شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفر آداب دارد

سفر آداب دارد

دانستنی های مسافرت

می‌گویند دوست را در سفر باید شناخت. اما وقتی خوب فکر می‌کنی و پای تجربه به میان می‌آید، می‌بینی که در سفر نه تنها دوست، که حتی خودت را هم بهتر و بیشتر می‌شناسی. اما اگر می‌خواهید در تعطیلات به سفر بروید، باید نکاتی را قبل از سفر بدانید تا فضای سالم‌تر و ایمن‌تری برای خودتان و همراهان‌تان به وجود بیاورید. اگر چنین قصدی دارید، بد نیست نگاهی به نکته‌های این دو صفحه بیندازید تا با خیال راحت‌تر راهی کوه و در و دشت و دریا و آسمان شوید. سفر به‌تان خوش بگذرد!...

● آداب مسافرت با خودروی شخصی

▪ سعی کنید پیش از سفر، از سالم بودن خودروی خودتان و کارکرد درست همه قسمت‌های آن مطمئن شوید.

▪ فشار باد تایرها را بررسی کنید. اختلاف فشار باد تایرها می‌تواند در کنترل خودرو تاثیر بگذارد.

▪ کیف کمک‌های اولیه را فراموش نکنید. چراغ‌قوه، سیم‌اتصال باتری و تابلوی چراغدار احتیاط را با خود ببرید.

▪ آب اضافی برای پر کردن رادیاتور به همراه داشته باشید.

▪ قبل از حرکت ضمن بازرسی کامل اتومبیل، وسایل زیر را در اتومبیل قراردهید.

▪ یک قوطی روغن ترمز، یک گالن روغن موتور، یک گالن آب برای رادیاتور، زاپاس مطمئن، آچارهای لازم، تسمه، دو تخته پتو، مقداری موادغذایی (چنان‌که کودک شیرخواری در اتومبیل است لوازم کافی برای او و نیز آب آشامیدنی) مقداری فیوز مابریک، پلاتین، کپسول آتش‌نشانی، مثلث شبرنگ یا چراغ الکتریکی، قطعه‌ای چوب سخت و صاف جهت استفاده زیر جک برای استحکام بیشتر، یک بیلچه برای کندن برف یا یخ، برس جهت پاک کردن برف از روی شیشه‌ها، زنجیر چرخ، جعبه کمک‌های اولیه، مقداری سیم محکم جهت کشیدن احتمالی اتومبیل و مقداری سیم.

▪ هنگام سفر سالم بودن چراغ‌های راهنما و ترمز از ضروری‌ترین مسایلی است که باید به آن توجه کرد و قبل از آغاز سفر از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد و دقیقا میزان روغن موتور و پاکیزه بودن فیلتر روغن و فیلتر هوا، آب رادیاتور، سیستم روشنایی، باد لاستیک‌ها، بخاری، برق، موتور، برف پاک‌کن و تیغه‌های آن، روغن گیربکس و دیفرانسیل و قسمت‌هایی را که باید گریس‌کاری کرد بازدید کنند و در صورت کم‌بودن مقدار روغن‌های ذکر شده علت را جستو و رفع ایراد نمود.

▪ ضمنا مقداری الکل در مخزن آب شیشه شور بریزید چون که الکل در ارتفاعات که هوا سرد است مانع یخ زدن آب می‌شود و ضمنا چربی روی شیشه را نیز می‌گیرد.

▪ به قوانین راهنمایی رانندگی به دقت توجه کنید این قوانین و هشدارهای پلیس صرفا برای سلامت شما و اعضای خانوادتان است نه برای آزار شما.

▪ کپسول ضد حریق در هنگام رانندگی به شما کمک می‌کند تا در مواقع اضطراری جلوی خطرات جانی و مالی را بگیرید.

▪ حواس‌تان به برف‌پاکن‌ ماشین‌ باشد، چرا که ممکن است با طی مسیر تغییرات آب و هوایی ایجاد شده و برف و باران ببارد.

