شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شنیدن کی بود مانند دیدن

شنیدن کی بود مانند دیدن

۷ مزیت رفتن به سفرهای تفریحی که شاید از یاد برده باشید

با نزدیک شدن به فصل بهار، زمزمه‌ها در مورد سفرهای نوروزی و چگونگی انجام آنها و اینکه چه مکانی را برای سفر انتخاب کنیم، بالا گرفته و همه وقتی به هم می‌رسند، از یکدیگر می‌پرسند: «راستی، شما امسال عید کجا می‌روید؟»

جای هیچ‌گونه شکی نیست که همه ما نیاز داریم هر از چندگاهی، تمام مسوولیت‌هایمان را کنار بگذاریم، لباس راحت سفر بپوشیم، کوله‌پشتی‌مان را روی دوشمان بیندازیم و بزنیم به دل جاده و جنگل و دریا! برویم و برویم تا جایی که شاید انتهای دنیا نباشد، اما برای ما پر باشد از آرامش. مکانی که بتوانیم حتی اگر شده، ذره‌ای ناچیز از تمام استرس‌های کاری و خستگی‌هایمان را به طبیعت و دریا ببخشیم و کمی شادی و انرژی قرض بگیریم تا بهتر بتوانیم در کارها و برنامه‌های زندگی قدم برداریم و دیگران را نیز در آن سهیم کنیم. ما نیاز داریم که گاهی حلقه تکرار هر روزه زندگی‌مان را بشکنیم و کمی راهمان را تغییر دهیم. بیرون شدن از خانه، از شهر، از کشور و حتی از روی این کره خاکی چه می‌خواهد جز عشق و عزم؟! عشق و عزمی برای دیدنِ دیدنی‌هایی که گاهی زمین تا آسمان با شنیدنی‌ها تفاوت دارد...

● چرا سفر؟

سفر اکنون به یکی از مهم‌ترین برنامه‌های زندگی جهانی بدل شده است. در بسیاری از کشورها گردش و تفریح هدفمند، جزیی جدایی‌ناپذیر از زندگی خانواده‌ها است و بدون آن، احساس کمبود می‌شود. میلیون‌ها انسان در دنیا به دنبال لذت بردن از روزهای بی‌دغدغه و چشیدن طعم فراغت از کار و زندگی روزمره، سفر می‌کنند. در کنار درآمد نسبتا چشم‌گیری که در این فرآیند میان طبقات گوناگون جابه‌جا می‌شود، آثار شگرفی بر زندگی انسان‌ها نمایان می‌شود که احساس آرامش و تسکین روحی، یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های این پدیده جهانی به شمار می‌آید.

تعطیلات می‌تواند بسته به روحیه افراد، به صورت فیزیکی یا تنها با برنامه‌های آرامش روح و روان برگزار شود. موضوع مهم در این میان، آن است که باور داشته باشید همه زندگی شما، فقط کار نیست و در آن خلاصه نمی‌شود، بلکه باید به معنای واقعی کلمه، «زندگی» کرد. باید باور داشته باشیم که سفر، مهم‌ترین رکن برای ایجاد هم‌بستگی میان اعضای خانواده و تقویت روح مشترک و نزدیکی میان آنان است. زندگی شما و خانواده‌تان به تنوع نیاز دارد که با سفری سالم به مراکز دیدنی و طبیعت می‌توانید آن را پدید آورید. همه‌جا آن‌قدر زیبا و فوق‌العاده است که به طور قطع ارزش یک بار سفر رفتن را دارد.

● چگونه باید رفت؟

برنامه‌ریزی برای سفر به نوع سفر بستگی دارد. در تور و سفرهای گروهی، به‌طور معمول مکان اقامت و مسیر بازدیدها مشخص است و آنچه برای هر فرد اهمیت دارد، حس همکاری گروهی و هم‌بستگی است. در این گونه سفرها، همراه داشتن وسایل شخصی لازم است. هرگاه خواستید تنها یا با خانواده سفر کنید، گزینش شیوه اقامت بسیار مهم است. اگر قصد اقامت در هتل و مراکز اقامتی را دارید، حتما پیش از حرکت، اتاق یا سوییت خود را رزرو کنید تا مجبور نشوید با قیمت‌های بالا به هر مرکزی بروید. برای اقامت در این مراکز حتما از امکانات آنها آگاه شوید. در مناطق ساحلی و ییلاقی، تا جایی که می‌توانید از مراجعه به مراکز بی‌نام و نشانی که اتاق و ویلا اجاره می‌دهند، بپرهیزید، زیرا هیچ تضمینی برای ارایه امکانات استاندارد در این مراکز وجود ندارد.

اگر خواستید طبیعت‌گرد باشید و دور از فضای شهری به دل طبیعت بزنید، حتما از ویژگی‌های منطقه آگاه شوید. مراجعه به‌اینترنت، کتاب‌ها و نقشه‌ها می‌تواند کمک خوبی برایتان باشد.طبیعت‌گردی در مناطق ناآشنا، بدون راهنما و آگاهی لازم می‌تواند خطرناک باشد. حتما نقشه همراه‌تان ببرید. بر اساس استاندارد جهانی طبیعت‌گردی، هرگاه به طبیعت سفر کردید، نه چیزی اضافه ببرید و نه چیزی در پایان سفر بردارید. طبیعت‌گردی هنگامی‌لذت بخش است و به انسان آرامش را هدیه می‌دهد که با احترام به قانون طبیعت همراه باشد. همچنین وسایل کمک‌های اولیه را از یاد نبرید.(۱)

● سفر چه مزایایی دارد؟

۱) بیشتر عمر می‌کنید: دانشگاه ایالتی نیویورک در یک بررسی دریافت افرادی که به تعطیلات سالانه می‌‌روند، خطر مرگ خود را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهند. از سویی، افرادی که طی ۵ سال، به هیچ سفر تفریحی نرفته‌اند، با بیشترین میزان خطر مرگ و بروز بیماری‌های قلبی نسبت به دیگران مواجه خواهند بود.

