شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

 Istanbul Tourist Attractions

 
استانبول شهری پوشیده از فرهنگ و تاریخ است. شهری هیجان انگیز که در دوران نوسنگی تاسیس شده و گزینه های گردشگری بسیاری برای ارائه به مسافران دارد. استانبول شهر مدرنی است همراه با میراث تاریخی همچون مساجد، قصرهای سلطنتی، کلیساها و بازار های قدیمی . بزرگترین شهر ترکیه که بین شرق و غرب واقع شده و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. در این مقاله به معرفی بخشی از این جاذبه ها می پردازیم.

 

برج گالاتا | Galata Tower
 این برج سنگی قرون وسطی به عنوان برج مسیح شناخته شده و بلندترین ساختمان در استانبول بوده که در سال 1348 ساخته شده است. این برج در طی قرن اصلاح شده است که امروزه در طبقه بالای آن یک کافه، رستوران و باشگاه ساخته شده است. ساختمان نه طبقه ای که با آسانسور به هم ارتباط داشته و از طبقات بالای آن می توانید مناظر خیره کننده استانبول را تماشا کنید.
 
موزه باستان شناسی استانبول | Istanbul Archaeological Museum 
یکی از مهم ترین موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی استانبول است، که در واقع مجموع سه موزه می باشد: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کیوسک چهارخانه. ترکیب سه موزه که حاوی بیش از 1 میلیون اشیاء از تمدن سراسر جهان است. در سال 1891 تاسیس شد که اولین موزه ترکیه بود و بعد از آن کاخ توپکاپی تاسیس شد. قدمت کاشی های موزه کیوسک به 1472رسیده و شامل هزاران مصنوعات گرانبها، از جمله تابوت اسکندر کبیر می باشد.
 
کلیسای چوره | Chora Church 
کلیسای چوره همراه با تلفیق زیبایی از هنربیزانس است. موزاییک های زیبا و بزرگ و نقاشی های دیواری کلیسا که زندگی عیسی مسیح و مادرش مریم را به تصویر می کشد. کلیسای چوره به عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس شناخته شده است، به همین دلیل به عنوان یکی از آثار باقیمانده از زیبا ترین معماری بیزانسی است. چوره در سالهای قبل یک صومعه بود که چند قرن بعد، تبدیل به مسجد شد، و در سال 1948، به یک موزه تبدیل شد.
 
کلیسای آب انبار | Basilica Cistern 
کلیسای آب انبار در قرن ششم به دستور امپراتور روم ژوستین ساخته شد. با فن آوری رومیان باستان ساخته شده و معماری شگفت انگیزی دارد. مخزن آبی زیرزمینی در چند قدمی مسجد واقع شده که می تواند 2.8 میلیون متر مکعب آب را درخود نگه دارد. این مخزن یکی از اماکن هیجان انگیز فیلم برداری مجموعه جیمز باند در سال 1963 بوده است.
 
کاخ دلما باغچه | Dolmabahce Palace 
کاخ دلماباغچه قصری بسیار لوکس و زیباست. این کاخ در قرن 19 با استفاده از 14 تن از برگ طلا ساخته شده، یکی از پر زرق و برق ترین کاخ های ترکیه که با معماری سنتی عثمانی با سبک های اروپایی نئوکلاسیک، سبک باروک و روکوکو ساخته شده است. این کاخ در امتداد خط ساحلی بسفر ساخته شده که بزرگترین لوسترهای کریستال جهان در آن استفاده شده است.
 
مسجد سلیمانیه | Suleymaniye Mosque 
بازدید کنندگان از مسجد سلیمانیه می گویند این مسجد سرشار از زیبایی و آرامش بوده الهام بخش حس معنویت است. این مسجد شکوهمند در سال 1550 توسط سلطان سلیمان با بهترین معماری اسلامی و بیزانسی، بر روی تپه سوم استانبول ساخته شد. مسجد سلیمانیه در طی سالها آسیب بسیاری دیده که در اواسط قرن 20 مجددا بازسازی شده است. سلیمانیه دارای 4 مناره است که نشان می دهد مسجد توسط یک سلطان ساخته شده است. این مسجد در زمان خود که ساخته شد بلندترین گنبد در امپراتوری عثمانی بود.
 