▪ ترمز ماشین یکی از نکات بسیار مهم در ایمنی خودرو است. پس پیش از سفر حتما آن را چک کنید.

▪ احتمال زنگ زدن باتری‌ها در طول زمستان زیاد است. کابل‌های باتری را چک کنید تا مطمئن شوید مشکلی در کار نیست.

▪ سلامت راننده در مسافرت‌هایی که با خودروی شخصی انجام می‌شود بسیار مهم است؛ چراکه سلامت همه سرنشینان خودرو و لذت سفر بستگی به نوع رانندگی راننده خودرو و توجه او به سلامت خودرو دارد.

▪ راننده باید پیش از شروع حرکت خوب بخوابد و استراحت کافی داشته باشد.

▪ اگر سفرتان طولانی است، هر دو ساعت یک بار توقف و استراحت کنید یا از فرد دیگری که به رانندگی مهارت کافی دارد، بخواهید به جای شما رانندگی کند.

▪ در حال رانندگی، با سرنشینان شوخی یا بحث‌های بی‌مورد نکنید. خوردن و آشامیدن و صحبت با تلفن همراه، کاری خطرناک و حتی تهدیدکننده جان راننده و سرنشینان است.

▪ بستن کمربند ایمنی را فراموش نکنید. استفاده از کمربند ایمنی میزان ضربات و جراحات را برای راننده و سرنشینان اتومبیل در موقع تصادف کاهش داده و حداقل ۴۰ درصد از تلفات ناشی از تصادفات اتومبیل را کاهش می‌دهد.

▪ آهسته برانید تا هم از مناظر اطراف جاده لذت ببرید و هم سالم به مقصد برسید. احتیاط در رانندگی نشانه کم‌تجربگی و ترس نیست، بلکه نشانه علاقه شما به جان و مال و خانواده‌تان است.

▪ اگر با فرزند خردسال خود سفر می‌کنید، حتما صندلی مخصوص کودک را همراه ببرید. کودکان سرشار از انرژی هستند. بنابراین هراز گاهی در فضای سبز مناسبی اتراق کنید تا آنها بتوانند بدوند و بازی کنند و از طبیعت لذت ببرند.

▪ به هشدارهای هواشناسی توجه کنید.

▪ اگر زیر آفتاب رانندگی می‌کنید حتما از سایبان، ضدآفتاب و عینک‌‌ آفتابی استفاده کنید.

▪ از حداکثر سرعت و سرعت‌های مجاز در جاده‌ها اطلاع داشته و با همان سرعت حرکت کنید. سفر برای تفریح و لذت بردن از طببعت است پس با بی‌احتیاطی سفر را برای خود و دیگران به وضعیتی ناخوشایند تبدیل نکنید.

▪ همیشه هنگام رانندگی و به ویژه سفر، گواهینامه و کارت مشخصات مالکیت و کارت بیمه را باید همراه داشته باشید.

▪ پیش از سفر از وضعیت جاده‌ها مطمئن شوید.

● آداب سفرهای هوایی

▪ پارکینگ خودرو: اگر قصد دارید با اتومبیل‌تان به فرودگاه بروید و آن‌را در پارکینگ فرودگاه پارک کنید، در یک دفترچه یاداشت، محل پارک کردن خودروی خود را در پارکینگ یادداشت کنید. حتی می‌توانید با توجه به درهای ورودی و خروجی پارکینگ فرودگاه‌ها، کروکی محل پارک خودروتان را در آن دفترچه رسم کنید. بعد از یک سفر طولانی، ممکن است فراموش کنید که خودرویتان را دقیقا کجا پارک کرده‌اید... با کشیدن کروکی، هنگامی که خسته از مسافرتی طولانی باز می‌گردید، به دنبال اتومبیل خود در پارکینگ فرودگاه سرگردان نمی‌شوید.

