شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آذربایجان غربی گنجینه بزرگ ایران

آذربایجان غربی گنجینه بزرگ ایران

استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده ای دارد. طبیعت متنوع، جنگلهای انبوه، چشمه های جوشان، رودهای خروشان و کوه های سر به فلک کشیده آذربایجان که مردمانی اصیل از اقوام مختلف ایرانی را با آداب و رسوم، زبانها و باورهای دینی گوناگون در خود جای داده، موزه ای کوچک از گنجینه بزرگ ایران است که میهمانان را از هر سو به این دیار فرا می خواند.

آذربایجان، نگینی بر تارک ایران است که رود ارس آن سینه زمان را می شکافد و فریاد برمی آورد که گفتنی های بسیار دارد. تخت سلیمانش یادگار ارزشمند گذشتگان است. ذره ذره خاک دشت چالدران لبریز از غرور، غار شگفت انگیز سهولانش چشم هر بیننده ای را به اشک می نشاند و طبیعت رؤیایی آن، انسان را شگفت زده می کند...

● آب و هوا

این استان یکی از خوش آب و هواترین استانهای کشور است و هوای آن نه گرم و شرجی و نه مرطوب است و در اکثر اوقات سال هوای معتدل کوهستانی دارد.

● قابلیتهای توریستی و گردشگری

دریاچه ارومیه به عنوان یک زیستگاه طبیعی، نمونه کوچکی از ساختار اکولوژیکی سلسله جبال زاگرس به شمار می رود.

این پارک ملی طبیعی با داشتن حدود ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ، ۱۴ دلتای رودخانه ها، نیزارها، جنگلها، تالابها، برکه ها، شکارگاه ها، دارا بودن تنوع گیاهی و جانوری بویژه گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک، اسپیر، آرتیمیای دریاچه و هزاران پرنده مهاجر و بومی، زیبایی خاصی به آن داده است.

وجود امکانات تفریحی و گردشگری همانند کشتی نوح و سهند برای انتقال گردشگران به جزایر، تأسیسات تفریحی همچون سایبانها (آلاچیقها) سرویسهای بهداشتی، زمین والیبال، تنیس، زمین بازی کودکان، مراکز اداری، تأسیسات بندری و شناوری (در منطقه رشکان) از قابلیتهای توریسم پذیری در دریاچه حکایت می کند.همچنین احداث پل میانگذر شهید کلانتری که از سال گذشته به بهره برداری رسیده فاصله شهرهای ارومیه- تبریز را از ۳۱۰ به ۱۳۰ کیلومتر کاهش داده است و از عوامل مهم در جذب گردشگران خارجی و داخلی به شمار می رود.

● چشمه ثریا

چشمه ای بزرگ و دیدنی که در مرز ایران و ترکیه قرار دارد. آب آن بسیار زلال و قابل قایقرانی است.

● آبشار شلماش

این آبشار که یکی از شاخه های رودخانه زاب کوچک به شمار می رود با دره ای سرسبز و زیبا در کنار جنگلهای پراکنده سردشت واقع شده است.

از دیگر جاذبه های اکوتوریستی استان می توان به رودخانه ها، تالابهای ارومیه، ماکو، خوی، سلماس، نقده، مهاباد و جنگلهای زیبای سردشت اشاره کرد. اگر مایل به کوهنوردی و غارنوردی هستید، می توانید از کوه قیه ماکو و غار شگفت انگیز سهولان دیدن کنید.

● کوه قیه ماکو

کوهی مرتفع با کلاهک سنگی بی نظیر که در شمال ماکو قرار دارد. این منطقه مجموعه جالبی از گردشگری، فرهنگی، اکوسیستم و گردشگری ماجراجویانه را در کنار هم دارد. اگر قصد دیدار از این منطقه را دارید، بقایای قلعه ماکو، مجموعه عمارات زیبا و قدیمی، طبیعت بی نظیر بازار و کوهی با عظمت را مشاهده خواهید کرد.

