شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

لار, پیوند طبیعت و تفریح میان دریاچه و دشت

لار, پیوند طبیعت و تفریح میان دریاچه و دشت

حالا تعطیلات پشت سر هم تمام شده و دوباره باید سراغ مقاصد یک روزه را بگیریم، مقاصدی که با همه جاذبه و زیبایی‌هایی که دارد علاوه بر آنکه نزدیک هستند مناسب سفرهای یک روزه و چند ساعته هم هستند.

مقصد پیشنهادی این هفته یک مقصد متفاوت است مقصدی که با وجود تمام جاذبه‌هایی که دارد به دلیل یک موقعیت ویژه همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند و به شما هم پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید علاوه بر تماشای یک منظره و چشم‌انداز بکر به اتراق و ماهیگیری نیز بپردازید سفر به دشت و دریاچه لار را آخر هفته از دست ندهید.

منطقه حفاظت شده لار بین استان‌های تهران و مازندران واقع شده است. منطقه لار با وسعتی حدود ۷۳۵۰۰ هکتار در دامنه جنوبی رشته کوههای البرز قرار دارد که در سال۵۴ به پارک ملی تبدیل شد و از سال۶۱ طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اداره می‌شود و از سال۷۰ بعضی از مناطق آن برای شکار و تیراندازی ممنوع اعلام گردید.

دریاچه ۲۰کیلومتری لار یکی از مراکز تفریحی این منطقه است.

از مسیر جاده تهران- آمل (هراز) پس از ورود به پلور از طریق سه راهی لار به پست ورودی محیط بانی دلیچای می‌رسد و از طریق جاجرود یا گلندوک می‌توان وارد جاده سد لتیان شد. پس از گذشتن از گردنه ایرا به پست محیط‌بانی قوشخانه و سپس کمر دشت رسید. همچنین جاده رودهن به ایرا نیز به ورودی قوشخانه منتهی می‌شود. به دلیل کوه‌ها و ارتفاعات فراوان اطراف این منطقه و منطقه حفاظت شده لار دارای دو اکوسیستم کوهستانی و آبی است. این منطقه دارای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است که در این میان ماهی قزل‌آلای خالدار که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان است بر اهمیت این پارک افزوده است. این پارک دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبایی است. چشمه‌ها و رودخانه‌های پرآب، زیستگاه‌های امن در دو سوی این دره زیبا طراوت و جذابیت آن را دو چندان کرده است.

دشت معروف لار از لحاظ حیات وحش جانوری به دلیل موقعیت ویژه کوهستانی و آبی دارای گونه‌های متفاوتی است. بنابراین با سفر به این منطقه بکر علاوه بر تفریح و سیاحت می‌توانید آلبوم عکس جالبی هم تهیه کنید.

پرندگان این منطقه که جمعاً صدگونه شامل کبک، عقاب، سارگپه، درنا، فلامینگو، دلیجه، کبک دری و عقاب طلایی، گونه‌ای بی‌همتا که تنها در این حوزه از ایران زیست می‌کند و بومی این منطقه است، هستند.

از این منطقه به علت وجود پوشش گیاهی مرتعی و همچنین تنوع زیاد گیاهان و گل‌ها برای زنبورداری نیز استفاده می‌گردد که این کار از اوایل خرداد شروع و تا اواخر شهریور همان سال ادامه دارد. از این منطقه به علت وجود ارزش‌ها و جاذبه‌های طبیعی و چشم‌اندازهای زیبا به عنوان یک منطقه اکوتوریستی و تحقیقاتی و برای پژوهش و آموزش نیز استفاده می‌گردد که به علت وجود تنوع بسیار در میان گونه‌های گیاهی و جانوری مورد توجه مردم و دوستداران طبیعت قرار گرفته است.

به طور کلی وجود دریاچه و سد و دشت زیبا و سرسبز لار موجب شده که بسیاری از کوهنوردان و طبیعت‌گردان بخصوص علاقه‌مندان به ماهیگیری این مقصد زیبا را برای تعطیلات آخر هفته خود انتخاب کنند.

شما هم اگر دشت زیبای لار را انتخاب کردید می‌توانید با تهیه لوازم ماهیگیری و کسب پروانه ویژه صید روزانه که به راحتی از طریق واحدهای محیط زیست قوشخانه، پلور و دلیچای که در مسیر حرکت قرار دارد، ممکن است از این تفریح پرهیجان لذت ببرید. فراموش نکنید فصل مجاز ماهیگیری در دریاچه لار از خردادماه آغاز می‌شود و تا شهریور ادامه دارد اما بعد از آن ماهیگیری در منطقه ممنوع است.

آبشار لار یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه است که در محلی نزدیکی روستای دانا قرار دارد و می‌توانید از آن هم دیدن کنید.دشت و دریاچه لار یک منطقه ملی و حفاظت شده است که قدمت آن به قرون اولیه اسلام می‌رسد. یعنی هم منطقه‌ای تاریخی است و هم با ارزش به لحاظ منابع و زیست بوم، این دشت به دلیل آب و هوا و ویژگی‌هایی که به آن اشاره شده پتانسیل‌های زیادی برای انتخاب آن به عنوان مقصد گردشگری دارد.

شما می‌توانید صبح یک روز تعطیل از خانه راهی این مقصد منحصر به فرد شوید و بعد از اتراق چوب‌های ماهیگیری را بردارید چند قزل‌آلای خوشمزه هم صید کنید و به عنوان ناهار نوش جان کنید. واقعاً سفر به لار یک تجربه متفاوت خواهد بود. فقط بهتر است فراموش نکنید که شما مهمان یک دشت زیبا اما حفاظت شده هستید و وظیفه تک تک مسافران مناطق حفاظت شده این است که همچون یک محیط بان هر یک در مقابل آسیب‌هایی که ممکن است به این طبیعت برسد مسئول باشند و یادمان باشد که با کوچکترین سهل‌انگاری ما مسافران ممکن است دروازه‌های ورود به این طبیعت بی‌نظیر برای همیشه بسته شود!فرصت لذت بردن از طبیعت بی‌نظیر لار را از خودمان و دیگر مسافران نگیریم!

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.