▪ لباس‌های‌تان را تقسیم کنید: گاهی شرکت‌های هواپیمایی، شما را حسابی عصبانی می‌کنند. آن هم وقتی است که به مقصد رسیده‌اید و منتظر برداشتن چمدان‌تان از میان چمدان‌ها هستید، ولی چمدان شما گم شده است! در این موارد برای اینکه بدون لباس نمانید، بهتر است هنگام بستن چمدان‌ها نیمی از لباس‌هایتان را در چمدان همسفرتان قرار دهید و نیمی از لباس‌های او را در چمدان خود. به این می‌گویند تبادل مسالمت‌آمیز.

▪ کیسه تهوع: همیشه و همیشه، جیب جلوی صندلی خود را کنترل کنید تا درون آن یک کیسه مخصوص هنگامی که کسی دچار تهوع و استفراغ می‌شود، وجود داشته باشد. این کیسه شاید به کار شما نیاید ولی می‌تواند لباس‌ها و سر و صورت شما را در برابر مسافر کناری شما در شرایط خطرناک محافظت کنده نجات دهد.

▪ شلوار و کفش راحت: هنگامی که برای مسافرت هوایی آماده می‌شوید، شلوار و کفش‌های راحت بپوشید. شلوارهای جین و تنگ و کفش‌های پاشنه‌بلند و محکم برای مسافرت هوایی مناسب نیست... برای آرامش بیشتر می‌توانید بر صندلی‌هایی بنشینید که به دور از راهروهای وسط هواپیما قرار دارند و از هدفون برای نشنیدن صدای موتور یا سروصدای درون هواپیما استفاده کنید.

▪ آرامش خیال: برای اینکه دچار استرس و اضطراب نشوید، زودتر از زمان تعیین شده در فرودگاه حاضر شوید و به گرفتن کارت پرواز و تحویل چمدان‌ها بپردازید.

▪ یک اسپری خوش‌بوکننده: گاهی شما در مسافرت‌های هوایی طولانی از بوی بدن یا پای همسفران خود ناراحت می‌شوید، در این شرایط می‌توانید یک عطر یا اسپری خوش‌بوکننده در کیف‌دستی خود قرار دهید و در چنین شرایطی از آن برای روی پوست صورت‌تان یا اطراف بینی‌تان استفاده کنید. شاید بی‌ادبی باشد اگر بخواهید در مقابل دیگر مسافران از اسپری‌های خوش‌بوکننده هوا استفاده کنید!

▪ غذاهای نه‌چندان دلچسب: اگر تجربه خوبی از غذاهای درون هواپیما ندارید، می‌توانید بخش‌هایی از غذا را که دوست ندارید، میل نکنید. مطمئن باشید که شما حتی اگر به‌دلیل بیماری سیستمیک نباید از غذاهای خاصی استفاده کنید، همیشه غذایی برای سیر کردن شما در هواپیما پیدا می‌شود، فقط کافی است مشکل خود را با مهمان‌دار در میان بگذارید.

▪ واقع‌بین باشید: انتظار نداشته باشید که تمام مراحل مسافرت هوایی شما بدون مشکل سپری شود. تاخیر در پرواز، ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با مهمان‌داران در مسافرت‌های خارجی و پرواز و فرود یا اوج گرفتن همراه با سروصدا و تکان و... واقعیت‌های پرواز هوایی هستند. بنابراین از قبل خود را برای اتفاقات پیش‌بینی نشده آماده کنید. خوش‌بین باشید و ترس بی‌‌مورد به خود راه ندهید.

▪ برچسب روی چمدان: قبل از رفتن به فرودگاه، اسم و شماره تلفن خود را روی چمدان و بسته‌های خود یادداشت کنید. گاهی ممکن است، بسته‌ها و چمدان‌هایی در میان وسایل سایر مسافران، مانند وسایل شما باشند و با این روش با خیال راحت وسایل‌تان را پیدا می‌کنید. همچنین اگر وسایل شما در قسمت بار گم یا جابه‌جا شود، مسوولان فرودگاه راحت‌تر می‌‌توانند شما را پیدا کنند و وسایل‌تان را تحویل‌تان دهند.

