شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری

سرزمین لاله های واژگون

استان چهارمحال و بختیاری با توجه به پیوند دیرینه‎اش با استان لرستان دارای مردم خونگرم و با وفا وغیرتمندی است که در بر گیرنده یکی از کهن ترین آثار تمدن ایرانی است. حفظ و به کار بستن فرهنگ کهن این خطه از جمله ویژگی های این سرزمین بوده که تا به امروز نیز تدوام یافته است . اوایل تسلط خلفای عباسی دو برادر در سرزمین لرستان که به دو شعبه لر کوچک (لرستان فعلی ) و لر بزرگ ( بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد) تقسیم می شد ، حکومت داشتند . حکومت سرزمین لر بزرگ با « بدر » بود تا این که بعدها اتابکان فضلوئیه قریب به ۳۰۰ سال بر این سرزمین حکومت کردند . در زمان یکی از اتابکان فضلوئیه ( اتابک تکله) ، مغولان بربختیاری و کوه های آن دست یافتند ، اما این پیروزی دوام چندانی نداشت .

از آغاز سلسله صفوی تاریخ بختیاری ها دقیق تر نگاشته شده است .

بررسی های تاریخی ایران از اواخر دوره صفویه به بعد نشان می دهد که ایل بختیاری به دلیل برخورداری از شرایط ویژه جغرافیایی قلمرو ایلی ، سازمان قبیله ای و نظام ایلی منسجم در بیشتر حوادث و وقایع تاریخی ایران همانند وقایع مشروطه و انقلاب اسلامی حضوری مؤثر و فعال داشتند .

● جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است و اماکن دیدنی و جذاب این استان هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

● تالاب بین المللی چغاخور

تالاب بین المللی و زیبای چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهر بلداجی واقع شده است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار گرفته و از شهرکرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد.

فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی ،این تالاب را در ردیف یکی از کانون های جذب گردشگری در استان قرار داده است.

ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیستگاه نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مکان است. بهترین فصول بازدید از این تالاب بهار و تابستان است. تالاب های گندمان و سولقان دیگر تالاب های دائمی استان هستند که در نزدیکی این تالاب واقع شده اند.

راه دسترسی به این تالاب جاده آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی و پارکینگ است.

● چشمه دیمه

چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل های کوهرنگ، در ۱۰ کیلومتری چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع شده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه) نیز دارد.

مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی های اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است.بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است. راه دسترسی به این چشمه جاده آسفالته و امکانات رفاهی آن ،آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی، پارکینگ، آلاچیق، زمین های ورزشی و بازی کودکان است.

● چشمه کوهرنگ

این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

دستیابی به این نقطه به راحتی با هر نوع خودرو امکان پذیر است.این چشمه از چلگرد ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و در مسیر شماره یک گردشگری جهت و مسیر آن مشخص شده است.

● چشمه مصفای برم

چشمه مصفای برم در مرکز شهر لردگان واقع شده است. این چشمه پر آب علاوه بر تأمین آب کشاورزی، یکی از سرشاخه های کارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است. اطراف این چشمه به صورت پارکی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است.

● چشمه های مولا و سرداب

این دو چشمه با فاصله نسبتاً نزدیک به هم به ترتیب در مجاورت روستای آلیکوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف هستند.

برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ساخت سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این دو مکان صورت گرفته است.

● دشت لاله های واژگون

این دشت در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.

● منطقه حفاظت شده سبزکوه

منطقه حفاظت شده سبزکوه در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتاً اردل گستردگی دارد و دارای اکوسیستم های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی است. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن ،زیبایی منطقه را دوچندان کرده است.

این منطقه دارای سه نوع آب و هواست و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب بلوط های غرب ایران، کل، بز و کبک دری در این منطقه زندگی می کنند.مناسبترین فصل بازدید از این منطقه فصل بهار است.

● آبشار آتشگاه

این آبشار در۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و در ۴۰ کیلومتری شهر لردگان در دره‌ای روح افزا به طول ۲ کیلومتر قرار گرفته است. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره،سبزه زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد. سراسر بهار و تابستان این آبشار برای بازدید مناسب است.

● پارک جنگلی پروز

در ۵۰ کیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتی خود در امتداد دره ای سبز قرار گرفته است.

فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قد کشیده این پارک، چشمه های زلال متعدد بعلاوه شالیزارهای پراکنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا از طبیعت خداوندی را جلو چشم هر بیننده ای به نمایش می گذارد. به طوری که کمتر گردشگر و بازدید کننده ای است که با یکبار دیدن میل بازدید مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه ها و مناظر زیبای این طبیعت دست نخورده نگردد. این پارک جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده ها و اردوهای دانش آموزی و دانشجویی است.

● گردشگاه سیاسرد

چشمه سیاسرد در ۵ کیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنک و مطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردشگران بوجود آورده است. به طوری که همه روزه ، به ویژه در روزهای تعطیل این مکان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن ،میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان کرده است.

● غار سراب

غار سراب در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود ۷ کیلومتری شهر باباحیدر (شهرستان فارسان) در مسیر دره ای زیبا و معتدل، در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است. از انتهای جاده آسفالته تا دهانه غار حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی لازم است.

این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از ۶۰۰ متر از آن قابل دسترسی نیست. از یکی از دهانه های غار، آبی خروشان و خنک بیرون می‌آید. ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به ۱۵ متر می رسد. در دالان طویل غارقندیل های آهکی زیبا به وفور وجود دارد و فرآیند تشکیل این قندیل ها ادامه دارد.

● غار یخی چما

در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علیخان یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده است. از زیریخ های این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که نهایتاً به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

● کمربند سبز حاشیه زاینده رود

تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نوازی است که از ترکیب رودخانه، باغ های سرسبز دوطرف جاده و هوای پاک به وجود آمده است.

این مسیر به دلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمانخان شرایط اقلیمی مساعد در حدود ۹ ماه از سال و دسترسی نزدیک به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجود دارد که به نوبه خود زیباست. در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نکرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.

● حاشیه رود کارون

سرشاخه های متعدد رود کارون در قلمروهای غربی و جنوب غربی استان شامل لردگان، خانمیرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جریان دارد و دارای چندین عنصر ارزشمند گردشگری از جمله آب و هوای مناسب و دلپذیر در اکثر فصول سال، نزدیکی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده های آسفالته و وجود جنگل های نسبتاً متراکم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی است.

این رودخانه از دره های شگفت انگیزی عبور می کند و در ترکیب جریان رود، جنگل های بلوط و کوه مناظر بدیعی را عرضه می کند. از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان در روستای دوپلان (۱۱۰ کیلومتری شهرکرد) می‌توان مشاهده نمود.

● آبشار تونل کوهرنگ

این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ بوجود آمده است. این تونل جهت انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال ۱۳۳۲ در منطقه کوهرنگ، جایی که اکنون شهر توریستی چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ قرار دارد، ایجاد شد. تلاش برای انتقال این آب به ازمنه بسیار دور برمی گردد. در زمان صفویان تلاش کارکنان برای ایجاد شکاف در کوه و انتقال آب، راه به جایی نبرد. این شکاف که در نزدیکی تونل است، خود یکی از دیدنی های تاریخی منطقه است. آبشار این تونل و فضاهای زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را برای بیننده ایجاد کرده است. در تمام فصول سال حتی زمستان به سبب نزدیکی با پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

 

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.