شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آثار تاریخی و مناطق دیدنی کشور هندوستان

آثار تاریخی و مناطق دیدنی کشور هندوستان

یکی از شهرهای زیبای شمال هند است؛ چرا که عمارت معروف تاج محل را در خود جای داده است.

تاج محل، بنایی است که شاه جهان برای همسر محبوب و ایرانی‌الاصلش «ارجمند بانو بیگم» دستور ساختش را داده است. نام تاج محل، ابتدا از ریشه «ممتاز محل» گرفته شد و سپس به «تاج محل» تغییر یافت. اطراف تاج محل در زمان ساخت آن نیز «ممتاز آباد» نام داشت. اما امروز به «تاجگانی» معروف است. در حال حاضر کلیه درآمد بازارها، کاروانسراها و ۳۰ روستای حوزه آگرا، صرف نگهداری و مرمت تاج محل می‌شود. مجموعه تاج محل شامل دو بخش محوطه ورودی یا صحن جلوخانه که شامل بازار چهارسو و چهارسرا و سه دروازه ورودی است که همه از سنگ سرخ ساخته شده است و بخش دوم آن، شامل محوطه اصلی به نام صد دروازه و چهار باغ بسیار زیبا است که در آن مرکزش، مرمرین با آب نماهایی در چهار سمت و فواره‌هایی زیبا در وسط آب نماها قرار دارد. در انتهای باغ که به رودخانه «یامونا» متصل می‌شود، بنای اصلی قرار دارد و در دو طرف آن دو ساختمان دیگر که یکی تسبیح خانه و دیگر مسجدی با سنگ مرمر سرخ است. به گفته کارشناسان، تاج محل علاوه بر این که بنایی زیبا است در مقابل زلزله نیز مقاوم است.

داخل بنا و زیر گنبد اصلی دو مقبره قرار دارد که متعلق به «شاه جهان» و همسرش «ارجمند بانو بیگم» است. نمای ایوان‌های خارج و طاق‌های داخلش با آیات و سوره‌های قرآن کریم و به خط ثلث مزین است که توسط امانت خوان شیرازی روی سنگ مرمر سیاه بر زمینه سفید نوشته شده است. در متون تاریخی نامی از معمار تاج محل آورده نشده، اما در برخی از متن‌ها، از شخصی به نام استاد عیسی نام برده شده که بعضی او را اهل شیراز و عده‌ای وی را اهل استانبول دانسته‌اند. برخی از پژوهشگران نیز به یک نسخه خطی اشاره کرده‌اند که در آن به استاد عیسی شیرازی نقشه‌نویس و امانت خان شیرازی طغرا اشاره شده است. علاوه بر این در برخی از متون به نام استاد احمد لاهوری اشاره شده است، زیرا می‌توان اظهار داشت که در ساخت و طراحی این بنای عظیم، به احتمال زیاد چند معمار و عده‌ای هنرمند مشارکت داشته‌اند.

● پنجاب

پنجاب یکی از مراکز اصلی هند و بزرگ‌ترین مرکز تولید گندم این کشور است.

این ایالت معبد طلایی (گلدن تمپل) به عنوان یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین معابد مذهب سیک را در خود جای داده است.

● اوتار پرادش

اوتار پرادش از شهرهای باستانی هند است که آثار تاریخی زیادی دارد و در کنار زنـــدگی مـــدرن امروزی به طور قابل توجهی نظر گردشگران را جلب می‌کند. در قسمت شرق این منطقه، وارناسی، قدیمی‌ترین شهر هند قرار دارد. به اعتقاد هندوها، کسی که در «وارناسی» از دنیا برود از قانون تولد دوباره معاف می‌شود. بنابراین اعتقاد است که همه ساله افراد مسن پیرو مذهب هندو به وارناسی می‌آیند تا آخرین روزهای زندگی و بلکه زمان مرگ خود را در این شهر سپری کنند.

رودخانه گنگ نیز از جاذبه‌های معروف این شهر است. این رودخانه برای مردم محلی جنبه مقدس داشته و پیروان مذهب هند به سواحل آن می‌روند تا روحشان را از گناه بشویند. به همین دلیل همیشه در این شهر شمار زیادی از کاهنان مذهب هندو در حال اجرای مراسم مذهبی مختلف هستند.

● مومبای

مومبای، دروازه ورودی غربی هند محسوب می‌شود. این شهر در ابتدا فقط اقامتگاه تفریحی یک کلمه پرتغالی بود، ولی امروز به یکی از مهم‌ترین بندرگاه‌های کشور هند تبدیل شده است. مومبای از لحاظ فرهنگی نیز دارای موقعیت خاصی است و در طول سال نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری زیادی در این شهر برگزار می‌شود. تئاتر پریتهوی و گالری جهانگیر از مهم‌ترین مراکز فرهنگی مومبای هستند که شهرتی جهانی دارند. ساحل چوپاتی، ساحل جوهو، پارک ملی سانجی، گاندحی و پارک‌وحش بویوالی از سایر مراکز دیدنی این شهر هستند .

اگر به دنبال صنایع دستی و جواهرات هندی هستید شما می‌توانید در این شهر از مرکز خرید کولاکاوزومی، چور بازار، جهاوری بازار، کمپس کورنر، او بروی تاورز و جهولا جهای دسای خرید خوبی داشته باشید.

● آورانسگاباد

آورانسگاباد، در فاصله ۴۰۰کیلومتری مومبای واقع شده است و به وسیله پروازهای خطوط هوایی هندوستان به این شهر متصل می‌شود .