▪ ساعت پروازتان را چک کنید: شب قبل از پرواز، شماره اطلاعات پرواز فرودگاه را از مرکز اطلاعات شهر خودتان بگیرید، سپس با اپراتور مرکز، ساعت پروازتان را کنترل کنید و از احتمال تاخیر یا تغییر ساعت پرواز مطمئن شوید. می‌توانید سوال کنید، چه مدت قبل از پرواز می‌توانید در فرودگاه حاضر باشید... در فرودگاه‌های شهرهای کوچک‌تر، که تعداد پروازهای محدودی در طول روز انجام می‌گیرد، گاهی می‌توانید در زمان کوتاه‌تری پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.

▪ پروازهای یک‌سره بهترند: گاهی برای مسافرت به یک نقطه از جهان باید سوار دو یا چند هواپیما شوید و هر تکه از مسیر را با یک شرکت هواپیمایی طی کنید. فراموش نکنید پروازهای یکسره خیلی بهترند و مشکلات شما را کم‌تر می‌کنند، بنابراین پرداخت مقداری هزینه بیشتر به کاهش مشکلات‌تان می‌ارزد. صندلی کنار راهرو: بهتر است در هواپیما در صندلی‌های وسط و مجاور راهرو وسط هواپیما ننشینید. این راهرو مسیر رفت و آمد مسافران و مهمان‌داران است و ممکن است، دیگران دایم با شما برخورد کرده یا اشتباها مایعات، چای و قهوه مهمان‌داران روی لباس‌ شما بریزد. اگر هواپیما صندلی خالی دارد، جایتان را عوض کنید.

▪ اشیاء ممنوعه: قبل از تحویل بار، یک بار وسایل موجود در کیف‌دستی‌تان را کنترل کنید. گاهی شما یک چاقوی مسافرتی، قیچی، ناخن‌گیر، قیچی کاغذبر، دربازکن حتی عطر و اسپری در کیف‌دستی‌تان دارید که به شما اجازه نمی‌دهند آن‌ها را همراه‌تان به داخل هواپیما ببرید. در این شرایط چون بارهایتان را تحویل داده‌اید، این وسایل در انبار فرودگاه باقی خواهد ماند و امکان گم شدن آن هم وجود دارد. بنابراین قبل از تحویل بار کیف دستی‌تان را کنترل کنید و لوازم غیرمجاز آن را درون چمدان‌هایتان بگذارید.

▪ سفر در بارداری: دقت داشته باشید که بعضی از آژانس‌های هوایی به خانم‌های باردار بیش از ۳۲ هفته، اجازه پرواز نمی‌دهند. فراموش نکنید security gate که در فرودگاه‌ها از آن عبور می‌کنید، پرتو X ندارد، پس نگران نباشید! این دستگاه‌ها فقط وجود فلزات را نشان می‌دهند. اصلا فقط چمدان‌ها از مسیر حاوی پرتو X عبور می‌کنند. معمولا فشار داخل هواپیما نیز تنظیم شده و ضرری برای شما و جنین ندارد. در هنگام نشستن، مرتب شست پایتان را حرکت دهید، پاهایتان را خم و راست کنید و راه بروید تا خون در پاهایتان جریان پیدا کند. شما می‌توانید با پوشیدن جوراب‌های مخصوص، جریان خون در پاهایتان را افزایش دهید. سه ماهه دوم بارداری، بهترین زمان برای مسافرت هوایی است.

● ایمنی و سلامت در چادر

▪ از آنجا که چادر از پارچه ساخته شده است، در تماس با اجسام تیز و برنده به سرعت پاره می‌شود به همین جهت باید در بسته بندی آن دقت شود تا میخ‌های چادر و تیرک‌ها در کیسه‌ای محکم و به طور جداگانه در کنار چادر جای گیرد و از قرار دادن آنها در لابه لای چادر به صورت بدون حفاظ خودداری کرد.

▪ چادر را روی باربند اتومبیل و زیر بارهای سنگین و تحت فشار قرار ندهید.

▪ هیچ‌گاه چادر را به صورت خیس جمع نکنید و اگر مجبور به این کار شدید در اولین فرصت مناسب آن را از کیسه مخصوص چادر خارج و در هوای آزاد خشک کنید.

