . لازم به ذکر است عسلویه جای فعلی نبوده بلکه در دامنه کوه قرار گرفته و بین دریا و خود این بندر درخت حرا فاصله انداخته است . که به مرور زمان جنگل مورد نظر خشک و دریا عقب نشینی کرده و مردم به دنبال آن کم کم از جای خود هجرت و جای فعلی سکنا گزیدند.

تاریخ غزالی در بغداد از زبان سند باد بحری می نویسد در سال ۴۰۰ هجری قمری وقتی که از بندر لنگه بطرف بصره عزیمت می کردیم سکان کشتی به طرف عسلویه می بستیم و برای اینکه از نیروی دریایی عسلویه در امان باشیم شبانه از دماغه نایبند می گذشتیم یعنی هزار و چند سال پیش صاحب قدرتی بوده است . جمعیت این بندر در قدیم چندین برابر جمعیت فعلی استو آثار و مساجد بسیاری داشته است . دوطایفه بزرگ به نام حرمی ها و نصوری ها که در عسلویه بوده اند جنگ بزرگی به راه می اندازند و در روز عید فطر جنگ اتفاق می افتد و بسیار مردم شجاع و با غیرت داشته که جلو این در گیری سینه سپر می کنند و تعداد بسیار زیادی از مردم در این جنگ به شهادت می رسند.

این بندر از قلعه های متعددی بر خوردار بوده و یکی از قلعه های بزرگ که دور تا دور آن بازارچه بوده که بوسیله انگلیسیها از طریق دریا به توپ بسته شده و تخریب گردید. و دومین قلعه و بسیاری از جاهای مهم این بندر توسط قشون رضاخان و خوانین تخریب شده و هرچه به عقب برگردیم بندر عسلویه از رونق و آبادانی بهتری برخوردار بوده است و از کلام سید احمد خمینی رضوان الله علیه که فرمودند: زمانی که بندر عسلویه آباد بوده است از بندر عباس خبری نبود.

● بخش عسلویه

بخش عسلویه شرقی ترین بخش استان بوشهر می باشد. موقعیت ممتاز وجالب این بخش این است که در همجواری با استهای هرمزگان و فارس قرار گرفته است که این در نوع خود ویژگی های خاصی به این منطقه بخشیده است. بخش عسلویه از شمال به رشته کوههای سرافراز زاگرس، از شرق به شهرستان پارسیان (استان هرمزگان) ، از غرب به شهر کنگان(استان بوشهر) و از جنوب به خلیج نیلگون و همیشه فارس محدود می باشد.بخش عسلویه از دو شهر عسلویه و نخل تقی و ۲۱ روستا از جمله بندو ، سهمو ، چاه مبارک، زبار، بیدخون، اخند، خره، خیارو، هاله ، بساتین، عسکری، صفیه، بستانو، کلات، کنارخیمه،دهنو، بزباز، مروع و سواحل تشکیل شده است. راههای دسترسی به این بخش از سه طریق هوایی، زمینی و دریایی امکان پذیر است. شهر عسلویه بین ۵۱ درجه طول شرقی و ۲۷ درجه عرض شمالی و در حاشیه شمالی خلیج همیشه فارس و در شهرستان کنگان استان بوشهر قرار دارد. این شهر از طرف شمال شرق به شهر نخل تقی، از طرف شرق به تأسیسات پارس جنوبی و از طرف مغرب به خلیج همیشه فارس محدود می شود. از شهر عسلویه تا مرکز شهر کنگان ۷۰ کیلومتر فاصله است و تا منطقه زیبای نای بند ۳۰ کیلومتر مسافت وجود دارد. ادارات بخش، نهادها، بانکها و موسسات مالی در این شهر رونق خاصی نسبت به بقیه شهر ها و روستاههای استان دارند.

● منطقه صنعتی

این منطقه در شرق استان بوشهر در حاشیه خلیج فارس در ۳۰۰ کیلومتری شرق بندر بوشهر و در ۴۲۰ کیلومتری غرب شهرستان بندر لنگه و در ۵۷۰ کیلومتری غرب بندر عباس واقع است(همجواری استان بوشهر با استان‌ها :از شمال به منطقه اسیر در فارس، از شرق به هرمزگان و از غرب به خوزستان کهگیلویه و بویراحمد) و حدود ۱۰۰ کیلومتر باحوزه گاز پارس جنوبی که درمیان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبد شمالی قطر) فاصله دارد.

