شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

لحظات شیرین زندگی با گردش در طبیعت

لحظات شیرین زندگی با گردش در طبیعت

رفتن به مناطق سرسبز در تعطیلات آخرهفته یک رسم دیرینه در میان ایرانیان است. بیشتر مردم پس از یک هفته کار و تلاش برای فرار از روزمرگی و رفع خستگی ترجیح می دهند با صرف یک وعده غذا در بیرون از شهر، تنوعی به زندگی دهند. پارک، ییلاقات خارج از شهر، باغ یا باغچه ای در حومه شهر اغلب مقصد مناسبی است و امکانات هر خانواده، دست آنان را برای سپری کردن یک روز پرخاطره باز می گذارد. با نگاهی گذرا به اماکن تفریحی می توان دریافت سلیقه بیشتر مردم در یک سطح است و همگی صرف یک وعده غذا در رستوران یا غذای آماده شده توسط خانم خانه را جزو واجبات یک سفر تفریحی می دانند. همراه داشتن وسایل و تجهیزات ورزشی از قبیل اسکیت و بدمینتون هم فراموش نمی شود. صرف انواع میوه و بستنی و تنقلات جورواجور، گشت زدن در اطراف و گرفتن عکس یادگاری و احتمالا بازی کودکان با بزرگ ترها جزو مواردی است که همه برای گذران اوقات فراغت در مورد آن برنامه ریزی می کنند.درحالی که می توان از لحظات باهم بودن در طبیعت به نحو دیگری هم استفاده کرد. چه فایده ای دارد که به طبیعت برویم اما صدای ضبط و رادیویمان را آن قدر بلند کنیم که صدای طبیعت را نشنویم؟ چه فایده ای دارد که به طبیعت برویم و تصور کنیم آن فضا متعلق به ما نیست و هر بی حرمتی می توان به آن روا داشت؟ و چه فایده ای دارد که فست فود و غذاهای آماده ای را که در طول هفته مصرف می کنیم با خودمان کیلومترها آن طرف تر از آپارتمان محل سکونتمان ببریم و دل خوش کنیم که به گردش رفته ایم؟ و یا این که هربار که به خیابان می رویم به فکر خرید انواع و اقسام فلاسک و ظرف غذاخوری مخصوص پیک نیک و صندلی های جورواجور و صندل و لباس و کفش مخصوص گردش و تفریح باشیم و چه بسا هزینه های زیادی را صرف خرید این اقلام کنیم. متاسفانه یکی از بدترین عادات ما ایرانیان این است که شاخ و برگ هرچیزی را آن قدر زیاد می کنیم که از اصل آن غافل می شویم.

بیشتر خانواده ها عادت دارند برای صرف یک وعده غذای گرم در اماکن تفریحی، انواع و اقسام ظروف کوچک و بزرگ را بردارند درحالی که می توان با تهیه ظروف سبک که هم کم حجم و هم مناسب است این مشکل را حل کرد. برداشتن انواع و اقسام تجهیزات سفر تفریحی هم یکی دیگر از این موارد است؛ معمولا بچه ها هربار چیز جدیدی می خواهند و بار سفر را سنگین تر می کنند. برای حل این مشکل پس از تعیین مقصد به بچه ها اجازه بدهید فقط یک وسیله بازی بردارند و به عنوان مثال کفش اسکیت خود را برای استفاده در نوبت بعد درنظر بگیرند. از سوی دیگر بسیاری از خانواده ها عادت دارند اگرچه تعدادشان کم است با چند خودرو راهی یک سفر کوتاه شوند. که این امر باعث استهلاک و آلودگی بیشتر طبیعت می شود. چنین گردش هایی خوب است به شرط این که از قبل برنامه ریزی شده باشد و همه تحت هدایت یک نفر باشند وگرنه در یک گردش تفریحی ٣٠نفره جز سردرگمی و هیاهو و شلوغی و بی نظمی چیزی عاید افراد نمی شود.برخی به هنگام خرید برای یک سفر یک روزه تفریحی تصور می کنند هرچه بیشتر موادغذایی بخرند بهتر است در صورتی که باید درحد نیاز همان یک روز خرید کرد و از دورریختن موادغذایی اجتناب ورزید. در بسیاری موارد نیز خانم خانه برای جمع کردن وسایل موردنیاز یک روز قبل آرام و قرار ندارد تا مبادا چیزی از قلم بیفتد، درحالی که باید تمام اعضای خانواده در تدارک گردش سهیم باشند و هرکسی وسایل موردنظر را با تایید دیگر اعضا بردارد. گاهی هم بیشترین فشار روی خانم هاست زیرا مسئول پخت و سرو غذا هستند و همانند منزل آن ها باید پذیرایی کنند درحالی که بهتر این است که دیگر اعضای خانواده در این سفر به خانم خانه استراحت بدهند و از او بخواهند کارها را به دیگران واگذار کند، هم چنین بسیاری از اوقات تقاضای بچه ها برای بازی در کنار رودخانه آب بازی، گردش در کوه و تپه و گذاشتن مسابقه از طرف بزرگ ترها رد می شود در صورتی که محدودکردن بچه ها فقط لذت گردش را از آنان می گیرد، بهتر است محل اسکان، جای امنی باشد و بچه ها اجازه داشته باشند تا مسافتی که از دید والدین خود دور نیستند بروند و بازی کنند. یادتان باشد که بازی پدر با پسر یا مادر با دختر جزو شیرین ترین لحظات زندگی بچه هاست. پس این لذت را از آنان نگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد یک سفر کوتاه و خوب، خواندن این مطلب از کتاب «دوشنبه ها و پنج شنبه ها» را به شما توصیه می کنیم.«کیت واترهاوس» در این مطلب آورده است که اول می خواهیم بگوییم چه چیزهایی گردش و پیک نیک نیست. گردش فقط یک وعده ناهار کامل شامل جوجه کباب و گوشت، سالاد، ماست و نوشابه نیست که در جنگل یا یک پارک صرف شود.