▪ برای بیشتر شدن دوام کف چادر بهتر است قبل از نصب آن، در زیر چادر پارچه یا زیر انداز قرار دهید تا از برخورد مستقیم آن با سطح زمین جلوگیری شود.

▪ بندهای چادر را تا حد لازم بکشید و سفت کنید، چرا که فشار بیش از حد موجب پاره شدن بند یا بدنه چادر می‌شود.

▪ برای باز و بسته کردن زیپ‌های چادر از دو دست استفاده کنید و به صورت صاف و بدون زاویه آنها را باز کنید و ببندید.

▪ تیرک‌ها و میخ‌ها را همیشه در کیسه مخصوص آنها حمل کنید و از پخش کردن آنها در موقع نصب و یا جمع آوری چادر خودداری کنید تا در زیر پا کج و شکسته نشوند و ضمناً از گم شدن آنها جلوگیری شود.

▪ همواره بعد از جمع‌آوری میخ‌ها و تیرک‌ها آنها را بشمارید و از کامل بودن آنها در قبل و بعد از برنامه مطمئن شوید.

▪ از قرار دادن چادر در کنار مواد نفتی و شیمیایی و شستن آن با این مواد جداً خودداری کنید.

▪ هرگونه پارگی کوچک و آسیب جزیی را قبل از زیادتر شدن آن ترمیم کنید.

● ایمنی و سلامت در هتل

▪ وسایل برقی قابل حمل: در اتاق‌های هتل وسایل برقی و الکتریکی قابل حمل وجود دارد که باید مداوم ارزیابی شده و سالم باشند. وسایلی مثل سشوار، کتری‌ برقی، اتو و تلویزیون معمولا در اکثر هتل‌ها وجود دارند که باید سالم بوده و سیم‌ها و ارتباطات آنها آسیب‌ندیده باشند.ایمنی سرویس ▪ بهداشتی و حمام: معمولا مهم‌ترین موضوع در این مکان‌ها، لغزیدن و سُرخوردگی است.

حتما باید در کنار وان حمام، حوله و یا کف‌پوشی غیرلغزنده باشد و به خصوص اگر دوش در سرویس بهداشتی است اطراف آن میله‌های فلزی برای کنترل و جلوگیری از لغزندگی نصب شده باشد.پنجره: شیشه‌ها نباید شکسته و ترک خورده باشند و ترجیحا اگر سالمند و یا کودک به همراه دارید، از اتاق‌هایی که پنجره‌ها و شیشه‌های قدی دارند، استفاده نکنید.

خطر افتادن از پنجره را حتما بررسی کنید. آیا نرده وجود دارد یا خیر؟ ضمنا قسمت پایینی پنجره‌ها باید حداقل ۸۰۰ میلی‌متر بالای کف اتاق باشد و یا در غیر این صورت حتما در بیرون پنجره‌ها نرده‌کشی وجود داشته باشد.

دقت کنید تخت‌خواب‌ها و مبل درست زیر پنجره نباشند چون احتمال دسترسی کودکان به پنجره و افتادن آنها وجود دارد و اگر این طور است اتاقی دیگر انتخاب کرده و یا بخواهید مکان تخت و مبل را تغییر دهند.نکات نظافتی و بهداشتی: در هتل درخواست کنید سرویس‌های بهداشتی، حمام و تمام اتاق‌ها را حتی‌المقدور هر روز نظافت کنند چون محیط اتاق معمولا کوچک بوده و در مسافرت خودتان به شخصه فرصت نظافت محل را نخواهید داشت. در سرویس‌های بهداشتی باید شامپو، صابون و خمیر دندان وجود داشته باشد و حوله‌ها همواره تمیز و خشک باشند. بهتر است خودتان نیز همین وسایل را همراه داشته باشید، به خصوص اگر مستعد آلرژی‌های پوستی و تنفسی هستید، حتما از شوینده‌های مخصوص همراه‌تان ببرید. خدمتکاران نباید حین نظافت از شوینده‌های شیمیایی قوی و بودار استفاده کنند چون احتمال آسیب تنفسی به ساکنان اتاق‌ها وجود دارد.

