شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

فلورانس, گهواره رنسانس

فلورانس, گهواره رنسانس

فلورانس یکی از شهرهای تاریخی و زیبای اروپاست که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. این شهر کوچک حدود ۱۰۲ کیلومترمربع وسعت و ۳۶۶ هزار نفر جمعیت دارد. ایتالیایی‌ها به این شهر «فیرنزه» می‌‌گویند که از زبان ایتالیایی‌ قدیم آمده که «فیرنزا» بوده است. این شهر مرکز منطقه «توسکانی» و استان «فلورانس» است. «فلورانس» با حومه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت‌ دارد.

شهر فلورانس در ساحل رود آرنو قرار گرفته و شهرت خود را به این علت به دست آورده که در قرون وسطی و عصر رنسانس در آن آثار معماری متعددی احداث شد و در آن دوران رونق و اهمیت زیادی داشت.

این شهر در قرون وسطی از مراکز مهم مالی و اقتصادی ایتالیا و حتی اروپا بود؛ به گونه‌ای که آن را آتن قرون وسطی می‌نامیدند. فلورانس از ۱۸۶۵ تا ۱۸۷۰ پایتخت پادشاهی ایتالیا بود.

فلورانس را ژولیوس سزار امپراتور نامدار دوم در سال ۵۹ پیش از میلاد بنا نهاد. آنجا محل استقرار سربازانش بود. در آغاز به آن فلورنتینو می‌گفتند که آن را به سبک اردوگاه‌های نظامی با خیابان‌های اصلی ساختند.

این شهر در مسیر اصلی رم و شمال ایتالیا و در دره حاصلخیز آرنو قرار دارد. فلورانس خیلی زود به یک مرکز مهم بازرگانی تبدیل شد.

اولین شهردار فلورانس در سال ۲۵۰ میلادی انتخاب شد که مینیاس نام داشت. اولین مجلس ایتالیای جدید در شهر فلورانس شکل گرفت.

در سال ۱۸۶۵ فلورانس به جای تورین پایتخت ایتالیا شد و مجلس آن گشایش یافت اما ۶ سال مجلس در رم استقرار یافت.

در قرن بیستم با رشد صنعت گردشگری، جمعیت فلورانس ۳ برابر شد و سیل گردشگران از جاهای مختلف ایتالیا، اروپا و جهان به این شهر سرازیر گردید.

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان‌ها یک سال فلورانس را در اشغال خود داشتند و فلورانس شهر آزاد اعلام شد؛ اما در سال ۱۹۴۴ متفقین، شهر را از دست آلمان‌ها خارج کردند.

در سال ۱۹۶۶ رود آرنو طغیان کرد و سیل ویرانگر صدمات شدیدی به بناها و گنجینه‌های تاریخی شهر وارد کرد. پیش از رسیدن سیل به شهر، مقام‌های شهر که از آمدن سیل باخبر شده بودند، این خبر را اعلام نکردند و تنها از طریق تلفن جواهرفروشان ناحیه «پونته وکیو» را باخبر کردند.

● دیدنی‌ها

شهر فلورانس دیدنی‌های بسیار دارد که سبب جذب میلیون‌ها گردشگر در سال می‌شوند. یکی از آنها فواره‌ای است که طی سال‌های ۱۵۶۳ تا ۱۵۶۵ بنا شده است.

علاوه بر آثار هنری و تاریخی، رود آرنو نیز چشم‌اندازی تماشایی دارد. این رود، بخش‌های کهنه و جدید شهر را از هم جدا کرده است.

کسانی که به شهر فلورانس سفر می‌کنند، حتما به تماشای کلیسای سن لورنزو و گالری یوفیزی می‌روند. این گالری، یکی از زیباترین موزه‌های هنری در جهان است.

در سال ۱۳۰۱ میلادی دانته، نویسنده مشهور ایتالیایی از محل گالری یوفیزی کنونی به تعبید فرستاده شد.

● روزهای سرد و گرم

فلورانس، تابستان‌هایی گرم و مرطوب دارد و بارندگی در آن کم است. زمستان‌هایش نسبتا سرد است. ژوئن،‌ ژوئیه و اوت گرم‌ترین ماه‌های سال در فلورانس است.

بالاترین دمای شهر در سال ۱۹۸۳ ثبت شد که ۶/۴۲ درجه سانتیگراد بود. سردترین روزهای زمستانی فلورانس ۱۰ ژانویه ۱۹۸۵ بود که مردم شهر، برودت منهای ۲۳ درجه سانتیگراد را تجربه کردند.

مردم شهر فلورانس، ایتالیایی را به لهجه توسکان صحبت می‌کنند. به اعتقاد بسیاری از زبان‌شناسان و دانته‌پژوهان، زبان امروز فلورنتین را زبان معیار ایتالیایی می‌دانند. تلفظ برخی حروف در این زبان، با نوع رمی آنها اندکی تفاوت دارد.

● حمل و نقل

شهروندان فلورانس برای رفت‌وآمد در شهر عمدتا از اتوبوس استفاده می‌کنند. شبکه اتوبوسرانی فلورانس گسترده و مجهز است.

در جاهای عمومی مختلف، از جمله رستوران‌ها و دکه‌های روزنامه‌‌فروشی، بلیت اتوبوس به فروش می‌رسد. بلیت انواع مختلف دارد که از تک‌سفره تا چندسفره را تشکیل می‌دهد.

مسافران پس از سوار شدن به اتوبوس، بلیت را در دستگاهی قرار می‌دهند که آن را باطل می‌کند اما در خصوص استفاده از قطار، وضع فرق می‌کند. اینجا مسافران پیش از سوار شدن به قطار باید بلیت خود را باطل کنند.

