شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قلعه رودخان اسرار تاریخ در دل جنگل های گیلان

قلعه رودخان اسرار تاریخ در دل جنگل های گیلان

بستگی دارد که از کجا بخواهی حرکت کنی، ولی اگر نقطه آغاز پایتخت باشد باید ۳۲۰ کیلومتر بروی تا به رشت، شهر باران برسی و البته در این مسیر اگر از هواپیما استفاده نکرده باشی تا در بستری از سبزی و طراوات در فرودگاه رشت به زمین بنشینی، آن‌گاه مینیاتوری از زیبایی‌ها را پشت سر می‌گذاری؛ کرج را که رد می‌کنی، اتوبان تهران- قزوین و آن گاه گردنه کوهین که شاید در تابستانی‌ترین روزهای سال در انبوهی از مه غرق شده باشد و دشتی است که تا نگاه می‌کنی نقاشی خداوند است که قلم برداشته و کشیده است. بعد از آن به لوشان سرزمین آفتاب می‌رسی و دیگر آرام آرام باد منجیل تو را به سرزمین‌های دور رویاها می‌برد و توربین‌های بادی آن ترکیبی از طبیعت و تکنولوژی را برایت ترسیم می‌کند.

و تا به رشت برسی این منظومه زیبا ادامه دارد. رودبار سرزمین صلح است و زیتون و در پس کوه‌هایش چشمه‌ها نهفته است و در میان جنگل‌هایی که آرام آرام خودنمایی می‌کند، زندگی از جنس طبیعت نهفته است. رستم‌آباد را هم باید پشت سر بگذاری.

اگر مقصد قلعه رودخان است و زمان کافی است خوب است که هر شب در منزلی از این منازل بیتوته کنی و رحل اقامت افکنی، اما اگر زمان اندک است بهتر آن که مستقیم به سمت مقصد برانی، زیرا که مقصد خود گفتنی‌ها دارد و در میانه‌ای از جنگل و رود و آب و باران و طبیعت خفته است و سالیان سال است که همچون زیبایی خفته در دل کوه پذیرای میهمانان است.

اگر حتی چند ماه پیش بود و هنوز اتوبان قزوین ـ رشت افتتاح نشده بود، در میان کوه و کمر اتوبوس یا ماشین شخصی‌تان باید بسیار تاب می‌خورد تا آرام آرام به سرزمین باران برسد؛ ولی دیگر به مدد اتوبان تهران ـ رشت می‌توانی مسیر را سریع‌تر و ایمن‌تر پشت سر بگذاری و اگر هم دوست داشتی آهنگ زنده‌یاد محمد نوری را گوش کنی:

گیلان جان گیلان تاج سر خوشگلان

وقتی مقصد قلعه رودخان است باید از رشت به سمت فومن حرکت کنی، در دل جنگل‌های گیلان و در میان تمامی شادابی و طراوات طبیعت که امانت زمانه ماست، به قلعه رودخان می‌رسی. فومن را که ۲۰ کیلومتر به سمت جنوب غرب برانی و آنگاه روستاهای گشت، کر و محله و گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام و سعیدآباد را پشت سر بگذاری به قلعه رودخان می‌رسی.

● قلعه رودخان و آنچه در خود نهفته دارد

قلعه به همین سادگی رخ نمی‌نماید، بخش‌هایی از مسیر را باید پیاده رفت، بنابراین اگر با خانواده سفر می‌کنید یا حتی اگر همراه با دوستان یا همکاران خود عازم این سفر هستید به این نکته توجه داشته باشید که همه اعضای تیم توانایی لازم را داشته باشند؛ البته مسیر پیاده‌روی قلعه مسیر سختی نیست، اما در هر صورت دستاوردهای زندگی شهری، پشت میزنشینی‌های متمادی، کم‌تحرکی و... می‌تواند مشکل‌ساز باشد یا شاید لازم باشد تمهید مناسبی پیش از سفر برای این امر اندیشیده شود.

به عنوان نمونه همه اعضای تیم اطلاع داشته باشند که سفر به قلعه رودخان از جنس سفر به دل طبیعت است که با خود پیاده‌روی‌های سبک به همراه دارد و البته چقدر همین پیاده‌روی در دل طبیعت، انس با آن، خیره شدن در شگفتی‌های بیکران آن روح‌افزاست که بی‌اغراق باید گفت قلعه رودخان با قدمت بیش از هزار سال چه بسیار از این شگفتی‌ها را در دل خود نهفته دارد. در هر صورت ذکر این نکته لازم است که اگر ۳ کیلومتر جاده خاکی را نیز با خودرو پشت سر بگذارید، باز هم ۵‌/‌۱ کیلومتر پیاده‌روی پیش رو قرار دارد که بیشتر آن هم به شکل راه‌پله است به همین سبب این قلعه به قلعه هزار پله نیز مشهور است.

● تمهیدات سفر

قلعه رودخان به لحاظ جغرافیایی ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا فاصله دارد، اما در هر فصلی از سال که به این سرزمین سفر کنید، ممکن است در میان انبوهی از مه غرق شوید یا این که باران رقیق را در میان انگشتان و تنفس‌های خود احساس کنید. این امر به ویژگی جغرافیایی قلعه رودخان برمی گردد، اما در هر صورت اگر با خانواده سفر می‌کنید و یا این که فرزند کوچکی با شما همراه است علاوه بر همه تمهیدها، در هر فصلی از سال، حتی در میانه تابستان تن‌سوز و تیر آفتاب اندود نیز از همراه داشتن لباس مناسب غافل نباشید، چرا که قلعه مستور در میان درختان سر به فلک کشیده نصیب زیادی از آفتاب ندارد و همواره مه و شبنم و باران می‌تواند باورهای‌تان را تغییر دهد.

برای شب مانی دقت داشته باشید، این امر دقیقا به جمع و گروهی که با آنها سفر می‌کنید، بستگی دارد. در هر صورت به دلیل نبود مجتمع‌های اقامتی با امکانات، مسافران باید از امکانات محدود خانه‌های محلی و یا امکانات بسیار محدودی که توسط سازمان ایرانگردی فراهم آمده است، بهره ببرند و همین امر شاید برای خانواده‌هایی که با فرزندان خود سفر می‌کنند کار را کمی مشکل کند، اما در هر صورت قلعه رودخان به عنوان یک مسیر گردشگری یکروزه بسیار مکان مناسبی است و می‌توان پس از سپری کردن یک روز با طبیعت از امکانات اقامتی شهرهایی مانند فومن یا رشت بهره برد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.