اگر در هتل‌ به استخر می‌روید، حواس‌تان باشد که آب استخر حتما تمیز و بهداشتی باشد؛ حتما در آنجا غریق نجات وجود داشته باشد؛ علایم هشدار در استخر نصب شده و عمق آن مشخص باشد و تمام وسایل مربوط به نجات غریق موجود بوده و برای کودکان جلیقه نجات وجود داشته باشد.

● نکات بهداشتی و ایمنی در مسافرت

مسافرت می‌تواند مایه شادی و لذت و آرامش خاطر ما باشد به شرطی که مثل هر کار دیگری نکات مربوط به سلامتی را در آنها رعایت کنیم. با رعایت این نکات ساده می‌توانید از تبدیل شدن این تجربه لذت‌بخش به حادثه‌ای ناگوار و گاه مرگبار جلوگیری کنید.

▪ اگر می‌خواهید به کنار دریا بروید: رفتن به کنار دریا و شنا کردن در آب‌های آبی، جاذبه‌ای است که کمتر کسی می‌تواند در مقابل آن مقاومت کند. اما حتی در آرام‌ترین آب‌ها خطراتی در کمین ما قرار دارد. یا وقتی تحت تاثیر مواد یا داروهایی هستید که میزان هوشیاری و دقت را کم می‌کنند، شنا نکنید. کودکان همیشه باید تحت نظارت بزرگسالان به دریا بروند.

▪ قبل از شنا در مورد وضعیت آب وهوایی، آلودگی آب و... اطلاع کسب کنید.

▪ از لحاظ آلودگی‌های میکروبی، آب‌های شور عموماً از آب‌های شیرین سالم ترند اما در هر حال تنها استخری که دارای آب کلر زده شده در حد مناسب است، از لحاظ احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی بی‌خطر محسوب می‌شود.

▪ در مورد جانوران دریایی در آن منطقه که ممکن است باعث آسیب شما شوند، اطلاعات بگیرید.

▪ مراقب باشید محلی که شنا می‌کنید، نزدیک تخلیه فاضلاب‌ها قرار نداشته باشد.

▪ ملخ موتور قایق‌ها یکی از عواملی است که باعث جراحات شناگران می‌شود.درباره مسافرت هوایی: سفر هوایی راهی مطمئن و سریع برای رسیدن به مقصد است، اما تغییر ارتفاع و فشار هوا در حین مسافرت هوایی و نشستن به مدت طولانی در حین آن می‌تواند برای برخی افراد مسائلی به دنبال داشته باشد. همچنین مسافرت‌های هوایی در فاصله‌های طولانی با به هم ریختن چرخه خواب و بیداری، باعث پدیده هواپیمازدگی(جت‌لگ): می‌شود. این نکات را در سفر هوایی رعایت کنید:

▪ اگر مبتلا به بیماری خاص هستید و برای آن دارو مصرف می‌کنید، به قدر کافی از آن دارو را در کیف دستی خود به همراه داشته باشید.

▪ اگر مبتلا به صرع یا دیابت هستید، کارت شناسایی نشان‌دهنده این موضوع را به همراه داشته باشید.

▪ هوای درون هواپیما خشک است، برای جلوگیری از کم آبی بدن در طول سفر از آب و نوشابه‌های فاقد کافئین استفاده کنید.

▪ هواپیمازدگی (جت‌لگ):برای جلوگیری از اختلال چرخه خواب در حین سفرهای طولانی هوایی پیش از حرکت به مقدار کافی بخوابید، غذای متعادل و سبکی بخورید و از پرخوری بپرهیزید. می‌توانید برای مدت کوتاهی از قرص‌های خواب آور هم استفاده کنید.

▪ گوش درد: اگر در حین پرواز دچار گوش درد می‌شوید، پیش از پرواز از داروهای ضداحتقان (پرخونی مخاط) استفاده کنید.