ایستگاه اصلی اتوبوس شهر در کنار ایستگاه راه‌آهن «سانتاماریا نوولا» قرار دارد. از شهر فلورانس می‌توانید با قطار به شهرهایی چون «بورگوسن لورنزو» و «سیه‌نا» سفر کنید.

کسانی که قصد سفر به جاهای دور را دارند، می‌توانند از اتوبوس‌های بین‌شهری و هواپیما استفاده کنند. از آنجا که فلورانس را مثل خیلی دیگر از شهرها، آلودگی هوا تهدید می‌کند، مقام‌های شهر کار احداث تراموای فلورانس را آغاز کرده‌اند.

فلورانس شهر گردشگران است. مهم‌ترین صنعت این شهرو منبع مهم درآمد مردمش، گردشگری است. در ماه‌های آوریل تا اکتبر جمعیت شهر به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. از اوایل بهار تا اواسط پاییز، در هر جای شهر گردشگران از کشورهای مختلف می‌بینید.

به فلورانس آنقدر گردشگر سفر می‌کند که موزه‌ها و بناهای تاریخی معروفش هر روز هزاران بازدیدکننده دارند. جالب این که بلیت موزه‌های یونیزی و آکادمیا خیلی زود به فروش می‌رسد و اگر گردشگران شتاب نکنند، بلیت ورودی این موزه‌ها را به دست نمی‌آوردند و دست کم باید چند روز در نوبت تهیه بلیت بمانند. تورهای زیادی، گردشگران را در گروه‌های چند ده‌تایی از سراسر جهان به فلورانس می‌برند. پس از گردشگری، بافندگی مهم‌ترین صنعت شهر فلورانس است. این صنعت قدمتی چندصد ساله در فلورانس دارد و امروزه هزاران نفر در این صنعت به کار اشتغال دارند. البته بیشتر کارگران صنعت نساجی فلورانس را مهاجران تشکیل می‌دهند که ساکن شمال و شمال غربی شهرند.

مردم فلورانس و گردشگرانی که به آنجا می‌روند به ورزش نیز توجه‌ای خاص دارند، یکی از جاذبه‌های ورزشی شهر، دوچرخه‌سواری در مرکز شهر است. بخش مرکزی شهر بزرگ نیست. بنابر این با یک برنامه یک روزه دوچرخه‌سواری می‌توان همه این بخش را گشت و از آثار هنری و تاریخی متعدد آن راحت دیدن کرد. چندین مرکز در فلورانس به گردشگران دوچرخه کرایه می‌دهد تا آنها بدون دغدغه و با صرف زمانی کوتاه از زیبایی‌های شهر در مرکز آن و بخش کهنه و چشم‌اندازهای اطراف رود آرنو دیدار کنند و از مسیرهایی که برخی از آنها روی پل‌های قدیمی رود است بگذرند. برای یک ساعت استفاده از دوچرخه باید ۳ یورو بپردازید. کرایه روزانه دوچرخه، با توجه به نوع آن از ۱۴ تا ۲۷ یورو است. از آنجا که اطراف شهر فلورانس نیز مناظر زیبایی دارد، گردشگران زیادی با دوچرخه به خارج شهر می‌روند تا هم در هوای آزاد و پاک ورزش کرده باشند و هم گردش.

در شهر فلورانس، دوچرخه‌سواری حرفه‌ای و قهرمانی نیز هواداران زیادی دارد. در این شهر مسابقات متعدد دوچرخه‌سواری در سطوح مختلف برگزار می‌شود. برخی از این مسابقات محلی است و در برخی دیگر دوچرخه‌سوارانی از دیگر شهرهای ایتالیا و حتی خارج از ایتالیا به رقابت با رکابزنان فلورانسی می‌پردازند. این مسابقات با جلوه و شکوه خاصی برگزار می‌شود و مردم شهر از آنها خوب استقبال می‌کنند.

دوچرخه سواری در فلورانس به قدری رونق دارد که روزنامه‌های شهر در صفحه‌های ورزشی خود، خبرها و مطالب دوچرخه‌سواری را با آب وتاب و به تفصیل چاپ می‌کنند.

● ماهیگیری در آرنو

فلورانس برای علاقه‌مندان ماهیگیری نیز مقصدی خوب است. رودها و دریاچه‌های توسکانی پاکیزه‌اند و در آنها انواع ماهی وجود دارد. گردشگران و دوستداران ماهیگیری با راهنمایی مسوولان مربوطه، به ورزش و سرگرمی دلخواه خود می‌پردازند. اگر به فلورانس سفرکنید و مردم زیادی را در کنار رود آرنو یا دریاچه‌های نزدیک شهر ببینید که قلاب به آب انداخته و ساعت‌ها در انتظار صید یک ماهی مانده‌اند، تعجب نکنید.

این ساعت‌های انتظار برای آنها شیرین و به یاد ماندنی است. آرنو، رودی پر آب است که جریان آرامی دارد و به همین علت در آن می‌توان قایقرانی کرد.

در شهر چند باشگاه قایقرانی فعالیت می‌کنند که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به آنها در برنامه‌های قایقرانی تفریحی و ورزشی در رود شرکت کنند و ضمن طی کردن مسیر رود در شهر و خارج آن، به تماشای چشم‌اندازهای رویایی دو سمت رود بپردازند. شهر فلورانس دو زمین بزرگ گلف دارد که هر کدام مکانی دیدنی هستند که هم بازیکنان گلف و هم دوستداران طبیعت و گردش را جذب می‌کنند.

باشگاه گلف مونته لوپو (Montelupo) که با مرکز شهر ۲۶ کیلومتر فاصله دارد در ساحل رود آرنو، هر روز پذیرای صدها گلف باز می‌شود.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.