شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

از سنگ ها آب بنوشید

از سنگ ها آب بنوشید

اگر در سفر طبیعت گردی تان به کمبود آب برخوردید چه می کنید؟ در جستجوی آب آنقدر به مسیر ادامه می دهید که از تشنگی تلف شوید یا منتظر باران می مانید؟!

اینجا شاید درست جایی باشد که فرق بین یک گردشگر حرفه ای و غیرحرفه ای مشخص می شود. گردشگر حرفه ای کسی است که از چوب و درخت و گیاه و سنگ آب استخراج می کند؛ بله سنگ!

یک گردشگر حرفه ای می داند که در فرو رفتگی یک سنگ و یا یک حفره کم عمق در گوشه یک درخت و یا حتی یک کنده نیز ممکن است آب وجود داشته باشد. تعداد چنین حفره هایی در جنگل و بیابان ها بیشمار است و می تواند پاسخگوی مشکل یک گردشگر تشنه باشد.

البته یک مشکل کوچک وجود دارد و آنهم این که چنین منابعی عموما نامطلوبند چون دوام چندانی ندارند و سریع تبخیر می شوند و یا حاوی باکتری های فراوانی هستند.

بنابراین اگر قصد نوشیدن آب از چنین حفره ای در یک کنده یا درختی را دارید ابتدا از سمی نبودن درخت اطمینان حاصل کنید. همچنین کنترل کنید که در آن موجود زنده و جلبک دیده نشود همچنین دقت کنید که آب طعم صمغ درخت را نگرفته باشد.

اگر آب موجود در حفره های سنگی از روی سنگهای آلود عبور کرده باشد می تواند سمی باشد. این اتفاق معمولا در اطراف معادن شایع است. آب موجود در حفره را با یک تکه پارچه و یا علف خشک جمع آوری کنید و داخل مخزن آب فشار دهید تا آب آن تخلیه شود. سپس آن را تصفیه کرده و بجوشانید.

غیر از این سنگ ها، مناطق دیگری هم وجود دارند که خاک آنها نرم و مرطوب است و می توانند برای استخراج آب مورد استفاده قرار گیرند. برای استخراج آب از چنین مناطقی کافی است چاله ای حفر کنید تا زمانیکه آب به داخل آن نشت کند و پر شود سپس آب را با تکه پارچه ای و یا علف خشک و در صورت دسترسی با لیوان جمع آوری کرده و داخل مخزن آب بریزید. این عمل را تکرار کنید تا آب مورد نیاز خود را جمع کنید سپس آب را تصفیه و بجوشانید.

می توان با حفر چند حفره به طور همزمان به این عمل سرعت بخشید. از این روش می توان از حاشیه رودخانه ها یی که آب بسیار گل آلودی دارند هم آب بدست آورد. با حفر چنین حفره هایی در مجاورت رودخانه آبی به مراتب تصفیه شده تری نسبت به آب رودخانه گل آلود بدست می آید.

اغلب گونه های خار هم معمولا آب دارند. برای گرفتن آب آنها تیغ ها را کنده و ساقه تازه آن را جدا کنید، این خوراک آبدار را همچون ساقه کرفس بخورید. انجام این کار مستلزم نابود سازی تعداد زیادی از این گونه گیاهی است

آب حاصل از برخی مناطق به ویژه در مناطق بسیار کم ارتفاع، مسیل ها و بستر رودخانه های خشک معمولا تمیز و خالص است. در مواقع اورژانسی و شرایطی که تصفیه سازی آب غیر ممکن است می توان آن را مستقیما نوشید. در عوض از آشامیدن آب دریا و اقیانوس ها ، محدوده های چوب بری جنگل ها و آب مزارع جدا خود داری کنید.زیرا ممکن است تمام این مناطق آلوده به مواد شیمیایی و یا سمی باشند.

● آب حاصل از منابع گیاهی

از گیاهان هم می توان آب بدست آورد. چنین منابعی بسیاری از آلودگی های سایر منابع طبیعی را ندارند. اما از آنجایی که منابع گیاهی آب کافی برای کلیه موارد مورد نیاز را ندارند تنها برای رفع تشنگی و امداد اورژانسی می توان از آن ها استفاده کرد. علاوه بر این، جمع آوری آب از گیاهان زمان زیادی می برد. بسیاری از این قبیل منابع فقط در بعضی از فصول سال قابل استفاده هستند. البته کاملا توجه داشته باشید که هرگز از گیاهان مزارع سمپاشی شده و کنار جاده استفاده نکنید.

اگر در اوایل بهار سفر کرده اید، یادتان باشد که درختان گردو، افرا و توس را می توان به عنوان منبع آب در نظر گرفت. برای جمع کردن آب این درختان، درست همان کاری را که کرم شهدخوار برای مکیدن شهد درخت انجام می دهد انجام دهید. یعنی با یک چاقو و یا سنگ تیز سوراخی به قطر ۱ تا ۲ سانتی متر روی تنه درخت ایجاد کنید و به وسیله یک نی تو خالی شیره درخت را مکیده و داخل ظرف خود بریزید. مشابه این کار را احتمالا در کارتون های کودکی تان دیده اید.

همچنین می توانید شیار هایی مورب روی پوست درخت ایجاد کنید. فقط قبل از انجام این کار از شیره دار بودن درخت اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت تنها به درخت و در نهایت به محیط زیست آسیب رسانده اید.

از آنجایی که آب حاصل با این روش عصاره غلیظ قندی است، نوشیدن زیاد آن ممکن است سبب ایجاد معده درد و دل پیچه شود. و باز به همین خاطر اگر سریع مصرف نشود ممکن است فاسد شود.

این روش درباره درخت چنار هم جواب می دهد و تقریبا در تمام فصول سال می توان از این درخت به همین شیوه آب گرفت. البته به استثنای سیاهی زمستان. از آنجاییکه شیره چنار زیاد شیرین نیست به کرات می توان از آن استفاده کرد و حتی آن را برای چند روز نگاه داشت.

اغلب گونه های خار هم معمولا آب دارند. برای گرفتن آب آنها تیغ ها را کنده و ساقه تازه آن را جدا کنید، این خوراک آبدار را همچون ساقه کرفس بخورید. انجام این کار مستلزم نابود سازی تعداد زیادی از این گونه گیاهی است. کاکتوس ها هم در این شرایط می توانند به دادتان برسند چون این گیاه آب خوراکی کافی دارد و اتفاقا آب حاصل از آنها سرشار از ویتامین است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.