همچنین جویدن آدامس در طول پرواز هم به شما کمک می‌کند. برای جلوگیری از گوش درد در طول پرواز به نوزادان پستانک یا شیشه شیر بدهید.

▪ حتی انسان‌های سالم در طول سفرهای طولانی ممکن است دچار لخته شدن خون در وریدهای پا بشوند، بنابراین در طول پرواز در صورت امکان گاه گاه چند قدمی راه بروید، همچنین نوشیدن آب، منقبض کردن عضلات ساق و پوشیدن جوراب‌های کشی می‌تواند به شما کمک کند.

▪ گزش حشرات : گزش حشرات در طول مسافرت‌ها تجربه آزاردهنده‌ای است که همه ما داشته ایم. اگر گزش حشره باعث تورم، کبودی یا درد مداوم شود، باید به پزشک مراجعه کرد. از طرف دیگر بسیاری حشرات بیماری‌های مسری را منتقل می‌کنند. استفاده از پشه‌بند، دفع کننده‌های حشرات و لباس‌های پوشاننده بدن می‌تواند به شما در حفاظت از گزش حشرات کمک کند.

گاز گرفتن به وسیله حیوانات مثل سگ و... ممکن است باعث عفونت‌های وخیم و حتی مرگبار مانند‌ هاری شود. این نکات را هنگامی که یکی از اطرافیان‌تان را حیوانی گاز می‌گیرد، رعایت کنید:

▪ محل زخم را فوراً با صابون بشویید و یا آب تمیز را دست کم برای ?دقیقه از روی آن بگذرانید. با محلول ضدعفونی کننده، محل زخم را ضدعفونی کنید و آن را با یک پانسمان خشک و تمیز بپوشانید.

▪ فوراً فرد مجروح را به پزشک برسانید تا واکسیناسیون‌هاری در مورد او انجام شود.

▪ اطلاعات لازم در مورد حیوان حمله‌کننده را در اختیار مقامات بهداشتی قرار دهید.

▪ مارگزیدگی: مارگزیدگی حادثه دیگری است که ممکن است در طول سفر رخ دهد. اغلب مارگزیدگی‌ها در نتیجه به ستوه آوردن و دنبال کردن مارهاست و حمله آنها اغلب واکنش دفاعی است. تلاش برای کشتن مارها خطرناک است و اغلب به مارگزیدگی منجر می‌شود. مارها بیشتر موقع ترس است که مجبور به حمله می‌شوند و بنابراین در بسیاری موارد سم چندانی وارد بدن می‌کنند. اما سم یک مار کوچک و نابالغ ممکن است حتی از یک مار بزرگسال غلیظ تر باشد؛ بنابراین از همه مارها پرهیز کنید. این نکات احتیاطی را رعایت کنید:

▪ در محل‌هایی که مارها فراوانند شلوارهای بلند و کفش‌های سنگین یا چکمه بپوشید.

▪ یک چوبدستی همراه داشته باشید تا اگر اتفاقاً به ماری برخوردید، آن را دور کنید.

▪ مارها در شب‌ها و در آب و هوای گرم فعال ترند.

▪ مارها و عقرب‌ها تمایل دارند شب به درون کفش‌ها و لباس‌ها بروند، بنابراین صبح‌ها قبل از پوشیدن کفش یا لباس آنها را کاملاً تکان دهید.

اگر یکی از اطرافیانتان را مار گزید، این کارها را انجام دهید:

▪ او را آرام کنید. عضو مجروح را بی‌حرکت و پانسمان کنید، سپس او را سریعاً به بیمارستان برسانید.

▪ در بیمارستان با سرم‌های ضدسم مخصوص، درمان انجام خواهد گرفت.

▪ اگر بتوانید توصیف خوبی از مار به دست آورید یا اگر مار مرده است، لاشه او را به بیمارستان ببرید، به پزشکان در انتخاب ضدسم مناسب کمک زیادی خواهید کرد. ضمن حمل لاشه مار، مراقب رفلکس گزش مار باشید و به سر مار دست نزنید.

 

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.