۲) سلامت روان خود را ارتقا می‌دهید: در یک مطالعه که توسط نشریه پزشکی ویسکانزین انجام شده، نشان داده شد افرادی (خصوصا زنان) که به طور مرتب سفر می‌روند، با احتمال کمتری به افسردگی مبتلا می‌شوند، کمتر دچار تنش خواهند شد و خستگی کمتری را تجربه خواهند کرد. برعکس، افرادی که کمتر به مسافرت می‌روند و از تعطیلات خود به بهترین نحو استفاده نمی‌کنند، استرس بیشتری داشته و با مشکلات عدیده‌ای در خواب دست و پنج نرم می‌کنند.

۳) ارتباطات خود را مرمت می‌کنید: یک سفر واقعی، ایده‌آل‌ترین زمانی است که می‌توانید دوباره ارتباطات خود را با افراد خانواده ترمیم کنید و آن را احیا نمایید. شما که ساعات زیادی را در روز به کارتان اختصاص می‌‌دهید، شاید وقت آن فرارسیده که در تعطیلات و سفر، مشکلات خانواده خود را برطرف کنید، با آنها باشید و به آنها این اطمینان را بدهید که مهم‌ترین قسمت زندگی‌تان را تشکیل می‌دهند. برای این واقعیت هم که شده، شما واقعا به سفر نیاز دارید.

۴) دوران کودکی خود را بازمی‌یابید: آخرین باری که بیرون رفتید و بازی کردید، چند ساله بودید؟ منظور، یک بازی واقعی است! بدون نگرانی از اینکه بیمارتان در چه وضعیتی قرار دارد و کسی مزاحم شما نخواهد بود. یک سفر واقعی، به شما اجازه می‌دهد احساسات خوش دوران کودکی خود را مجددا بسازید و آزادی‌ای را که آن زمان داشتید، در وجود خود بازیابید. می‌توانید هر زمانی که اراده کنید، از خواب بیدار شوید، هر وقت که بخواهید، به سوی رختخواب بروید و هر چه مایل باشید، نوش جان کنید! از همه مهم‌تر آنکه، می‌توانید به سراغ سرگرمی‌های مورد علاقه خود بروید، بدون آنکه نگرانی درباره عواقب برگشت به خانه را داشته باشید.

۵) اعتماد به نفس خود را پیدا می‌کنید: جمله‌ای مورد علاقه من است که می‌گوید: «خودتان را ارزان نفروشید.» وقتی شما از رفتن به تعطیلات که حق طبیعی شماست، سرباز می‌زنید، درواقع خود را به حراج گذاشته‌اید و به دیگران این پیام را مخابره می‌کنید که: «من همیشه و هر زمان که اراده کنید، در خدمت شما هستم و اصلا به خودم اهمیت نمی‌دهم.» اگر به‌طور مثال، به شما ۲ هفته مرخصی بدهند و از آن استفاده نکنید، شما دارید مجانی کار می‌کنید. درصورتی‌که با متعهد شدن به تعطیلات، به خودتان و دیگران اعلام می‌کنید که مهم هستید و سزاوار اختصاص دادن زمان به خودتان.

۶) افکار خلاقانه پیدا می‌کنید: بیشتر ایام سال را با برنامه‌های کاری خود و بدون تغییر می‌گذرانید، افراد تکراری را می‌بینید و به یک رستوران می‌روید. این یکنواختی، فرصت‌ها را برای داشتن افکار خلاقانه کاهش می‌دهد و تجربه راه‌های جدید را به روی شما می‌بندد. با سفر به مکان‌های ناشناخته، خودمان را در موقعیت‌های متفاوت و گاهی حتی ناراحت قرار می‌دهیم، بنابراین به مغزمان اجازه می‌دهیم که متفاوت فکر کنیم.

۷) پربارتر و کاراتر می‌شوید: شاید تعجب کنید اگر بگوییم با کار نکردن، مولدتر خواهید شد، اما این موضوع حقیقت دارد. با برنامه‌ریزی برای ۲ هفته تعطیلات در سال، خود را مجبور خواهید کرد ۵۰ هفته بعدی را موثرتر باشید. برنامه کاری شما به یک جایزه برای شما تبدیل خواهد شد. این موضوع، یعنی اینکه کارهایی را که حواس شما را پرت خواهد کرد، کم می‌کنید، موثرتر کار خواهید کرد و کارهای بیشتری انجام خواهید داد. اکنون متقاعد شدید که باید به سفر بروید؟ پس قسمت بیشتر راه را آمده‌اید. حالا دیگر کاری ندارید، جز اینکه با قاطعیت به خود و دیگران اعلام کنید که: «ای سفر واقعی! آماده باش که من دارم می‌آیم.»

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.