از جاذبه‌های این شهر می‌توان به صخره‌های تراشیده شده و غارهایی با نقاشی‌های فوق‌العاده اشاره کرد. هنرمندان این شهر کوه‌های اطراف را تراش داده و معابر مذهبی را به زیباترین شکل در آنها بنا نهاده‌اند. غارهای آلورا که ۳۴عدد هستند عمری حدود ۱۰قرن دارند. وجود مجسمه‌های استثنایی در این غارها که غالبا توسط پیروان هندو، بودا و چین ساخته شده‌اند حکایت از تاریخ و تمدن کهن این منطقه دارد.

● گوا

وسیع‌ترین سواحل و مراکز تفریحی ساحلی هند در گوا قرار دارد. سواحل گوا، بی‌پایان بوده و آفتابی درخشان و فوق‌العاده زیبا دارند. ۴۵۱سال حکومت پرتغالی‌ها، باعث شده که تمام شهرها و حتی روستاهای گوا فرهنگی خاص داشته باشند.آب و هوای این منطقه برای رشد درخت نارگیل و برنج بسیار مساعد است، بنابراین در تمام گوا تا چشم کار می‌کند درخت نارگیل و کشتزارهای برنج دیده می‌شود. مرکز این ایالت پانجیم است که از زمان پرتغالی‌ها به جا مانده و هنوز ساختمان‌ها و کلیساهای بزرگی از آن زمان در این شهر به چشم می‌خورند .

● گوجرات

گوجرات یکی از معروف‌ترین شهر فرهنگی هند است و راحت‌ترین راه ورود به آن از طریق احمدآباد است. این شهر دارای تعداد زیادی موزه است که از آن جمله می‌توان به موزه منسوجات «کالیکو» اشاره کرد. شهر احمدآباد نیز با حضور زنان هنرمند که هنوز در این شهر قلاب‌دوزی می‌کنند در واقع موزه‌ای زنده است.

منازل این شهر به واسطه راه‌پله‌های سنگی، در و پنجره‌های چوبی و کنده‌کاری شده بسیار ظریف معروف هستند. اما احمدآباد یک بخش مدرن و امروزی هم دارد که در طرف دیگر رودخانه «سابارماتی» است و با چهار پل به قسمت قدیمی شهر متصل می‌شود. احمدآباد مدرن، توسط بهترین طراحان کشور و مهندسین معمار طراحی و ساخته شده و مکانی ایده‌آل برای دیدن جاذبه‌های هند است.

«مودهرا»، یکی از معدود معابد آفتاب هند در این بخش احمد‌آباد قرار دارد. «پالیتانا» در فاصله ۲۱۵کیلومتری «مودهرا» است و معبدی در بالای کوه و زیارتگاه مذهب جین است. علاوه بر این، دو معبد، ۸۶۱ معبد دیگر در این منطقه وجود دارند که فقط پیاده می‌توان به آنجا رفت. در این معابد مجموعه بزرگی از مجسمه‌های تراشیده شده مرمری و دیگر انواع سنگ‌ها قرار دارند که بیان‌کننده سنت‌ها و داستان‌های مذهبی جین و به خصوص پالیتانا است.

● چنای

اگر شما می‌خواهید هندوستان جنوبی را کاملا ببینید، چنای شهر مرکزی ایالت تامیل نادو، ایده‌آل‌ترین انتخاب است. تامیل نادو، سنگرگاهی مهم برای هندوایسم است و در آن گذشته و تاریخ خود را به خوبی حفظ کرده است. در سراسر این ایالت می‌توانید معابد هندو را مشاهده کنید که دارای مناره‌های بزرگی هستند و «گوپرام» خوانده می‌شوند. این معابد نقطه اتکای اجتماع بوده و حتی امروزه فرهنگ و هنرهای روزانه زندگی مردم این ایالت اتکای زیادی به این معابد دارد. قابل‌توجه‌ترین و برجسته‌ترین هنرهای خاص این معابد مجسمه‌های فلزی و نقاشی‌های روی شیشه هستند.

ماهابالیپورام، کانجی پورام و تانجاوور، نمونه‌های خوبی از شهرهای معبدی این ایالت هستند که در کنار معابد و استحکامات شهری، فرهنگ‌های مختلف و مذاهب گوناگون رشد کرده و ماندگار شده‌اند. کوچین، نیز بندری زیبا در این ایالت است که به دلیل حضور چینی‌ها در این منطقه ماهیگیری به سبک چینی در آنجا رواج دارد. کرالا، یکی دیگر از شهرهای این ایالت است که بیشترین مراکز قدیمی هند را دارد. در این شهر کشتزارهای وسیع فلفل، هل و جوز هندی وجود دارد. این ایالت دارای سواحل پهناور و درختان زیبای نارگیل نیز است و با وجود اینکه خوشمزه‌ترین غذاهای کشور را دارد، ولی تمام غذاهای خارجی از قبیل چینی، ایتالیایی، عربی، آلمانی و... در آن یافت می‌شود. درست بعد از سواحل کرالا، می‌توانید مجموعه‌ای از جزایر بسیار زیبایی که ۳۶ عدد هستند با سواحل مرجانی آنها را ببینید. این جزایر که لاکشادویپ خوانده می‌شوند، یکی از مناطق زیبای طبیعی هند هستند که جدیدترین امکان گردشگری را به شما می‌دهند. ده جزیره از این مجموعه مسکونی هستند و زبان مردمشان شبیه زبان مردم کرالا است. مردم این جزایر اغلب به سبک سنتی زندگی کرده، با ماهیگیری و تولید نارگیل روزگارشان را می‌گذرانند. وجود سواحل کم‌عمق و زیبا، بیشتر گردشگران علاقه‌مند به ساحل را جلب این جزایر می‌نماید.

 

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.