● غار سهولان

این غار در ۳۵ کیلومتری شهرستان مهاباد واقع شده و از چند حوضچه بزرگ تشکیل شده است. این حوضچه ها، توسط دالانهای آبی به هم متصل و ارتفاع سقف غار از سطح آب در حوضچه آخر ۵۰ متر و عمق آب در حوضچه وسط ۳۵ متر است.

● تخت سلیمان

مجموعه ای با عظمت که بقایای قصر و قلعه باش کوه آتشکده بزرگ شهریاران ساسانی به نام آذرگشسب است. قدمت آن به عهد ساسانی بازمی گردد و جزو چهار اثر جهانی کشور است. در کنار این مجموعه یک استخر نیز وجود دارد.

● قره کلیسا

یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان که طبق روایت «موسیس خورناتس» یکی از حواریون حضرت مسیح به نام (طاطاووس) در این مکان آرمیده و همه ساله در مرداد ماه ارامنه سراسر جهان برای شرکت در مراسم خاص مذهبی در این محل گرد هم می آیند. این کلیسا در ۱۰۰ کیلومتری ماکو واقع شده است.

● عمارت باغچه جوق

از عمارتها و موزه های بسیار زیبا و ارزشمند به جامانده از دوره قاجار که در میان باغی سرسبز در ۵ کیلومتری ماکو قرار دارد. تمامی تزئینات بنا توسط معماران روسی و اروپایی انجام شده، طراحی آن به صورت قرینه، لوازم داخل کاخ ساخت کشورهای اروپایی و شیشه های عمارت به گونه ای جالب و شگفت انگیز و بدون استفاده از مواد شیمیایی خاصیت حشره کشی دارد.

● تپه حسنلو

در ۱۲ کیلومتری شهرستان نقده واقع شده و قدمت آن به دوره مانایی ها باز می گردد. جام معروف حسنلو از این تپه کشف شده است.

● سه گنبد

مقبره ای استوانه ای که در ساختمان آن از آجر استفاده شده و پیشینه آن به قرن ششم هجری باز می گردد و کتیبه ای در ورودی بنا دیده می شود. این اثر در خیابان جانبازان (راهنمایی) ارومیه قرار دارد. از دیگر جاذبه های تاریخی استان می توان به مناره شمس تبریزی خوی، بازار خوی، مسجد مطلب خان خوی، عمارتهای کلاه فرنگی، بانک ملی و شهربانی ماکو، مسجد جامع ارومیه، بازار ارومیه و کلیساهای متعدد اشاره کرد.

● دریاچه مارمیشو

در مرز ایران و ترکیه و ۴۵ کیلومتری غرب شهرستان ارومیه واقع شده و وسعت آن حدود ۵ هکتار است. این دریاچه زیستگاه انواع آبزیان و محل ایده آلی برای گردشگران شمرده می شود.

از دیگر تفریحگاه های استان می توان به روستای بند ارومیه، دره شهدای ارومیه، پیست اسکی خوشاکو، دمیر تپه ماکو، فیرورق خوی، سد مهاباد و کاظم داشی اشاره کرد.

● اماکن زیارتی

اگر قصد بازدید از اماکن مذهبی و متبرکه را دارید، می توانید از امامزاده بکشلو، امامزاده دیزج تکیه، امامزاده برگشاد و امامزاده بهلول دیدن کنید.

● غذا و شیرینی ها

مردم استان علاوه بر دیگر غذاهای رایج ایرانی مانند انواع پلو، خورشت و آش، غذاهایی دارند که خاص آذربایجان است. به عنوان مثال انواع دلمه و کوفته ها را می توان بر سر سفره آذری ها مشاهده کرد.شیرینی های آذربایجان نیز برای ذائقه هر گردشگری خوشایند است.از بین شیرینی های خاص آذربایجان می توان به قرابیه و بستنی خشک اشاره کرد. بستنی خشک (سوت شیرینی) در ماکو تهیه می شود.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.