موقعیت مورد نظر برای منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مزایای قابل توجهی دارد، از جمله کمترین فاصله ممکن با میدان گاز پارس جنوبی، وجود فرودگاهی که درزمان ساخت وساز می‌تواند سرویس مناسبی به عنوان فرودگاه بین المللی استقرار یابد، دسترسی مستقیم به آب دریا، عمق مناسب سواحل ازنظر بندری، برخوردار از شبکه‌های تأسیسات زیرساختی شریانهای ارتباطی فرامنطقه‌ای، وجود نیروی کار بالقوه در شهرها وروستاهای اطراف، طبیعت سرسبز وچشم اندازهای طبیعی زیبا وجود دارد.

● محدوده و وسعت

محدوده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس براساس مصوبه هیات وزیران وشورای عالی مناطق آزاد تجاری / صنعتی به این شرح تعیین گردیده‌است: ازغرب به روستای شیرینو، ازجنوب به خلیج فارس ، ازشمال به دامنه ادامه سلسه جبال زاگرس وازشرق به روستای چاه مبارک. این محدوده طبق مصوبه هیئت وزیران ۱۰۰۰۰ هکتار بوده که براساس استانداردها تفکیک می‌گردد.

● توسعه منطقه ویژه

با توجه به پتانسیلهای این منطقه، کمبود اراضی مناسب و لزوم توسعه صنایع بالادست نفت وگاز(با دسترسی مناسب به دریا) درمحدوده منطقه ویژه وهمچنین قرار داشتن مکان فعلی شهرهای نخل تقی و عسلویه در محدوده‌ای با خطر سنجی بالا، عدم دسترسی مناسب به شریانهای پیرامون منطقه و نامناسب بودن مکان فرودگاه نظامی فعلی (خطر سنجی بالا در همجواری با صنایع بالا دست، عدم امکان استفاده بهینه اهالی منطقه از آن و…) درنظراست در آینده نزدیک نسبت به جابجایی فرودگاه وروستاهای نخل تقی وعسلویه سایت نیروهای نظامی به مکانهای مناسب واستفاده از اراضی فوق به عنوا ن توسعه صنایع بالا دست اقدام شود. ضمنا با توجه به لزوم استقرار واحدهای مایع سازی گاز(DME,GTL,LNG) درمنطقه وعطف به مسائل ایمنی و حریم و فاصله لازم این واحدها از دیگر واحدهای صنعتی، زمینی ساحلی به وسعت تقریبی ۲۰۰۰ هکتار واقع در ۲۰ کیلو متری غرب منطقه جهت استقرار واحدهای فوق پیش بینی شده‌است.

عسلویه معروفترین بخش منطقه ویژه اقتصادی پارس است که هر ساله شاهد حضور تعداد قابل توجهی از افراد جویای کار است. جمعیت بومی منطقه عسلویه حدود ۹۰۰۰ نفر است که ۸۰ درصد آنها اهل سنت هستند. با احداث پروژه‌های توسعه‌ای منطقه و تخمین‌های مقایسه‌ای رقم کل جمعیت شاغل در پایان دوره بهر‌ه‌برداری کامل به رقمی بالغ بر یک‌صد هزار نفر خواهد رسید. در سال ۱۳۸۷ مسئولان منطقه ویژه اقتصادی پارس به تمامی کارکنان خود مهلت دادند که تا اول آبان‌ماه همانسال یا ازدواج کنند یا از کار اخراج شوند.

● منطقه صنعتی و فرودگاه

دارای واحدهای عظیم و پرشمار پتروشیمی و پالایشی. پیرو صحبتهای انجام شده در بالا فرودگاه قدیم تعطیل گردید و فرودگاه جدید با نام خلیج فارس در ۳۵ کیلومتری شرق عسلویه احداث و مورد استفاده قرار گرفته‌است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.