این غذا، همان غذایی است که در رستوران هم هست و فرقش این است که شما روی زمین و درحالت نشسته آن را می خورید. گردش، داشتن تجهیزات و میزهای مخصوص تفریح و باربیکیو و کتری های جورواجور و اجاق های ویژه بیرون شهر هم نیست.اگر می خواهید بدانید گردش چیست، باید ضروریات یک سفر تفریحی مناسب را بدانید

١) بچه ها: گردش و تفریح بیرون از شهر بدون بچه ها، لذتی ندارد. بچه ها تمام لذت و سرخوشی یک تفریح هستند و گاهی هدف از سفر، لذت بودن با آن هاست

٢) هوای خوب: هوای خوب برای لذت از گردش نیم روزه بسیار مهم است زیرا چتر و بارانی و گردش باهم جور درنمی آید. صرف غذا زیر آسمان آبی در برابر وزش نسیم و با صدای وزوز زنبورها لذت دیگری دارد.

٣) مکان مناسب: جایی را بیابید که هر دقیقه حضور در آن، لذت بخش باشد. تپه هایی که بتوان از آن بالا رفت. درخت هایی که بتوان زیر سایه شان نشست، چمنی که بتوان رویش غلت زد و با بچه ها بازی کرد و محیطی که آرامش را به شما هدیه کند.

٤) غذای مناسب: اگر به پیشنهاد ما در خصوص غذا عمل کنید بی گمان از گردش خود لذت خواهید برد. به تعداد اعضای خانواده یک نایلون بزرگ و محکم بردارید. داخل هر نایلون برای هرکدام از اعضا می توانید تعدادی از این موادغذایی را بگذارید. یک موز، یک پرتقال، یک تکه پنیر و نان، مقداری بیسکویت سبوس دار، یک ساندویچ مرغ یا گوشت، تنقلات مثل آجیل، یک تخم مرغ آب پز، چوب شور پنیری، یک بطری نوشیدنی مثل دوغ، شیرینی زنجفیلی، یک بسته شکلات، آبنبات.

به هنگام سوارشدن داخل خودرو و عزیمت به سفر، به هرکدام از اعضای خانواده، نایلون خودش را بدهید و راه بیفتید. مهم نیست که کوچک ترین عضو خانواده هنوز از پارکینگ بیرون نرفته اید، شکلات می خورد، مهم نیست که بچه ها در سفر تفریحی خودشان را کثیف کنند و لباس هایشان خیس شود (سریع لباس آن ها را بدون سرزنش کردن تعویض کنید) درواقع در یک سفر تفریحی، خود را از نگرانی برهانید و فقط از محیط لذت ببرید. هرکس هر وقت گرسنه شد به سراغ نایلون خودش می رود و آن چه دوست دارد، می خورد و همه به اندازه هم از تفریح و گردش لذت می برند. پس از اتمام گردش، بدون این که مجبور باشید صندلی و اجاق و ظروف و وسایل کوچک و بزرگ را جابه جا کنید، فقط کافی است زیراندازتان را داخل خودرو بگذارید و با یک خاطره خوش، طبیعت را ترک کنید. بدون تردید این گردش بیش از هر گردش دیگری به شما خوش می گذرد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.