شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شور مست ییلاق بکر تهرانی ها

شور مست ییلاق بکر تهرانی ها

اگر تصمیم دارید برای یک روز تعطیل مثل جمعه برنامه یک سفر کوچک و کم مسافت و تقریباً بدون دردسر را بریزید خیلی برای جمع و جور کردن بساط پیک‌نیک و رفتن به پارک‌های اطراف منزل عجله نکنید، حتی برای رفتن به مقاصد تکراری مثل کوه و دربند و درکه هم همینطور، چرا که مقصد زیبا و بکر و پرجاذبه‌ای وجود دارد که با توجه به مسافت ۲ ساعته‌اش اصلاً انگار برای گذران اوقات فراغت یک روزه تهرانی‌ها به وجود آمده.

از گذشته تا به امروز از جاذبه‌های فیروزکوه و سوادکوه زیاد شنیده‌ایم و حتی به اعتقاد خیلی‌ها فیروزکوه همان شمال برای مازندرانی‌ها محسوب می‌شود و جاذبه‌های طبیعی و تفریحی‌اش در حکم جاذبه‌های شمال برای تهرانی‌ها است.

صبح فیروزکوه و مناظر اطرافش بخصوص نزدیکی پل سفید دیدنی است. بنابراین بهتر است فرصت را از دست ندهید و حوالی صبح زود حرکت کنید تا بتوانید صبحانه را در کوهستان‌های سرسبز نرسیده به پل سفید میل کنید.

صبح زود به سمت رودهن به راه بیفتید، بعد از آن که شهر را پشت سر گذاشتید به یک دو راهی می‌رسید که یک مسیر به جاده هراز می‌رود و مسیر دیگر که کمربندی است به فیروزکوه و قائم شهر. مسیر دوم را انتخاب کنید و در عین حال چنان محو زیبایی‌ها و طبیعت بکر مسیر شوید تا زمانی که تابلوی پل سفید را دیدید متوجه گذران این مسافت دوساعت نخواهید شد.

مسیر تا اندازه زیادی هموار و بدون پیچ و خم است. تنها کافی است جاده فیروزکوه را ادامه دهید و بعد از پشت سرگذاشتن شهر فیروزکوه باز هم مسیر مستقیم را طی کنید تا به شهر پل سفید برسید. هنوز چند کیلومتری از شهر طی نکرده‌اید که سمت راست یک پل بزرگ به چشم می‌خورد. مسیر پل را ادامه ‌دهید و بعد از پایان پل به سمت چپ بروید بعد از چند متر یک راه خاکی باریک در سمت راست به چشم می‌خورد که اتفاقاً در نگاه اول این طور به نظر می‌رسد که به جای خاصی منتهی نمی‌شود و شاید هم همین نکته کوچک و انحرافی راز بکربودن شورمست زیبا باشد.

مسیر خاکی را که حدود چند دقیقه‌ای طول می‌کشد ادامه دهید. اینک به درگاهی بزرگی می‌رسید و این به راستی درگاهی بهشت است. بهشت زیبای شورمست. توصیف منظره شورمست در نگاه اول که نزدیک محوطه می‌شویم دشوار است. منظره‌ای بکر و متفاوت با هرچه قبلاً مانند آن را دیده بودیم. شورمست رؤیایی که با جنگل و دریاچه زیبا و کوه‌ها و اکوسیستم زیبایش برای چند دقیقه گردشگران را متحیر می‌کند از هیچ چیز برای خاطره شدن یک روز در کنار دریاچه شورمست دریغ نمی کند.

می توانید به دلخواه خودتان نزدیکی دریاچه طبیعی یا جنگل بکر بالای دریاچه و یا حتی دشت‌های مقابل دریاچه اتراق کنید و بساط ناهار را تهیه کنید. فقط اگر کنار دریاچه را برای این کار انتخاب کردید از دیدن مارهای آبی، قورباغه و وزغ‌های بزرگ و مارمولک‌های رنگارنگ جنگلی تعجب یا وحشت نکنید. دریاچه شورمست مرداب بکر و حیرت‌آوری است که وجود اکوسیستم و جانوران طبیعی در آن عجایبش را دوچندان کرده است و شاید همین موضوع خاطره شورمست را کمی متفاوت کند. این دریاچه تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه است که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است. بعد از صرف ناهار و گشت کوتاه و عکاسی اطراف دریاچه می‌توانید برای پیاده‌روی به دشت‌های زیبای بالای شورمست بروید.

منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلندقامت توسکا پوشیده شده است به راستی دیدنی است. امامزاده عبدالحق زیر آب برج تاریخی لاجیم، قلعه کنگ لو، کوه‌های صخره‌ای حیرت‌آور و بسیاری از چشم‌اندازهای زیبای دیگر از جمله جاذبه‌هایی است که می‌تواند گشت و گذار یک روزه شما را به دریاچه شورمست فراموش نشدنی کند.

بعد از پیاده‌روی نرم در اطراف دریاچه یک عصرانه کوهستانی که می‌تواند چای زغالی باشد با سیب‌زمینی تنوری حسابی در هوای خنک شورمست می‌چسبد.

برای بازگشت هم خیلی عجله نکنید چون هم مسیر کوتاه است و هم هرچه دیرتر شود جاده‌های جاجرود و رودهن خلوت‌تر می‌شود و در واقع به جای آن که زمان زیادی در ترافیک رودهن بمانید می‌توانید دیرتر حرکت کنید.

در مجموع از آنجا که شورمست با تمام زیبایی‌هایش در دو ساعتی شما به انتظار نشسته است فرصت تماشای آن و همچنین یک گردش متفاوت یک روزه را از خود و خانواده دریغ نکنید.

در ضمن در محوطه شورمست امکانات زیادی مثل سرویس بهداشتی، شیر آب، رستوران و بوفه وجود دارد که از بسیاری جهات خاطر مسافران را آسوده می‌کند.

فقط فراموش نکنیم که ما اولین و قطعاً آخرین گردشگر این منطقه بکر نخواهیم بود پس اجازه دهیم دیگران هم که قرار است برای بار اول شاهد عجایب و زیبایی‌های شورمست باشند به اندازه ما از تماشای منظره دریاچه لذت ببرند نه این که با دیدن کوهی از زباله و درختان نیمه سوخته از راهی که آمده‌اند بازگردند!

فراموش نکنید حتماً با خود کیسه زباله به همراه ببرید و تمام زباله‌هایتان را درآن جمع کنید. آتش را بعد از استفاده با آب یا خاک خاموش کنید و مطمئن شوید که با وزش باد مجدداً روشن نمی‌شود، اگرچه موجودات دریاچه تا اندازه زیادی شگفت‌انگیز هستند اما اجازه دهید این شگفتی برای دریاچه باقی بماند و از گرفتن و آوردن آنها به عنوان سوغاتی خودداری کنید. با تمام این کارها می‌توانید خاطره‌ای خوش از حضورتان کنار دریاچه یا بهشت رؤیایی شورمست بیافرینید. در واقع شما برای شورمست خاطره‌ای خوش و مسافری با فرهنگ می‌شوید و شورمست برای شما مقصدی بکر و شگفت‌آور!

می‌بینید با احترام به طبیعت همه چیز برابر می‌شود!

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.