بازار بزرگ | Grand Bazaar 
مسافرانی که اهل خرید هستند نباید فرصت خرید از بازار بزرگ استانبول را از دست بدهند. بازار بزرگ دارای 5000 مغازه بوده و یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است که روزانه بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده دارد. اقلام موجود در این بازار عبارتند از جواهرات، فرش، ادویه جات، ترشی جات، عتیقه جات و سرامیک هایی که با دست رنگ آمیزی شده است. قدمت بازار به 1461 باز می گردد و امروز در داخل بازار دو مسجد، چهار چشمه، دو حمام و حمام بخار نیز ساخته شده است. در بازار بزرگ شما تعداد بالایی خریداران سکه های قدیمی، طلا و جواهر، سنگ های قیمتی، سلاح های منبت کاری و مبلمان و عتیقه نیز می بینید.
 
کاخ توپکاپی | topkapi palace 
کاخ توپکاپی یکی از دیدنی ترین جاذبه های استانبول است که ترکیبی از تاریخ و مناظر زیبا و خیره کننده است که یک تجربه عالی را برای شما رقم میزند. کاخ توپکاپی در تاریخ امپراتوری عثمانی بسیار غنی است که دورتادور آن با دیواری به طول پنج کیلومتر (3.1 مایل) دیوار سنگی با 27 برج احاطه شده است. توپکاپی که قدمت آن به قرن 15 برمی گردد، بر روی تپه مشرف به دریای مرمره، بسفر و شاخ طلایی واقع شده است. در زمانهای دور این کاخ محل اقامت رسمی سلطنتی سلاطین امپراتوری عثمانی و مقر دولت ترکیه بود، اما در حال حاضر موزه است که بزرگترین و قدیمی ترین کاخ در جهان است. بازدید کنندگان می توانند از محله های حرمسرا، که در آن دولت کار می کرد، مجموعه ای از سلاح های قدیمی استفاده شده توسط سلاطین، آشپزخانه کاخ با مجموعه ظروف چینی، و خزانه داری با مجموعه از جواهرات و ساعت دیدن کنند.
 
مسجد آبی | Blue Mosque 
مسجد آبی در اوایل قرن 17 ساخته شده و سالها به عنوان عبادت گاهی فعال تا به امروز باقی مانده. بازدید کنندگان می توانند در زمانهای نمازهای یومیه از مسجد بازدید کنند. همه باید کفش های خود را از پا خارج کرده و زنان موهای خود را پوشانده وارد مسجد شوند. لذت دیدن گنجینه های گرانبهای این مسجد که شامل 20000 کاشی و سرامیک در طرح های مختلف گل لاله و 200 پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده است، بسیار دلچسب است. این مسجد، توسط سلطان احمد ساخته شده که نام خود را با کاشی های آبی در گنبد و سطح بالایی از فضای داخلی حک کرده است.
 
مسجد ایاصوفیه | Hagia Sophia 
مسجد ایاصوفیه عبادتگاهی است که درطول قرن ها چند مذهب در آن فعالیت داشته اند. سالها پیش این مسجد به عنوان یک کلیسای ارتدکس شرقی یونانی بوده، سپس شش دهه پیش تقریبا در قرن 12 یک کلیسای کاتولیک روم بوده. ایاصوفیه در سال 1453 به مسجد تبدیل شد و تا سال 1931 باقی ماند تا زمانی که آن را بسته و در سال 1935 آن را به عنوان یک موزه بازگشایی کردند. زمانی بزرگترین کلیسای زمان خود در جهان بوده که نمونه بارزی از معماری بیزانس بوده که تصاویر صحنه های مختلف مذهبی بر روی دیوار و طاق آن به تصویر کشیده شده است.
 
منبع: touropia.com
 
 
دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.